بازار داغ شایعه در جهنم پلاسکو

بازار داغ شایعه در جهنم پلاسکو

پنج روز از فروریختن ساختمان نوستالژیک پلاسکو که روزگاری نه چندان دور لقب بلندترین ساختمان تهران را داشت، می‌گذرد. ساختمانی که در آخرین روز دی‌ماه در ساعات ابتدایی روز طعمه حریق شد؛ حریقی که تاب تحمل از ساختمان گرفت و به ناگاه پس از دو ساعت سوختن پلاسکو فرو ریخت.
کد خبر: ۳۲۹۲۰
بازدید : ۱۱۱۰
۰۴ بهمن ۱۳۹۵ - ۲۲:۱۶
پنج روز از فروریختن ساختمان نوستالژیک پلاسکو که روزگاری نه چندان دور لقب بلندترین ساختمان تهران را داشت، می‌گذرد. ساختمانی که در آخرین روز دی‌ماه در ساعات ابتدایی روز طعمه حریق شد؛ حریقی که تاب تحمل از ساختمان گرفت و به ناگاه پس از دو ساعت سوختن پلاسکو فرو ریخت.
 
به گزارش ایسنا، این روزها خیابان جمهوری تا خیابان استانبول صحنه کارزار بزرگمردانی است که همکارانشان جانشان را برای نجات کسبه از دست دادند. آتش‌نشانانی که این روزها به عنوان قهرمانان پلاسکو از آن‌ها یاد می‌شود؛ ۱۵ قهرمانی که برای نجات جان شهروندان به دل ساختمان در حال تخریب زده و زیر آوار ساختمان پلاسکو جان دادند.
 
پنجمین روز از عملیات آواربرداری و یافتن اجساد آتش‌نشان و شهروندان با کمک‌های مردمی و صبحانه‌هایی که مردم برای آتش‌نشانان عملیات آواربرداری آورده بودند، رنگ و بوی دیگری گرفت. مردمی که گاه با موافقت نیروهای انتظامی شانس آن‌را پیدا می‌کردند که به داخل محدوده کارگاهی آمده و دیگ‌های حلیم و آشی را که همراه خود آورده بودند، خود میان آتش‌نشانان و امدادگران پخش کنند و اگر موفق به جلب رضایت نیروهای انتظامی نمی‌شدند بیرون همان فنس آبی، لقمه‌های نان و پنیر و گردو و نان و کرده خود را پخش می‌کردند.
 
به گزارش خبرنگار ایسنا مستقر در محل حادثه ساختمان پلاسکو، از بامداد امروز بیل مکانیکی pc۸۰۰ پس از تعمیرات اولیه به میدان کارزار سیمان و آهن فراخوانده شده و توانست سرعت آواربرداری را افزایش دهد.
 
صف طولانی کامیون‌هایی که پشت به پشت یکدیگر ایستاده و در یک چشم بر هم زدنی پر از نخاله و آوار می‌شدند، چشم‌گیر بود. به طوری که روز پنجم پلاسکو را می‌توان روز تردد کامیون‌ها نامید. چرا که بنا به گفته مسئولان امر، ۱۵۰ کامیون روزانه کار جابه‌جایی نخاله‌ها را انجام می‌دهند.
 
روز پنجم پلاسکو، در حالی آغاز شد که نجات‌گران در لحظات بامدادی‌اش توانسته بودند در یکی از تونل هایی که از پارکینگ پاساژ کویتی‌ها به طبقات منفی پلاسکو بزنند. پیکر چهار شهروند محبوس شده را بیابند که همین مسئله روز پنجم امدادرسانی را تحت‌الشعاع قرار داد و برخی گمانه‌زنی‌ها در خصوص تعداد اجساد پیدا شده روز پنجم را به روز شک و گمان تبدیل کرد که نهایتا با برگزاری یک نشست خبری از سوی مسئولان اجرایی، به تمام شایعات پیرامون پلاسکو پاسخ داده شد.
 
در ابتدا ملکی -سخنگوی آتش‌نشانی- با ارائه جزئیاتی از روز حادثه می‌گوید که متاسفانه برخی از کسبه به هشدارهای آتش‌نشان مبنی بر ریزش ساختمان اهمیت ندادند و همین مسئله سبب محبوس شدن تعدادی از شهروندان در ساختمان پلاسکو شده است.
 
همچنین علیرضا جاوید -معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران- نیز با اشاره به مختصات ملک پلاسکو از آوار حجیم این ساختمان خبر داد که به مانند یک کلاف در هم پیچیده شده و آوار برداری را سخت‌تر کرده است.
 
وی با بیان اینکه ۵۰ درصد آواربرداری انجام شده است، گفت: باید در روز پنجم، ۸۰۰۰ تن نخاله و آوار از محل کارگاه عملیاتی پلاسکو خارج شود و به همین دلیل شاهد صف طولانی کامیون‌ها هستیم.
 
شایعات روز پنجم باعث شد که پای قاضی شهریاری -سرپرست دادسرای جنایی- و همچنین قادی پاشا –مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران- و همچنین سردار عباس‌علی محمدیان –رئیس پلیس آگاهی تهران- به نشست خبری ابعاد پلاسکو باز شود.
 
به طوری که قادی پاشا با تاکید این مطلب که تا کنون شش پیکر در اختیار پزشکی قانونی قرار گرفته است، به همگان اطمینان داد که تیم‌های تشخیص هویت فعالیت خود را برای تطبیق DNA این افراد با خانواده‌هایشان در کمترین زمان ممکن انجام خواهد داد.
 
شایعاتی پیرامون پیامک این شش جسد کشف شده به خانواده‌هایشان و همچنین گمانه‌های فضای مجازی مبنی بر زنده بودن این افراد یکی از مباحثی بود که در نشست خبری مورد توجه قرار گرفت. به گونه‌ای که قادی پاشا در پاسخ به این افراد گفت: زمان مرگ سه پیکری که از زیر آوار بیرون کشیده شده است، با ساعات اولیه تخریب پلاسکو هم‌خوانی دارد. چرا که میزان مونوکسید کربن و دوده در خون آن‌ها مورد آزمایش قرار گرفته و آثاری از این دو یافت نشده و این در حالی است که اجساد به مرحله فساد نعش رسیده بودند.
 
همچنین موضوع زمان مرگ این چهارنفر باعث شد که قاضی شهریاری –سرپرست دادستانی جنایی تهران نیز به سخن آید و گفت: به دنبال کشف این سه جسد، بنده شخصا در محل حاضر شده و در بازرسی اجساد کشف شده فساد نعش پیشرفته را مشاهده کردم که دلالت بر فوت این افراد در روز نخست حادثه دارد.
 
در حالی سرپرست دادسرای جنایی و مدیرکل پزشکی قانونی از تحویل سه جسد خبر می‌دادند که پیش از این سخنگوی آتش‌نشانی خبر از کشف چهار جسد در نتیجه حفر تونل به طبقات منفی پلاسکو خبر داده بود و این اختلاف آماری مورد توجه اصحاب رسانه قرار گرفت و این بار جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی لب به سخن گشود و گفت: در عملیات بامدادی امروز که در نتیجه حفر تونل ایجاد شد، چهار پیکر کشف شد اما به دلیل شرایط یکی از اجساد، امکان خروج آن وجود نداشت و به همین دلیل با تایید مقام قضائی، تنها سه جسد از محل کشف شده خارج شد.
 
وی با بیان اینکه یکی از اولویت‌های ما حفاظت از اجساد است، گفت: شرایط جسد چهارم به گونه‌ای بود که خارج کردن آن منجر به متلاشی شدن جسد می‌شد و بر همین اساس تنها سه جسد از تونل حفر شده خارج شد.
 
در پایان این نشست خبری شهرام گیل‌آبادی –مدیر روابط عمومی شهرداری تهران- ضمن تشکر از حضور اصحاب رسانه در این پنج روز گفت: بر اساس درخواست نیروهای انتظامی وامدادی و همچنین مصوبه ستاد بحران شهر تهران، از این پس شاهد حضور حداقلی خبرنگاران در محدوده کارگاهی پلاسکو خواهیم بود.
 
این سخنان گیل‌ابادی باعث شد بسیاری از خبرنگاران اجازه ورود به محدوده کارگاهی پیدا نکنند و بسیاری از خبرنگارانی که این روزها گاه و بی‌گاه و بنا به دلایلی نامشخص هر از چندگاهی به بیرون از محدوده هدایت می‌شدند، دیگر رسما حضورشان در محدوده کارگاهی ممنوع اعلام شود و هنوز ساعتی از برگزاری نشست خبری نگذشته بود که بار دیگر  خبرنگاران را به بیرون از محدوده کارگاهی هدایت کرده و از آن‌ها خواستند که محدوده را ترک کنند.
برچسب ها: پلاسکو شایعه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین