فصل جدید جنگ قیمت نفت بین ایران و عربستان

فصل جدید جنگ قیمت نفت بین ایران و عربستان

ایران و عربستان تلاش می کنند در ماه های پیش رو، با هدف حفظ سهم در بازار نفت آسیا، نظر خریداران را با ارایه تخفیف های جذاب به سوی خود جلب کنند.
کد خبر: ۳۸۹۹
بازدید : ۱۰۱۹
۲۳ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۳
ایران و عربستان تلاش می کنند در ماه های پیش رو، با هدف حفظ سهم در بازار نفت آسیا، نظر خریداران را با ارایه تخفیف های جذاب به سوی خود جلب کنند.
 
به گزارش ایرنا، پس از رقابت شدید کشورهای عضو اوپک برای حفظ سهم خود در بازار جهانی نفت از طریق ارایه تخفیف به مشتریان جدید و سنتی، ایران نیز برای حفظ جایگاه خود در بازار نفت سنگین و با هدف جلوگیری از اشغال این بازار توسط عربستان، تخفیف های قابل توجهی را ارایه کرده است.
 
صادرکنندگان نفت برای حفظ سهم خود در بازار و جلوگیری از تسلط رقبا بر بازار، تلاش می کنند با ارایه تخفیف های بیشتر نظر خریداران را به سوی خود جلب نمایند.
 
ارایه تخفیف های سنگین به مشتریان اولین بار توسط عربستان آغاز شد و به تبع آن سایر تولیدکنندگان نیز سعی کردند با ارایه تخفیف های بیشتر، محموله های نفت خام خود را جذاب تر کنند.
 
در این میان، با توجه به شباهت فنی نفت سنگین عربستان با نفت سنگین ایران، ارایه تخفیف بیشتر توسط ریاض می تواند به تصاحب بازار نفت ایران منجر شود، بنابراین مسوولان شرکت ملی نفت مجبور شده اند که قیمت نفت سنگین ایران را متناسب با کاهش قیمت نفت عربستان، کاهش دهند.
 
سیدمحسن قمصری مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران در این خصوص گفت: شرایط بازار تعیین کننده قیمت نفت است، زمانی که عربستان اقدام به کاهش قیمت نفت می کند طبیعی است که ایران نیز با حفظ فاصله کیفی، قیمت نفت خود را کاهش دهد چون در غیر این صورت بازار را از دست خواهد داد.
 
وی با بیان اینکه این موضوع به معنای ارزان کردن نفت نیست بلکه تفاوت کیفی نفت خام ایران با عربستان همچنان حفظ می شود، تصریح کرد: قیمت نفت سبک ایران به طورمعمول ١٠ تا ٢٠ سنت از نفت سبک عرب عربستان گرانتر است که این موضوع حفظ می شود.

کارشناسان عرضه نفت مازاد توسط اوپک و تولیدکنندگان غیر عضو اوپک به بازار را مهم ترین عامل سقوط قیمت ها اعلام کرده اند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین