جنجال فقهی بر سر خرید گوسفند قسطی

جنجال فقهی بر سر خرید گوسفند قسطی

یک فتوی جدید در مورد قربانی کردن در مصر، به موضوعی برای بحث و جدال فقهی تبدیل شده است. شیخ کریمه فتوا داده که خرید قسطی قربانی بر خلاف شرع است؛ چراکه قربانی کردن سنت پیامبر(ص) است و مدیون شدن در انجام سنت جایز نیست
کد خبر: ۳۶۹۶
بازدید : ۲۲۷۶
۱۸ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۸
یک فتوی جدید در مورد قربانی کردن در مصر، به موضوعی برای بحث و جدال فقهی تبدیل شده است. شیخ کریمه فتوا داده که خرید قسطی قربانی بر خلاف شرع است؛ چراکه قربانی کردن سنت پیامبر(ص) است و مدیون شدن در انجام سنت جایز نیست.
 
آغاز ماجرا
ماجرا از زمانی آغاز شد که محمد صدقی رئیس مجتمع های مصرف کنندگان از ارائه گوسفند قسطی در ایام عید قربان خبر داد و گفت، به همت دولت و همکاری بانک مصر و قطر، گوسفند عید قربان به صورت اقساطی در اختیار مصرف کنندگان قرار خواهد گرفت.
 
شرعا جایز است
پس از اعلام این خبر شیخ عبدالله سعید استاد شریعت اسلامی دانشگاه الازهر گفت: علما اجماع دارند که قربانی کردن سنت و مستحب است و واجب نیست و از این رو خرید آن بر کسی واجب نیست و هرکس که توانایی خرید گوسفند را دارد می تواند قربانی کند و اگر نتواند خداوند آمرزنده و بخشنده است.
 
وی افزود: کسی که قصد دارد قربانی کند و می تواند اقساط خود را پرداخت کند، می تواند گوسفند اقساطی تهیه کند و این کار جایز است و منافاتی با دین ندارد.
 
مستحب است و واجب نیست
از سوی دیگر شیخ محمد رأفت عضو مرکز تحقیقات اسلامی الازهر گفت: قربانی کردن واجب نیست، بلکه مستحب است و دین خدا کسی را به خریدن قربانی ملزم نمی کند.
 
وی افزود: کسی که می تواند در عید قربانی کند، می تواند گوسفتد یا بزی بخرد، اما انسانی که قدرت خرید ندارد گناهی ندارد و اگر بتواند گوسفند را به صورت اقساطی بخرد اشکالی ندارد.
 
پرداخت قسط
دکتر ابراهیم نجم مشاور مفتی مصر نیز بر این باور است که خرید اقساطی گوسفند قربانی شرعا جایز است و حرمتی ندارد به شرط آنکه انسان بتواند اقساط خود را پرداخت کند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین