پاسخ صریح صالحی به ادعای تیم هسته‌ای سابق

پاسخ صریح صالحی به ادعای تیم هسته‌ای سابق

رئیس سازمان انرژی اتمی در واکنش به ادعاهای تیم مذاکره کننده پیشین درباره موفقیت خود در وادار کردن امریکایی‌ها به پذیرش حق غنی‌سازی ایران، گفت: امریکایی‌ها حق غنی‌سازی ایران را به رسمیت نشناخته بودند.
کد خبر: ۳۷۶۷
بازدید : ۱۴۳۲
۲۱ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۰
رئیس سازمان انرژی اتمی در واکنش به ادعاهای تیم مذاکره کننده پیشین درباره موفقیت خود در وادار کردن امریکایی‌ها به پذیرش حق غنی‌سازی ایران، گفت: امریکایی‌ها حق غنی‌سازی ایران را به رسمیت نشناخته بودند.
 
به گزارش ایران، روز گذشته بخش‌هایی از سخنان علی اکبر صالحی که روز چهارشنبه هفته گذشته در کمیسیون ویژه برجام حضور یافته بود، از شبکه خبر پخش شد.
 
صالحی با اشاره به این سخنان سعید جلیلی که غنی‌سازی 20 درصد را براساس برجام کنار می‌گذاریم، رآکتور اراک را آنها (تیم قبلی) به کمک روس‌ها شروع کردند، چینی‌ها رآکتوری مشابه ما دارند که تبدیل به موزه شده است، گفت: حالت ایده‌آل همین بود که ما غنی‌سازی 20 درصد داشتیم، آب سنگین اراک هم بود و آنها (غربی‌ها) هم می‌آمدند از ما عذرخواهی می‌کردند و تحریم‌ها را هم برمی‌داشتند. وی ادامه داد: خب اگر شما می‌توانید، بیایید مذاکره کنید. می‌گویند حق غنی‌سازی و فلان و فلان را ما گرفتیم، خب اگر این‌طور است، سند را امضا و کار را تمام می‌کردید.
 
محمدمهدی زاهدی به صالحی گفت: در مورد اراک جنابعالی در صحن علنی مجلس گفتید چه کسی جرأت دارد کلید راه‌اندازی آن را بزند؛ دکتر عباسی (رئیس سابق سازمان انرژی اتمی) پیش‌تر اعلام کرده بود که با خانواده‌ام به اراک می‌روم و کلید فعالیت آن را می‌زنم. رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ گفت: ممکن است فردا شجاعی پیدا شود که برود قلب رآکتور اراک را سرجایش بگذارد و با زن و بچه‌اش برود آنجا زندگی کند، آخر که چی؟ مگر شجاعت به این مسائل است، می‌خواهند 80 میلیون نفر را به خاطر اینکه بگویند شجاع هستند، به خطر بیندازند. مسائل ایمنی در هسته‌ای با ایمنی در ایران خودرو فرق دارد. اگر در ایران خودرو اتفاقی بیفتد، همان شعاع خود را تحت تأثیر قرار می‌دهد. شما اتفاق‌هایی مثل چرنوبیل را دیده‌اید. صالحی گفت: آقای عباسی (رئیس سابق سازمان انرژی اتمی) را به خدا واگذار می‌کنم، ایشان اصلاً شهیدپرور، فاتح خرمشهر و چیزای دیگه هستند و ما...

او درباره این ادعا که امریکایی‌ها در آلماتی و در جریان مذاکرات تیم هسته‌ای قبلی غنی‌سازی را پذیرفته بودند، توضیح داد: اصلاً در آلماتی و استانبول غنی‌سازی را نپذیرفتند. هیچ سندی در این رابطه وجود ندارد، اگر می‌گویند 1+5 غنی‌سازی را به رسمیت شناخته، سند بیاورند. به گفته وی، تنها چیزی که 1+5 گفتند، این بود که حق صلح‌آمیز بودن هسته‌ای شما را به رسمیت می‌شناسیم. ما با فعالیت‌های صلح‌آمیز شما موافقیم اما بحث غنی‌سازی جدا بود.
 
صالحی در بخش دیگری از سخنان خود و در توضیحاتی فنی گفت: اگر می‌خواهیم به ظرفیت غنی‌سازی قابل توجهی برسیم، باید «کرش» ماشین‌های ما همانند سایر کشورها کمتر از یک درصد باشد. از سال 69 روی این ماشین‌ها کار کردیم و کرش روی این ماشین‌ها (سانتریفیوژها) 12درصد است. وی افزود: یکی از دلایلی که کرش در سال 91 بالا رفت، به دلایل سیاسی بوده است. گفتند که ما تعداد ماشین را زیاد کنیم که در مذاکرات از جایگاه خوبی برخوردار باشیم. استدلال، استدلال سیاسی بود نه اقتصادی. ما در یک سیر تحولی حرکت می‌کنیم. مواد اولیه نامرغوب را بردند و مونتاژ کردند و کرش بالا رفت. زحمت کشیدند تا ببینند چگونه می‌توانند آن را کاهش دهند الان کرش‌ها 12 درصد است و اقتصادی نیست.

صالحی افزود: ما دل‌مان می‌خواست که خودمان همه مسائل را تدوین کنیم و به هیچ عنوان مذاکره‌ای صورت نگیرد و هر چه که می‌خواستیم، پیش ببریم یعنی نیروگاه آب سنگین اراک را به همین شکل حفظ می‌کردیم و فعالیت‌های هسته‌ای خود را با توسعه هدایت می‌کردیم، بنا به اقتضائات و الزامات خودمان فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای را دنبال می‌کردیم. همان گونه که دوستان بیان فرمودند، در گذشته 19 هزار سانتریفیوژ در نطنز موجود بود ولی تصمیم گرفته شده بود که تنها 10 هزار سانتریفیوژ فعالیت داشته باشد. این اقدام تصمیمی نبود که در زمان ما گرفته شده باشد بلکه در زمان آقایان دکتر عباسی و دکتر جلیلی این تصمیم اتخاذ شده بود. در مورد عدم تزریق گاز به سانتریفیوژهای IR2M نیز در زمان ما صورت نگرفته است، قطعاً این اقدامات دلایل فنی و اقتضائات لازمی را داشته است. به گفته وی، تصمیمات در این سازمان براساس اقدامات سرخود صورت نمی‌گیرد.
 
انتقاد پزشکیان از رفتارهای دوگانه اعضای کمیسیون
در ادامه انتقادها به عملکرد کمیسیون ویژه مجلس برای بررسی «برجام»، یک عضو دیگر این کمیسیون هم به برخی همکاران خود خرده گرفت که تصمیم‌شان را از قبل گرفته‌اند و دل در گرو مباحث کارشناسی ندارند.

مسعود پزشکیان در گفت‌وگو با «خانه ملت» با انتقاد از برخی رفتارهای سلیقه‌ای اعضا، گفت: تعدادی از اعضای کمیسیون برخوردهای سلیقه‌ای دارند که با بررسی بی‌طرفانه منافات دارد.

نماینده تبریز با اشاره به جلسه کمیسیون ویژه با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشور، اظهار داشت: تعدادی از دوستان از آقای صالحی سؤال می‌پرسیدند اما اجازه نمی‌دادند جواب بدهد، در حالی که در جلساتی که آقای جلیلی در کمیسیون حاضر می‌شود، او تنها صحبت می‌کند و بقیه در تأیید صحبت‌های جلیلی فقط سکوت می‌کنند.

وی افزود: برداشت من از رفتارهای دوگانه اعضای کمیسیون برجام این است که به نظر می‌رسد عده‌ای از قبل تصمیم‌شان را گرفته و این جلسات تنها برای جمع‌آوری داده‌هایی در راستای جمع‌بندی ذهنی خودشان است. این نماینده اعتقاد دارد که روش گذشته در مذاکرات و اعمال تحریم‌ها علیه ایران باعث شده بود که بازار اقتصادی غیر شفاف شود و از این وضعیت بابک زنجانی‌هایی متولد شوند.

به گفته پزشکیان، نتیجه روند مذاکره در گذشته تورم، رکود اقتصادی و پایین آمدن رشد اقتصادی کشور بود. آن زمان اگر می‌توانستیم پول‌ها را از طریق بانک منتقل کنیم، در بازار شفاف معامله می‌کردیم و بابک زنجانی هم به وجود نمی‌آمد.

وی با یادآوری این موضوع که جلیلی تأکید داشت 100 حق مسلم ایران در برجام از بین رفته است، گفت: ما تنها به دنبال دو حق بودیم که به دست آوردیم؛ اولی مجوز بین‌المللی برای فعالیت‌های هسته‌ای بود، دومی هم داشتن آب سنگین است که در برجام هر دو حق لحاظ شده است.
 
بهشتی‌پور: برخی مخالفت با «برجام» را سوژه انتخاباتی کرده‌اند
حسن بهشتی‌پور، تحلیلگر مسائل سیاست خارجی نیز با بیان اینکه برخی از موضوع برجام و مخالفت با آن بهره‌برداری سیاسی می‌کنند، تأکید کرد: این افراد این مسأله را به یک سوژه انتخاباتی تبدیل کرده‌اند در حالی که براساس بیانات رهبر معظم انقلاب موضوع توافق نباید منجر به دودستگی و تفرقه شود.

وی با اشاره به انتقادهای مخالفان و ادعاهای جلیلی در کمیسیون مجلس، به ایلنا گفت: اینکه گفته شود غربی‌ها حق غنی‌سازی را نپذیرفته‌اند یا به ما اجازه داده‌اند، نوعی مغلطه است. یکی از خواست‌های ما ادامه صنعت هسته‌ای است که خوشبختانه براساس برجام ما به کارمان ادامه می‌دهیم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین