همه دستاوردهای سفر ملک سلمان به امریکا

همه دستاوردهای سفر ملک سلمان به امریکا

وزارت امور خارجه ایالات متحده امریکا به کنگره اطلاع داده است که کاخ سفید باراک اوباما تصمیم دارد سلاح‌های پیشرفته‌ای به ارزش یک میلیارد دلار به عربستان بفروشد.
کد خبر: ۳۵۴۳
بازدید : ۱۲۲۰
۱۵ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۸:۰۴
وزارت امور خارجه ایالات متحده امریکا به کنگره اطلاع داده است که کاخ سفید باراک اوباما تصمیم دارد سلاح‌های پیشرفته‌ای به ارزش یک میلیارد دلار به عربستان بفروشد.
 
رفته رفته دستاوردهای سفر ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان به ایالات متحده نمایان می شود. دو طرف بعد از آن که گفتند بر روی مرحله بعد از توافق هسته ای با هدف مشارکت در ثبات منطقه ای و بین المللی کار می کنند، اکنون می گویند بر روی قراردادهای تازه تسلیحاتی نیز به توافق رسیده اند.
 
به گزارش روزنامه الحیات، چاپ لبنان، منابع آگاه به این روزنامه گفته اند که وزارت امور خارجه ایالات متحده امریکا به کنگره اطلاع داده است که کاخ سفید باراک اوباما تصمیم دارد سلاح های پیشرفته ای به ارزش یک میلیارد دلار به عربستان بفروشد تا به این ترتیب به این کشور در جنگ یمن و رویارویی با داعش کمک کرده باشد. به گفته این منابع کاخ سفید به اطلاع کنگره رسانده قصد دارد سلاح های دفاعی ضروری این کشور را تسلیم آن کند. به گفته روزنامه نیویورک تایمز ارزش این قرارداد حداقل یک میلیارد دلار است. کاخ سفید انتظار دارد در صورت موافقت کنگره که به احتمال بسیار زیاد به دست خواهد آمد ظرف یک تا یک ماه و نیم سلاح های مذکور را تحویل عربستان دهد. در میان این سلاح ها سلاح های هوشمند هدف یاب و رادارهای ساخت شرکت بوئینگ نیز مشاهده می شود. همچنین موشک های جنگنده های اف-15 نیز شامل سلاح های فروخته شده به عربستان خواهد بود.
 
کنگره هفته پیش با ارسال 600 موشک از نوع پاتریوت – باک 3 ساخت شرکت لوکهید مارتین به عربستان موافقت کرد.
 
بنا به این گزارش در حال حاضر دو طرف در حال مذاکره برای خرید و فروش ناوهای جنگی نیز هستند.
 
عربستان گفته است از تحرکات منطقه ای ایران که به ادعای آن ثبات منطقه را به لرزه در آورده نگران است و نیاز مبرم به سلاح های پیشرفته امریکایی دارد. همچنین در مبارزه با داعش نیز سلاح های پیشرفته نیاز دارد تا بتواند علیه این شبکه تروریستی استفاده کند و امنیت مرزهایش را تامین کند.
 
ملک سلمان روز شنبه بعد از دیدار با سفرای کشورهای عربی در واشنگتن و دیدار با مسئولان عالی رتبه در کنگره و مقام های دفاعی امریکایی سفر خود را به ایالات متحده به پایان رساند.
 
منابع آگاه به روزنامه الحیات خبر دادند که مقام های عالی رتبه امریکایی از نتایج سفر پادشاه عربستان به امریکا بسیار راضی هستند به ویژه که توانستند او را درباره احتمالات بعد از توافق هسته ای با ایران قانع کنند. همچنین توانستند او را راضی کنند که به سود مصالح عربستان و امریکا است که برای ثبات در خاورمیانه و مبارزه با داعش همکاری کنند. همچنین مبارزه با گروه های شبه نظامی در سوریه و عراق و یمن و رسیدن به راه حل سیاسی که مشروعیت قانونی را در این کشورها تقویت کند نیز از دیگر مسائلی بود که مورد دو توافق دو طرف قرار گرفت.
 
در همین رابطه عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان در کنفرانس مطبوعاتی خود گفت که باراک اوباما و ملک سلمان در مذاکرات خود به توافق رسیدند که یک شراکت استراتژیک جدید در تمامی زمینه ها بنا کنند. آنها همچنین تاکید کردند که باید جلوی آن چه او "بلندپروازی های ایران در منطقه و مشکلات طایفه ای به وجود آمده" خواند، بایستند. او همچنین ادعا کرد ایران از تروریسم در منطقه حمایت می کند و دو طرف تصمیم دارند جلوی این فعالیت ها را بگیرند.
 
الجبیر همچنین گفت که اوباما به ملک سلمان گفت که "واشنگتن مصمم است مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته ای شود."
 
وی تاکید کرد، مواضع عربستان در قبال بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه به هیچ وجه تغییر نکرده است. به اعتقاد ما راه حل بحران سوریه از دل نشست ژنو 1 بیرون می آید، باید بشار اسد از قدرت کنار رود و قانون اساسی جدید برای سوریه نوشته شود.
 
وزیر امور خارجه عربستان ادعا کرد که بشار اسد مسئول قتل 300 هزار و 12 میلیون آواره سوری است. 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین