رونمایی از «دایی جدید» تیم ملی

رونمایی از «دایی جدید» تیم ملی

تیم ملی فوتبال ایران به اولین برد خود در دیدارهای انتخابی جام جهانی ٢٠١٨ دست پیدا کرد. شاگردان کارلوس کی‌روش پنجشنبه در ورزشگاه آزادی در حضور تعداد کمی تماشاگر موفق شدند تیم گوام را که از دو بازی قبلی خود شش امتیاز کسب کرده بود و سرگروه بود با شش گل شکست دهند.
کد خبر: ۳۴۸۷
بازدید : ۲۶۷۹
۱۴ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۷:۰۴
تیم ملی فوتبال ایران به اولین برد خود در دیدارهای انتخابی جام جهانی ٢٠١٨ دست پیدا کرد. شاگردان کارلوس کی‌روش پنجشنبه در ورزشگاه آزادی در حضور تعداد کمی تماشاگر موفق شدند تیم گوام را که از دو بازی قبلی خود شش امتیاز کسب کرده بود و سرگروه بود با شش گل شکست دهند.

سردار آزمون و مهدی طارمی هر کدام دو گل به ثمر رساندند و اشکان دژآگه و مهدی ترابی زننده دیگر گل‌های ایران بودند. آزمون به عنوان بهترین بازیکن زمین انتخاب شد. درخشش بازیکنان جوان ایران باعث شد اکثر کارشناسان پس از این بازی از آینده امیدوارکننده ایران صحبت کنند. مرتضی محصص، کارشناس فوتبال ایران عنوان کرد که این تیم ملی می‌تواند مقتدرانه به جام جهانی صعود کند. منصور ابراهیم‌زاده، حمید استیلی و دیگر کارشناسان هم روند جوانگرایی در تیم ملی را مثبت ارزیابی کردند. رسانه‌های بین‌المللی هم از روند رو به جلو تیم ایران تعریف کردند.
 
بعد از برد پرگل ایران مقابل گوام نکته‌ای که علاقه‌مندان به فوتبال ایران را امیدوار کرد درخشش و گلزنی بازیکنان جوان تیم ملی مقابل این تیم بود. کارلوس کی‌روش که رضا قوچان‌نژاد را به‌دلیل مصدومیت در اختیار نداشت، در بازی مقابل گوام از سردار آزمون ٢٠ساله مهاجم جوان باشگاه رستوف روسیه به‌عنوان مهاجم هدف و مهدی طارمی ٢٣ساله آقای گل لیگ‌برتر که در چهار بازی گذشته پرسپولیس چهار گل زده و دو پنالتی گرفته، به‌عنوان مهاجم در سایه استفاده کرد.

این دو بازیکن جوان با زدن چهار گل از شش گل ایران مقابل گوام و گرفتن یک پنالتی روی ٨٣‌ درصد گل‌های ایران در بازی مقابل گوام تأثیر داشتند. آمار خوب گلزنی این دو بازیکن و رضا قوچان‌نژاد که از عناصر اصلی خط حمله تیم ملی در راه صعود به جام جهانی ٢٠١٨ روسیه به‌شمار می‌روند این امیدواری را به وجود آورده که پس از رفتن علی دایی، تیم ملی دوباره صاحب مهاجمانی گلزن شده  است. آیا این مهاجمان جوان می‌توانند علی دایی جدید ایران باشند؟
 
شروعی بهتر از علی دایی
سردار آزمون که از بازی مقابل قطر در جام ملت‌های آسیا ٢٠١٥، تبدیل به یکی از ١١ مرد اصلی کارلوس کی‌روش در ترکیب تیم ملی شده در ١١ بازی برای تیم ملی ایران هفت گل زده است تا میانگین ٠,٦٣ گل در هر بازی را از خود به جای بگذارد. مهدی طارمی هم با دو گلی که در بازی مقابل گوام در سومین بازی ملی خود زد میانگین ٠.٦٦ گل زده در هر بازی را از خود بر جای گذاشته. این دو بازیکن در شروع بازی‌های ملی خود آماری بهتر از دایی داشته‌اند. علی دایی، آقای گل جهان، زمانی که به اندازه سردار آزمون بازی ملی داشت فقط موفق شده بود سه گل بزند که آزمون درحال‌حاضر بیش از دو برابر آن روز‌های علی دایی گل زده است. آقای گل جهان در پنج بازی اول خود هم نتوانسته بود برای تیم ملی گلزنی کند.

مهدی طارمی، مهاجم جوان پرسپولیس که کشف خود علی دایی در فوتبال ایران است با زدن دو گل در سه بازی، عملکردی بهتر از آن روزهای دایی در تیم ملی داشته است. رضا قوچان‌نژاد که با زدن گل‌های حساس سه امتیازی برای تیم ملی مقابل قطر در دوحه و کره‌جنوبی در اولسان یکی از ارکان صعود شاگردان کارلوس کی‌روش به جام جهانی ٢٠١٤ برزیل بود توانسته در ٢٧ بازی ملی ١٣ گل بزند که میانگین ٠.٤٨ گل زده در هر بازی را از خود به جای گذاشته است.

قوچان‌نژاد ٢٧ ساله که چندسالی از سردار آزمون و مهدی طارمی بزرگ‌تر است نسبت به زمانی که علی دایی ٢٧ بازی ملی داشت شش گل کمتر زده. با توجه به سن گوچی، آمار گلزنی او و آمادگی سردار آزمون و مهدی طارمی این احتمال که او بتواند به رکورد گلزنی علی دایی در تیم ملی برسد بعید است.
 
رسیدن به دایی سخت است
علی دایی بعد از ٢٠ بازی که برای تیم ملی انجام داده بود دوران طلاییش در گلزنی برای فوتبال ایران فرا رسید. او در سال ١٩٩٦ موفق شد در ١٨ بازی ٢٢ گل بزند که میانگین بیش از یک گل زده برای او در هر بازی آماری خیره‌کننده بود. از آن سال بود که سال‌های طلایی گلزنی دایی در تیم ملی فرا رسید و او درنهایت با زدن ١٠٩ گل در ١٤٩ بازی آقای گل جهان شد و میانگین ٠,٧٣ گل زده در هر بازی را از خود به جای گذاشت. اگر مهدی طارمی، سردار آزمون و رضا قوچان‌نژاد به همین روال گلزنی خود ادامه دهند و نتوانند میانگین گل زده خود را در هر بازی نسبت به زمان حال افزایش دهند درحالی‌که بتوانند به تعداد بازی ملی علی دایی برسند، کمتر از او گل ملی زده‌اند.

با این روند گلزنی حدودا سردار آزمون ٩٣ گل، مهدی طارمی ٩٨ گل و رضا قوچان نژاد ٧١ گل ملی را از خود به جای می‌گذارند. رمز موفقیت و جاودانه‌شدن دایی ثبات او بوده، بازیکنان دیگری هم بوده‌اند که شروعی موفق در تیم ملی داشتند، اما هیچ‌کدام دایی نشدند برای همین است که باید گفت رکورد سرمربی کنونی صبا دست‌نیافتنی است.

هرچند حفظ همین روند گلزنی توسط گوچی و آزمون می‌تواند در آینده مشکلات تیم را حل کند. آزمون و طارمی ابراز امیدواری کردند در آینده بتوانند گل‌های زیادی برای ایران بزنند. با توجه به سن سردار آزمون و مهدی طارمی این دو بازیکن اگر فقط بتوانند بیشتر از علی دایی بازی ملی انجام دهند می‌توانند رکورد گلزنی آقای گل جهان را بشکنند. اتفاقی که الان نمی‌توان آن را پیش‌بینی کرد.
 
تمجيد از جوانان  ايران برابر گوام
کارلوس کی‌روش هم پس از بازی ضمن تمجید از بازیکنان جوان تیم و تشکر از بازیکنان باتجربه مثل گذشته از کمبود امکانات و حمایت گلایه کرد. کی‌روش گفت: «من دیگر آمادگی ندارم که بخواهم اعتبار خود را برای هیچ از دست بدهم. من عاشق این تیم و هواداران هستم. تنها توقع کمی احترام دارم. کاری که باید انجام دهیم، این است که دستان‌مان را به یکدیگر بدهیم و برنامه‌ای را تدوین کنیم که شاهد حضور تیم ملی در جام جهانی باشیم، چراکه این مسئله مهم‌ترین آرزوی مردم است. یک بار دیگر برای همیشه عرض می‌کنم اگر کسی فکر می‌کند که من مشکل فوتبال ایران هستم آمادگی رفتن را دارم».

سرمربی تیم ملی پیشنهاد داد تجار ایرانی به تیم ملی کمک کنند. جالب اینکه روزنامه اکیپ فرانسه پس از این بازی نوشت: «گوام به زمین برگشت».

گوام دو بازی قبلی خود را برده بود. در سوی دیگر سرمربی گوام که تیمش دو بازی قبلی را برده بود پس از بازی گفت: «هیجان‌زده هستیم که در مقابل تیم‌های ایران و عمان بازی می‌کنیم. ما تنها ١٧٠ هزار نفر جمعیت داریم. با توجه به دو پیروزی قبلی خود خیلی مغرور بودیم، هرچند از نتیجه راضی نیستم، اما از عملکرد بازیکنانم در نیمه دوم بسیار راضی هستم». در جدول گروه چهارم پس از بازی‌های پنجشنبه عمان و گوام با شش امتیاز اول و دوم هستند. ایران با چهار امتیاز در رده سوم قرار دارد. ترکمنستان و هند هم تیم‌های بعدی این گروه‌ هستند.
 
قطر ١٥ گل زد
در دیگر دیدارهای پنجشنبه‌شب مقدماتی جام جهانی ٢٠١٨ در قاره آسیا نتایج جالب توجهی رقم خورد. تیم ملی عمان هم‌گروه ایران در این رقابت‌ها با نتیجه ٣ بر یک ترکمنستان را شکست داد و صدرنشین گروه چهارم شد.از گروه F، تیم ملی عراق که در ورزشگاه دستگردی تهران میزبان چین تایپه بود با ارائه نمایشی مناسب به پیروزی ٥ بر یک دست یافت.

از گروه C، تیم ملی چین با وجود تلاش فراوان نتوانست در دیداری خانگی برابر هنگ‌کنگ به برتری دست یابد و به تساوی بدون گل رضایت داد. در همین گروه یک دیدار در قطر برگزار شد که طی آن میزبان با نتیجه قاطع ١٥ بر صفر بوتان را شکست داد. این پیروزی بهترین پیروزی تاریخ تیم ملی قطر بود. پیش از این بازی امارات با ١٠ گل مالزی را شکست داده بود. در سایر بازی‌های مهم، استرالیا در گروه دوم بازی‌ها با پنج گل بنگلادش را شکست داد. در گروه G، کره‌جنوبی ٨ بر صفر لائوس را برد. در گروه E، ژاپن ٣ بر صفر از سد کامبوج گذشت. کویت با ٩ گل در خانه، میانمار را خرد کرد. عربستان ٧ بر صفر تیمور شرقی را در هم کوبید.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین