کی‌روش: برای صعود به چند تام کروز نیاز داریم

کی‌روش: برای صعود به چند تام کروز نیاز داریم

سرمربی تیم ملی ایران گفت: پیشنهادهای بهتری دارم اما مربی ای نیستم که نیمه راه بگویم خداحافظ.
کد خبر: ۳۴۸۳
بازدید : ۱۳۶۸
۱۴ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۶
سرمربی تیم ملی ایران گفت: پیشنهادهای بهتری دارم اما مربی ای نیستم که نیمه راه بگویم خداحافظ.
 
کارلوس کروش که بین سال‌های 2002 تا 2008 به عنوان دستیار سرالکس فرگوسن در منچستریونایتد فعالیت کرده و در این بین به مدت 10 ماه هم هدایت رئال مادرید را بر عهده داشت، به روزنامه «گاردین» انگلیس گفت: پایه و اساس موفقیت منچستریونایتد همیشه بر اساس اعتماد، اعتقاد و تداوم ارزش‌های باشگاه بود. به نظرم در سال‌های اخیر تغییرات زیاد باعث ایجاد اختلال در تداوم و سنت باشگاه شده است.
 
وی افزود: منچستریونایتد مشکلی با ساختار آینده باشگاه که بر اساس نگرش‌های سرالکس فرگوسن شکل گرفته بود، نداشت و مسیر، مسیر درستی بود. درک می‌کنم که پس از سرالکس فرگوسن انتقال از یک دوره به دوره بعد در منچستریونیاتد کار آسانی نبود. من لوئیز فن‌خال و دیوید مویس را تحسین می‌کنم و برای آنها احترام خاصی قائل هستم. فن‌خال و مویس مربیان بزرگی هستند که آنها را مورد تحسین قرار می‌دهم، ولی به نظرم این دو در مرحله انتقال تیم از دوره سرآلکس به دوره جدیدش مرتکب اشتباهات مهلکی شدند.
 
سرمربی 62 ساله تیم ملی ایران با اشاره به تغییر کلی کادر مربیگری منچستریونایتد پس از خداحافظی فرگوسن تصریح کرد: نیاز نبود کلیه اعضای کادرفنی زیر و رو شوند و مربیانی همچون مایک فلان که به خوبی از زیر و بم باشگاه باخبر بودند، کنار گذاشته شوند. من این درس فوق‌العاده را از افرادی همچون سِر بابی چارتون و سِر الکس آموختم که باید به افراد خودتان در باشگاه اعتماد کنید. سالی که از رئال مادرید به منچستریونایتد بازگشتم، باید تصمیم‌هایی در خصوص آینده تیم می‌گرفتیم. روی کین، رایان گیگز و پل اسکولز هسته اصلی تیم بودند، ولی ما بازیکنان جوان زیادی همچون کریستیانو رونالدو، وین رونی و نمانیا ویدیچ را هم در ترکیب‌مان داشتیم. این افراد داخل باشگاه هستند که نیاز باشگاه را می‌دانند و کسی به غیر از آنها نمی‌تواند بهترین تصمیم‌ها را برای تداوم سنت باشگاه بگیرد. ما نیاز به دیدن یک رهبر داشتیم.
 
کروش با ابراز امیدواری به تغییرات مثبت این فصل منچستریونایتد اظهار داشت: امیدوارم و البته انتظار دارم نه تنها منچستریونایتد قادر به رقابت باشد، بلکه در کنار کسب پیروزی بازی‌های خوبی را هم ارائه دهد، چون ماهیت منچستریونایتد همین است یعنی کسب پیروزی با ارائه بازی‌های خوب و سرگرم‌کننده. باشگاهی همچون منچستریونایتد با قدرت مالی بالا باید هر چه سریع‌تر به نتایج دلخواهش برسد. ما همچنین خواهان درخشش بازیکنان خود هستیم. بازیکنان بزرگی نظیر جورج بست، پل اسکولز، روی کین و رود فن‌نیستلروی، کجا هستند؟ ستاره‌های منچستریونایتد کجا هستند؟
 
او صحبت‌هایش را اینگونه ادامه داد: در منچستریونایتد همواره تولید بازیکن مطرح بود. حالا قضیه کاملاً فرق کرده و می‌بینیم که برخی از بهترین بازیکنان جهان به این تیم می‌آیند و دچار اُفت می‌شوند و حتی برخی از آنها همچون آنخل دی‌ماریا و فالکائو نیمکت‌نشین می‌شوند. فصل گذشته چند بازی دی‌ماریا را دیدم، درست مثل این بود که او هرگز پیش از این فوتبال بازی نمی‌کرده است. خریدهای وحشتناکی می‌شود. باید پیش از هر چیز خود را آماده کرد و سپس بهترین تصمیم‌ها را با یکدیگر گرفت. احتمال اینکه هنوز هم مرتکب اشتباه شوید، وجود دارد، اما به هنگام خرید بازیکنان نباید مرتکب اشتباهاتی وحشتناک شد.
 
کروش که حالا پنج سال است سرمربی تیم ملی فوتبال ایران است، بدش نمی‌آید پس از جام جهانی 2018 روسیه به فوتبال انگلیس بازگردد. وی در این باره گفت: بازگشت به فوتبال انگلیس برایم یک رؤیاست. من انگلیس را در شرایطی ترک کردم که کارم در آنجا نیمه‌تمام مانده است. در این مدت پیشنهاداتی از تیم‌های انگلیسی دریافت کرده‌ام که متأسفانه در زمان‌هایی بوده‌اند که قراردادی داشتم و نمی‌توانستم بی‌خیال آنها شوم. به مربیان دیگر احترام می‌گذارم، ولی من مربی نیستم که به این راحتی تن به قراردادی بدهم و در نیمه راه بگویم: «خداحافظ، پیشنهاد بهتری در جای دیگر دارم». من نمی‌توانم چنین کاری انجام دهم. حداقل دو پیشنهاد برای بازگشت به فوتبال انگلیس داشتم، اما چون درست شش ماه پیش از جام جهانی 2014 برزیل بود، فکر کردن به آنها کار درستی نبود. به اعتقاد من اگر کسی کارش را اینگونه شروع کند و در بین تعهدش به تیمی دیگر فکر کند، خیلی زود احترام و اعتبارش را از دست می‌دهد و به شما می‌گویند که ممکن است با باشگاه جدیدتان هم این کار را انجام دهید.
 
کروش در حال حاضر از اینکه هدایت تیم ملی ایران را بر عهده دارد، خوشحال است. وی گفت: پس از جام جهانی 2014 برزیل برای من کار در تیم ملی ایران تمام شده بود، چند موقعیت برای مربیگری در کشورهای دیگر را هم داشتم،اما دو منبع بودند که مرا برای ماندن متقاعد کردند. منبع اول بازیکنان بودند، بازیکنانی که به اعتقاد من شگفت‌انگیز بوده‌اند و ملت و مجموعه‌ای که خواهان ماندن من بودند. مهمترین منبعی هم که مرا برای ماندن در تیم ملی متقاعد کرد، مردم ایران و هواداران بودند. آنها طوری با من رفتار می‌کردند که گفتن «خیر» به آنها دشوار بود.
 
کروش که در سال‌های اخیر همواره از امکاناتی که در اختیار تیم ملی بوده آن هم با توجه به شرایط تحریمی که کشور ایران در آن قرار داشته انتقاد کرده است، با خوش‌بینی نسبت به آینده تیمش در آستانه رفع تحریم‌ها عنوان کرد: به زودی خواهیم دید که شرایط بهتر خواهد شد یا خیر! ما هرگز امیدمان را از دست نمی‌دهیم، اما اگر اوضاع به همین منوال پیش برود، رسیدن ایران به موفقیت دشوار خواهد شد. من جام جهانی 2018 روسیه را مأموریت غیرممکن می‌خوانم. ما نیاز به تام کروز یا تیمی متشکل از چندین تام کروز داریم تا بتوانیم به مرحله پایانی این رقابت‌ها صعود کنیم.
 
 تیم ملی ایران در حال حاضر با چهار امتیاز پس از تیم‌های عمان و گوام در رده سوم گروه D مرحله اول انتخابی جام جهانی 2019 روسیه و جام ملت‌های 2019 امارات قرار دارد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین