شیفت دموکرات‌ها به اوبامای سفید

شیفت دموکرات‌ها به اوبامای سفید

بابی سندرز، سناتور هفتادساله با موهای پریشان از ورمونت است که سعی دارد تیپ خود را به سبک و سیاق لری دیوید (کمدین معروف آمریکایی) تنظیم کند. او مدام در سخنانش از نابرابری درآمد گله و شکایت می‌کند و قول می‌دهد که این شکاف درآمدی را پر کند، اما بعید به نظر می‌رسد که کسی سخنان وی را در این باب جدی بگیرد.
کد خبر: ۳۳۹۲
بازدید : ۱۳۳۰
۱۱ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۷:۰۷
 حسین موسوی در روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی نوشت:

بابی سندرز، سناتور هفتادساله با موهای پریشان از ورمونت است که سعی دارد تیپ خود را به سبک و سیاق لری دیوید (کمدین معروف آمریکایی) تنظیم کند. او مدام در سخنانش از نابرابری درآمد گله و شکایت می‌کند و قول می‌دهد که این شکاف درآمدی را پر کند، اما بعید به نظر می‌رسد که کسی سخنان وی را در این باب جدی بگیرد.

شیفت دموکرات‌ها به اوبامای سفید 
گفته می‌شود که رویکرد وی علیه یانکی‌های دموکرات، به ویژه هیلاری کلینتون است. او با همین شیوه توانسته در نظرسنجی‌ها برای خود اعتباری دست و پا کند.

روز شنبه در آیووا، یک نظرسنجی درون حزبی صورت گرفت که نتایج آن نشان می‌دهد، در این ایالت وی به چند قدمی هیلاری کلینتون رسیده است. او توانسته تنها با 7 امتیاز اختلاف پشت‌سر کلینتون قرار بگیرد. در این نظرسنجی هیلاری کلینتون توانسته 37 درصد آرای نظرسنجی‌ را از آن خود کند، در حالی که بابی سندرز، با 30درصد پشت‌سر او در حال حرکت است.
 
داستان برای هیلاری کلینتون آشناست. دوباره همان داستان قدیمی در حال تکرار است. داستانی که در سال 2008، هیلاری را تا لحظه آخر در صدر نظرسنجی‌ها نشانده بود اما در دقیقه 90 مغلوب باراک اوباما، رئیس‌جمهوری فعلی ایالات‌متحده شد. آنه سزلر، تحلیلگر مسائل آمریکا می‌گوید: داستان عجیبی بود. هیلاری کلینتون ناگهان در سال 2008 از یک رقیب جوان عقب می‌افتد، رقیبی که حتی نام میانی‌اش «حسین» بوده است. رقیبی در برابر شهرت وی تقریبا گمنام. حتی بخشی از نام وی با دشمن شماره یک ایالات‌متحده یعنی صدام حسین یکی بوده است. سزلر ادامه می‌دهد: راستی یادم رفت بگویم او سیاه‌پوست هم بود که در کل تلاشش این بود در انتخابات درون حزبی بتواند آرای خود را در ایالت‌های سفید هم بالا ببرد اما داستان این‌گونه تمام شد که وی به کاخ سفید راه یافت و هیلاری با هدایت وی به سمت وزارت امورخارجه آمریکا هدایت شد. سزلر می‌گوید: سندرز مانند اوباما در حال درو کردن آرای هیلاری کلینتون است.
 
گفته می‌شود آرای سندرز آرای خالص است. سزلر در مورد آرای خالص می‌گوید: آرای خالص یعنی اینکه، این آرا ناشی از فعالیت کمپین‌های ضدهیلاری کلینتون نیست. در واقع طرفداران و حامیانش وی را خیلی دوست دارند. این علاقه حتی در بین جوانان هم دیده می‌شود.

این پیشرفت در 7 ماه پیش برای شوالیه پیر دموکرات‌ها قابل تصور نبود. او در این هفت ماه با جنگیدن در عرصه سیاسی توانسته است رقبای دیگر حزب خود از قبیل «مارتین اومالی» را از پای درآورد و به نزدیکی هیلاری کلینتون برسد.
 
در 7 ماه پیش در ایالت آیووا، هیلاری کلینتون 56 درصد از آرای نظرسنجی‌ را به خود اختصاص داده بود و دموکرات کهنه‌کار با 5 درصد پایین‌تر از افرادی مانند مارتین اومالی و جو بایدن قرار داشت.

البته در این میان یک موضوع دیگر هم نمود پیدا کرده است. با کاهش آرای هیلاری کلینتون، آرای او در بین سایر رقبای احتمالی وی در حال تقسیم شدن است. جو بایدن، معاون اول باراک اوباما نیز در این ایالت رشد چشمگیری داشته است. جو بایدن در حالی که 7 ماه پیش تنها توانسته بود نظر 8 درصد از رای‌دهندگان را به خود جلب کند، با یک رشد قابل توجه، به آرای 14 درصدی رسیده است. هیلاری کلینتون در چند ماه گذشته در حال کلنجار رفتن با مشکلات پیرامون خود بوده است. مشکلاتی از قبیل بنیاد کلینتون و موضوع دردسرساز ایمیل‌ها. هیلاری کلینتون، با یک ایمیل معمولی، کارهای وزارت امورخارجه ایالات‌متحده را انجام می‌داده است. او به همین دلیل متهم است که اطلاعات طبقه‌بندی شده را در برابر مسائل ایمنی آسیب‌پذیر کرده است.

سزلر می‌گوید: با مقایسه عملکرد دو رقیب اصلی دموکرات‌ها باید گفت که هیلاری کلینتون هر چیزی را که برای ورود به انتخابات ریاست‌جمهوری لازم است داراست: پول، شهرت و نیروی کار. اما سندرز تنها یک سرمایه دارد و آن هم انرژی است.

در این شرایط، سندرز نه تنها در ایالت آیووا پیشرفت قابل توجهی داشته است بلکه در ایالت همسایه یعنی نیوهمپشایر نیز رشد خیره‌کننده‌ای داشته است. رشد آرای سندرز برای هیلاری کلینتون در نیوهمپشایر خبر خوبی نمی‌تواند باشد. در واقع این ایالت برای هیلاری کلینتون مثل خانه است. زیرا در این ایالت بود که هیلاری کلینتون در سال 2008 کم‌کم متوجه شد باید عرصه را برای رقیب جوان خود یعنی باراک اوباما خالی کند و خود را برای یک شکست خانگی آماده کند. به گفته برخی کارشناسان، سندرز، اوباما نیست. او مانند اوباما لازم نیست برای مدت طولانی بدود. او در حال حاضر نیز موجب شده است عرق سردی بر تن هیلاری کلینتون بنشیند، در حالی که کسی انتظار نداشت وی بتواند در این حد از خود مقاومت و ممارست نشان دهد.
 
کریس سیزیلا در واشنگتن‌پست می‌نویسد: دموکرات‌ها هیلاری کلینتون را دوست دارند اما مشکل این است که آنها عاشق وی نیستند.
 
ریزش 20 درصدی آرای هیلاری کلینتون در برخی از ایالت‌ها در واقع تکرار داستانی از گذشته است. برخی می‌گویند سال 2008 موبه مو در حال تکرار شدن برای هیلاری کلینتون است.

دردسرهای دنباله‌دار هیلاری
وزارت خارجه آمریکا چهار هزار ایمیل ارسال شده را از سوی وزیر خارجه سابق آمریکا منتشر کرده است. این ایمیل‌ها در جریان تحقیقات پیرامون استفاده هیلاری کلینتون از یک سرور خصوصی هنگام تصدی بر وزارت خارجه مورد بررسی قرار گرفته و براساس قانون آزادی اطلاعات منتشر شده است. در عین حال، وزارت خارجه بیش از 120 ایمیل را حاوی اطلاعات محرمانه تشخیص داده و بخش‌هایی از آنها را حذف کرده است.

اوایل سال جاری، وزارت خارجه آمریکا تایید کرد که هیلاری کلینتون در زمان تصدی سمت وزیر خارجه بین سال‌های 2009 و 2013 به جای استفاده از سرور دولتی که امن محسوب می‌شود، یک حساب شخصی در یک سرور خصوصی را برای ارسال ایمیل به کار برده است. اداره بایگانی و اسناد دولتی آمریکا و برخی از نمایندگان کنگره گفتند که این اقدام می‌توانسته باعث دسترسی هکرها به اطلاعات محرمانه دولتی شود و ممکن است مقررات مربوط به حفاظت و امنیت اطلاعات محرمانه را نقض کرده باشد.

دو ماه پیش، کلینتون گفته بود که هیچ‌یک از ایمیل‌هایی که از سرور خصوصی ارسال شده طبقه‌بندی شده و سری نبوده و اوایل ماه گذشته موافقت کرد که سرور شخصی و نسخه ایمیل‌های خود را برای بررسی در اختیار وزارت دادگستری قرار دهد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۲
0
0
بابی؟!
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین