بازی مار و پله دور دورکنندگان شب‌های پایتخت

بازی مار و پله دور دورکنندگان شب‌های پایتخت

چندی پیش ایرنا گزارشی از دور دور جوانان در میدان کاج با عنوان «چند می گیری دور دور کنی؟» تهیه کرد که ماحصل این گزارش، برخورد جدی پلیس با این پدیده بود اما مشاهدات و شنیده ها حاکی از آن است که این دور دورها به مکان های دیگری منتقل شده است.
کد خبر: ۳۵۱۵
بازدید : ۱۰۱۵
۱۵ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۲
چندی پیش ایرنا گزارشی از دور دور جوانان در میدان کاج با عنوان «چند می گیری دور دور کنی؟» تهیه کرد که ماحصل این گزارش، برخورد جدی پلیس با این پدیده بود اما مشاهدات و شنیده ها حاکی از آن است که این دور دورها به مکان های دیگری منتقل شده است.
 
به گزارش ایرنا، در ماه های اخیر دوردور شبانه خودروها و رفتارهای دور از شان سرنشینان آنها به حدی در برخی مناطق شمال غربی تهران افزایش یافته که صدای ساکنان این مناطق را درآورده و مردم از اینکه ساعات خواب و استراحتشان با صدای گوشخراش اگزوزهای غیرمعمول و فریادهای توام با سخنان ناپسند عده ای بر هم خورده است، بشدت معترضند.
 
تعدادی از ساکنان برج های همجوار با بلوارهای شهرک بام تهران در انتهای شمالی سعادت آباد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ضمن شکایت از وضعیت یادشده، تاکید می کنند که افزایش حضور گشت های نیروی انتظامی در ساعات پایانی شب و ابتدایی صبح در این منطقه می تواند معضل مانور خودروهای شبگرد را تا حد زیادی کنترل و پس از مدتی آن را به کلی حل کند.
 
مهناز امیری یکی از ساکنان برج های حاشیه بلوار حق شناس در بیان مزاحمت های شبانه خودروسواران در این منطقه به خبرنگار ایرنا گفت: این مزاحمت ها بویژه در هفته های اخیر پیوسته در حال افزایش بوده است و سرنشینان این خودروها با عربده های ممتد و کاربرد کلمات و جملات بعضا مستهجن امنیت روانی خانواده ها را آن هم در ساعاتی از شب که اغلب در حال خواب و استراحت هستند، تهدید می کنند.
 
وی افزود: کمبود گشت پلیس این افراد را گستاخ تر کرده و دامنه مزاحمت های آنان را افزایش داده است.
 
فرشاد اکبریان یکی دیگر از ساکنان این برج ها که از کارمندان یک سازمان دولتی است می گوید: من و چند تن از همسایه ها در فکر تهیه استشهادیه محلی در اعتراض و شکایت نسبت به این مزاحمت های شبانه هستیم . ما می بینیم که سرنشینان این خودروها بظاهر به دنبال تفریح و خوشگذرانی به هر شکل و قیمتی هستند و رفتار بسیاری از آنان نشان می دهد که اغلب مست بوده یا مواد مخدر مصرف کرده اند و در حالت عادی نیستند.
 
وی افزود: آنها در حال حرکت یا در حال توقف، با صدای بلند، جمله های زشت و وقیحانه نسبت به هم یا دیگران به کار می برند که در ساعات سکوت شب، براحتی شنیده می شود و بویژه تاثیر مخربی بر ذهن فرزندان ما می گذارد.
 
محمد رمضانی ساکن برجی دیگر در این منطقه است . او هم به ضرورت حضور بیشتر پلیس در نیمه های شب و ساعات اولیه بامداد تاکید می کند و دل پری از شبگردهای رها در خیابان دارد.
وی با بیان برخی رفتارها و گفتارهای این افراد که نمی توان آنها را بازگو کرد ، گفت: این افراد حتی در شبهای عزاداری عمومی هم کار خود را متوقف نمی کنند بطوری که صدای قهقهه ها و شوخی های زننده آنان به گوش می رسد و روح ساکنان محل را می آزارد.
 
این شهروند به سر و صدای زیاد خودروهای افراد هنجارشکن نیز اشاره کرد و افزود: آنان با نصب کیت اگزوز ، صدای خروج گاز از خودروهایشان را به قدر زیادی بم کرده و آن را صدادار می کنند تا به این نحو جلب نظر کنند آن هم در سکوت فضای پس از نیمه شب و در این حالت، مسیرهای سربالایی و سرازیری مشخصی را بصورت رفت و برگشت طی می کنند و اعصاب مردم را خرد می کنند.
وی مزاحمت های این افراد را دارای تبعات امنیتی هم می داند و در توضیح این امر می گوید: چندی پیش دو تن از ساکنان برج ها به طرف سرنشینان یکی از این خودروها می روند و با اعتراض ، با آنان درگیری لفظی و فیزیکی پیدا می کند.
 
وی افزود: یکی دیگر از ساکنان هم چند روز پیش به من گفت که صدای برخورد شیشه به اطرف خودروی مزاحمان را شنیده که از پنجره یکی از برج ها به طرف آنان پرتاب شده بود و نشانگر عاصی شدن مردم و ناامیدی از برخورد قانونی با این افراد است که البته این عمل هم قابل توجیه نیست.
اظهارات ساکنان برج های حاشیه بلوار حق شناس در شهرک بام تهران به طور نمونه نشان می دهد که مزاحمت های رو به افزایش شبگردهای پر سر و صدا رفته رفته به معضلی جدی و همگانی تبدیل می شود و جای آن دارد که مسوولان مدیریت شهری پایتخت بویژه نیروی انتظامی توجهی ویژه به این امر معطوف دارند.
 
بسیاری از کارشناسان معتقدند که رفتارهای این چنین طبیعتا نشات گرفته از سنین جوانی است چرا که جوانان در یک برهه از زمان نیازمند جلب توجه هستند و بر این اساس برخوردهای سلبی نمی تواند چندان اثربخش باشد و در مقابل برخی معتقدند که چنین پدیده هایی تنها با برخورد های سلبی فروکش می کند.
 
برخی از کارشناسان، عوامل دیگری از جمله نوکیسه گی ، بی توجهی خانواده های مرفه و مسئولان را در این زمینه موثر می دانند.
 
تخلیه روانی با دوردورهای شبانه
فرید براتی سده روانشناس و استاد دانشگاه نیز در این ارتباط معتقد است: در روانشناسی سندروم نوکیسگی مطرح است که در این شرایط افرادی که به دلایلی به ثروت باد آورده رسیده و یا به ثرورت زیادی دست یافته اند از طریق روش هایی احساس حقارت خود را جبران می کنند و در این مسیر از دارایی و اموال خود استفاده می کنند تا تخلیه شوند.
 
وی اضافه می کند: این نوع سندورم به این شکل عمل می کند که فرد دارایی و ماشین خود را به دیگران نشان می دهد در حالی که خیلی از این افراد از نظر درونی دچار احساس حقارت هستند و برخی احساس تحقیر شدگی می کنند.
 
براتی سده تصریح می کند: البته در سال های اخیر در کشور موضوعی به نام کالابرتری باب شده است این افراد تمایل دارند تا آخرین مدل از هر کالایی را داشته باشند تا در قالب تفاخر یا فخرفروشی و قدرت به دیگران نشان دهند این افراد قصد دارند تا برتری و احساس غلبه خود را با بهترین وسایل نشان دهند.
 
این روانشناس می گوید: دو موضوع سندروم نوکیسگی یا تازه به دوران رسیده ها و کالا یا شی برتری در شبکه های مجازی به عنوان سایت بچه پولدار ها مطرح است.
 
وی در پاسخ به این سوال که آیا این سندروم نوعی بیماری است، می گوید: این نوع سندروم نشانه هایی از بیماری می تواند، باشد، بخشی از خودشیفتگی است و این در حالی است که در جامعه خودشیفتگی زیاد شده و این مساله ناشی از حس حقارت است، خودشیفته در بیرون مغرور است اما در درون از نظر شخصیتی فردی ضعیف، مفلوک و فقیر است.
 
براتی سده اضافه می کند: افراد خودشیفته می گویند، «من، این جا، الان» آن ها برای دیگران احترامی قائل نیستند، دنبال نیازهای آنی خود هستند و برطرف کردن انگیزه های آنی خود برایشان مهم است و فکر منافع جمعی، خانوادگی و حتی منافع دراز مدت خود نیستند.
 
وی ادامه می دهد: بسیاری از این افراد نوجوان و جوان هستند که البته دنبال ابراز وجود بوده و اقتضای سن و سال آن ها است و تصور می کنند، پدران حمایت همه جانبه از آن ها کرده و با وجود ثروت ، احساس آسیب ناپذیری می کنند.
 
این روانشناس و آسیب شناس با اشاره به پدیده دام های اجتماعی، می گوید: دام های اجتماعی نیز موقعیت های هستند که فردی منافع شخصی زودگذر خود را به منافع جمعی دراز مدت و پایدار ترجیح می دهد که این مساله در سایر امور اعم از مصرف آب، محیط زیست و طلاق دیده می شود که در برخورد با این پدیده ها باید آموزش ارایه شود و اطلاع رسانی صورت گیرد.
 
وی اضافه می کند: باید آموزش هایی به جوانان ارایه شود که انسانیت انسان به پول و مادیات نیست در این زمینه روانشناسان بحثی دارند با عنوان «تاثیر دنیاگرایی، هرس و طمع و مصرف گرایی در شادی انسان ها»، اینکه گفته می شود جامعه ما شاد نیست از اینجا نشات گرفته که راه را اشتباه رفته ایم که باید این موضوع به جامعه تفهیم کنیم.
 
این استاد دانشگاه می گوید: تحقیقات نشان داده است که به خاطر وجود شدید روحیه دنیا گرایی در برخی افراد، آنان با وجود داشتن بهترین امکانات، پول و آخرین دستاوردها لزوما شاد نبوده و چه بسا که این گونه افراد در بسیاری از مواقع غمگین هستند.
 
براتی سده توصیه می کند که آموزش های لازم باید به نوجوانان و جوانان ارایه شود تا منافع جمعی و ملی را مورد توجه قرار دهند چرا که لازمه برخورد با چنین پدیده هایی ارایه آموزش است، از سوی دیگر زمانی که قانون شکنی انجام می شود، عدالت حکم می کند تا دست اندرکاران بسرعت برای اجرای قانون وارد عمل شده که با این اقدام حتما احساس تبعیض در جامعه از بین می رود.
 
پلیس با هر بی نظمی برابر مقررات برخورد می کند
سردار تیمور حسینی رئیس پلیس راهور تهران بزرگ افزود: پلیس برابر مقرارت با هر بی نظمی برخورد می کند براین اساس به همکاران خود اعلام می دارم که بلافاصله ان نقطه از شهر تهران را تحت پوشش قرار دهند.
 
وی افزود: چنانچه مواردی دال بر قانون گریزی و بی نظمی به هر شکلی در این محدوده و سایر مناطق دیده شود، برخورد خواهد شد.
 
رئیس پلیس راهور تهران بزرگ گفت: برای ما تفاوتی ندارد که بی نظمی و تخلف در کجا صورت می گیرد، براین اساس تفاوتی ندارد تخلف در شمال، جنوب، شرق یا غرب تهران باشد.
 
حسینی ادامه داد: هیچ فردی اجازه ندارد در هیچ نقطه ای ایجاد مزاحمت برای ساکنان، شهروندان و رانندگان کرده و وظیفه پلیس است با هر گونه بی نمظی برابر مقررات برخورد کند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین