انتخابات انگلیس و بازار گرم نظرسنجی‌ها

انتخابات انگلیس و بازار گرم نظرسنجی‌ها

برگزاری انتخابات پارلمانی انگلیس در 8 ژوئن (18 خرداد)، بار دیگر سبب گرم شدن بازار نظرسنجی‌ها که عمدتا نیز بر روی دو حزب اصلی محافظه کار و کارگر و احتمال پیروزی آنها متمرکزشده اند، شده است.
کد خبر: ۳۸۲۵۹
بازدید : ۱۱۲۳
۱۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۰
برگزاری انتخابات پارلمانی انگلیس در 8 ژوئن (18 خرداد)، بار دیگر سبب گرم شدن بازار نظرسنجی‌ها که عمدتا نیز بر روی دو حزب اصلی محافظه کار و کارگر و احتمال پیروزی آنها متمرکزشده اند، شده است.
 
به گزارش ایرنا، در حال حاضر نتایج آخرین نظرسنجی‌ها نشانگر آن است که حزب کارگر تحت رهبری جرمی کوربین توانسته در ظرف هفته‌های گذشته ، فاصله‌اش را با حزب محافظه کار به رهبری 'ترزا می ' به نحو چشمگیری کاهش دهد.
 
براساس میانگین نتایج هشت نظرسنجی صورت گرفته در انگلیس که روز شنبه در دیلی تلگراف منتشر شد، در 18 آوریل گذشته که 'ترزا می ' خواهان انتخابات زودرس پارلمانی شد، فاصله او با 'جرمی کوربین ' 17.8 درصد بود که این فاصله هم‌اینک به زیر 10 درصد رسیده است.
 
به‌رغم نشیب و فرازهای صورت گرفته ، حزب محافظه کار براساس نظرسنجی‌های یادشده، همچنان بیشترین شانس را برای پیروزی در انتخابات پارلمانی انگلیس دارد.
 
نظرسنجی موسسه 'اپسوس موری' که روز شنبه در روزنامه دیلی میل منتشر شد، بیانگر آن است که در حال حاضر میزان حمایت از حزب محافظه کار 45 درصد ( 4 درصد کاهش نسبت به نظرسنجی قبلی این موسسه ) و حزب کارگر 40 درصد ( 6 درصد افزایش ) است.
 
در همین حال براساس نظرسنجی موسسه 'پنل بیس'، که روز جمعه گذشته منتشر شد، فاصله حزب کارگر به حزب محافظه کار در حدود هشت درصد است که فاصله نسبتا مطمئنی به نظر می‌رسد.
 
براساس نظرسنجی موسسه 'پنل بیس' ، میزان حمایت از حزب محافظه کار 43 درصد ( با 4 درصد کاهش نسبت به نظرسنجی قبلی این موسسه ) و حزب کارگر 35 درصد( با 3 درصد افزایش ) است.
 
براساس این نظرسنجی، میزان حمایت از حزب لیبرال دمکرات در این نظرسنجی ، 7 درصد، حزب ملی اسکاتلند 6 درصد، حزب یوکیپ 6 درصد، حزب سبز 2 درصد، پلاید کامری ( ولز) 1درصد بوده است
 
در صورت درست بودن این نظرسنجی ، حزب محافظه کار همچنان قادر است به راحتی در انتخابات پارلمانی در پیش رو اکثریت کرسی‌های مجلس عوام را به دست آورد.
 
این نظرسنجی کاملا با نظرسنجی شوک آور اخیر موسسه یوگو که نشان می داد فاصله حزب کارگر با حزب محافظه کار تنها سه درصد است و مجلس عوام احتمالا 'پارلمان معلق ' خواهد بود، تفاوت چشمگیری دارد.
 
براساس نظرسنجی موسسه یوگو که هفته گذشته منتشر شد، میزان حمایت از حزب محافظه کار 42 درصد و حزب کارگر 39 درصد بوده است.
 
به موجب این نظرسنجی، حزب لیبرال دمکرات در جریان انتخابات در پیش رو می‌تواند 10 کرسی، حزب ملی اسکاتلند 50 کرسی، حزب سبز یک کرسی و حزب پلاید کامری ( ولز) 3کرسی بدست آوردند.
 
براساس برآورد موسسه نظرسنجی یوگو که روز چهارشنبه گذشته در روزنامه تایمز منتشر شد، حزب محافظه کار در انتخابات هشتم ژوئن (18 خرداد) 310 کرسی و حزب کارگر 257 کرسی مجلس عوام به دست خواهند آورد که در صورت درست بودن این پیش‌بینی، انگلیس با یک پارلمان معلق روبرو خواهد شد.
 
پارلمان معلق در شرایطی پدید می آید که هیچ‌کدام از احزاب سیاسی انگلیس نتوانند اکثریت 650 کرسی مجلس عوام که 326 کرسی ( نصف به علاوه یک) است، را به دست آورند .
 
در صورت بروز این وضعیت، حزبی که بیشترین کرسی ها مجلس عوام را به دست آورده است برای تشکیل دولت بایستی با یک حزب دیگر ائتلاف کند
 
مدل نظرسنجی یوگو، با نتایج نظرسنجی 'آی سی‌ام ' که در 26 تا 29 ماه 'می ' انجام و در 30 ماه 'می '(نهم خردادماه) منتشرشده بود و فاصله حزب محافظه کار از حزب کارگر را 12 درصد نشان می داد، تفاوت چشمگیری نشان می داد.
 
براساس نظرسنجی موسسه 'آی سی‌ام'، میزان حمایت از حزب محافظه کار 45 درصد، حزب کارگر 33 درصد، حزب لیبرال دمکرات 8 درصد، حزب یوکیپ 5 درصد، حزب ملی اسکاتلند4 درصد، حزب سبز 3 درصد و پلاید کامری 1 درصد اعلام‌شده بود.
 
اما این نظرسنجی قبل از مناظره جنجالی هفته گذشته در شبکه تلویزیونی 'بی‌بی سی ' انجام‌شده بود که عدم حضور 'ترزا می ' رهبر حزب محافظه کار در این مناظره انتقادات زیادی را متوجه او ساخت.
 
در همین حال، نتایج یک نظرسنجی صورت گرفته در کلان‌شهر لندن که روز پنجشنبه گذشته منتشر شد، نیز نشانگر حمایت بیشتر لندنی نشینان از 'جرمی کوربین' رهبر حزب کارگر در مقایسه با 'ترزا می' رهبر حزب محافظه کار، برای گرفتن سکان نخست‌وزیری انگلیس است.
 
براساس نظرسنجی موسسه'یوگو' که برای روزنامه محلی لندن ایوینینگ استاندارد، صورت گرفته، میزان حمایت از حزب کارگر نیز در لندن، 17 درصد بیشتر حزب محافظه کار انگلیس است.
 
در نظرسنجی موسسه یوگو، در پاسخ به این سوال که چه شخصیتی را برای پست نخست‌وزیری انگلیس ترجیح می‌دهید، 37 درصد گفته اند جرمی کوربین و 34 درصد گفته اند 'ترزا می'.
 
این درحالی است که در نظرسنجی همین موسسه در ماه گذشته میلادی، میزان حمایت از 'ترزا می' 38 درصد و میزان حمایت از جرمی کوربین 32 درصد بوده است.
 
براساس نظرسنجی جدید موسسه یوگو، 50 درصد از مردم لندن گفته اند که به حزب کارگر رای می دهند که این رقم در ماه گذشته 41درصد بود.
 
حزب محافظه کار براساس این نظرسنجی تنها حمایت 33 درصد از لندن نشینان را توانسته است جلب کند که نسبت به ماه گذشته میلادی که 36 درصد بود، روند کاهشی داشته است.
 
اما اینکه کدام‌ یک از این نظرسنجی‌ها می‌تواند درست در بیاید، نیازمند صبر و حوصله بوده و بایستی به نتایج انتخابات در روز نهم ژوئن (19 خرداد) چشم دوخت.
 
تجربه اشتباه های بزرگ پیش آمده در نظرسنجی های صورت گرفته در جریان انتخابات پارلمانی ماه 'می' 2015 انگلیس، همه‌پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در 23 ژوئن 2016 میلادی که منجر به رای غیرقابل پیش بینی انگلیسی ها به برگزیت شد و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نوامبر گذشته که منجر به پیروزی شوک آور ترامپ شد، باعث گردیده است که همه به صورت تردید آمیز به نتایج نظرسنجی‌های یاد شده، نگاه کنند.
 
در سال 2015 میلادی نیز در چنین ایامی موسسات نظرسنجی در انتخابات عمومی انگلیس شکست سختی را پذیرا شد و تمام پیش بینی های آنها در خصوص عدم توانایی حزب محافظه کار در کسب اکثریت کرسی های مجلس عوام نقش برآب شد.
 
حزب محافظه کار تحت رهبری دیوید کامرون با پیروزی قاطع‌اش در این انتخابات ضمن برهم زدن تمام پیش بینی‌ها و نظرسنجی‌ها، برای اولین بار در 23 سال گذشته توانست با کسب 331کرسی از650 کرسی مجلس عوام که 24کرسی نسبت به انتخابات سال 2010میلادی بیشتر بود، اکثریت مطلق را در مجلس عوام انگلیس به دست آورد.
 
در آن زمان، رسانه ها دلایل مختلفی را برای این خطای بزرگ مطرح کردند که خستگی مردم از نظرسنجی های مکرر و نحوه پوشش های خبری انتخاباتی، خجالتی بودن محافظه کاران در بیان نظراتشان، وجود شهروندان مردد و خطا در انتخاب جامعه نمونه از آن جمله بود.
 
برخی از تحلیل گران هم نتیجه انتخابات پارلمانی انگلیس را در آن زمان ناشی از نتایج نظرسنجی ها دانستند و مدعی شدند که داده های نظرسنجی ها منجر به اخذ تصمیم نهایی مردم انگلیس شده و ترس از تشکیل پارلمان معلق مردم را به پای صندوق های رای کشانده است.
 
البته این نکته را نیز نبایستی از یاد برد، به دلیل نحوه تقسیم بندی حوزه های انتخابیه در بریتانیا که الزاما ارتباط مستقیمی با جمعیت آن حوزه ها ندارد، میزان حمایت و آرای یک حزب در انتخابات به معنای کسب کرسی های بیشتر مجلس عوام نیست و این مساله می تواند به راحتی می تواند نظرسنجی های صورت گرفته در سطح ملی را به خطا بکشاند.
 
به صورت مثال در انتخابات سال 2015 میلادی، حزب ملی اسکاتلند با کسب یک میلیون و 454 هزار و 436 رای، که7.4 درصد از کل آرای ماخوذه بود، توانست 56کرسی از 59 کرسی منطقه اسکاتلند را به دست آورد. این در حالی است که حزب استقلال بریتانیا (یوکیپ) به رغم کسب 3میلیون و 881 هزار و 129 رای که معادل 6.12درصد از کل آرا ماخوذه در انتخابات بود، تنها توانست یک کرسی در مجلس عوام کسب کند.
 
حزب 'دمکراتیک وحدت طلب' (ایرلندشمالی) نیز در انتخابات یاد با کسب تنها 181 هزار رای در ایرلند شمالی، توانست 8 کرسی مجلس عوام را بدست آورد.
 
در این میان برخی نیم‌نگاهی هم به نتایج بنگاه‌های شرط‌بندی در مورد انتخابات پارلمانی انگلیس دارند که موید پیروزی حزب محافظه کار و کسب اکثریت کرسی های مجلس توسط این حزب است.
 
براساس پیش‌بینی بنگاه شرط‌بندی 'کورال ' که روز شنبه منتشر شد، احتمال اینکه حزب محافظه کار اکثریت کرسی‌های مجلس عوام را به دست آورد 4 به 1، حزب کارگر 1 به 10، حزب لیبرال دمکرات یک به 500، حزب یوکیپ 1به 1000 و حزب سبز 1 به 1000 می‌باشد.
 
براساس پیش‌بینی این بنگاه شرط‌بندی، احتمال نخست‌وزیری مجدد 'ترزا می' 4 به 1 و احتمال نخست‌وزیری جرمی کوربین، 2 به 7 هست.
 
مجلس عوام در 30 فروردین‌ماه گذشته، با 522 رأی موافق در برابر 13 رأی مخالف، موافقتش را با پیشنهاد غیرمنتظره 'ترزا می' نخست‌وزیر و رهبر حزب محافظه‌کار انگلیس برای برگزاری انتخابات زودرس پارلمانی در هشتم ژوئن آینده اعلام کرد.
 
احزاب سیاسی انگلیس از آن تاریخ تاکنون فعالیت های تبلیغاتی سنگینی را در چارچوب کارزارهای انتخاباتی شان، شروع کرده اند که مساله برگزیت و مسایل اقتصادی و سیاست های حمایتی خصوصا از افراد سالمند از جمله محورهای تبلیغاتی آنها شمرده می شود.
 
در همین حال به دنبال حمله تروریستی اخیر منچستر، سبب شده است که بحث امنیت و مبارزه با تروریسم نیز به کارزار انتخاباتی احزاب سیاسی انگلیس به ویژه احزاب کارگر و محافظه کار کشیده شود.

برچسب ها: انتخابات نظرسنجی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین