"فست فود"؛ دشمن در لباس دوست!
چرا نمی‌توانید از "فست فود" بگذرید؟

"فست فود"؛ دشمن در لباس دوست!

چرا وقتی یک همبرگر خانگی را در منزل با کلی ترفند درست می‌کنید باز لذت غذای رستوران را به شما نمی‌دهد؟ همبرگری که با گوشت سالم و مطمئن خودتان در روغن کم سرخ شده، حتما نمک و چربی کمتری دارد، مواد افزودنی و انواع سس‌های رنگ به رنگ را ندارد و موقع خوردن پر از طعم‌های فریب دهنده نیست.
کد خبر: ۴۰۰۸۹
بازدید : ۳۷۵۲
۲۳ تير ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۷
فرادید| ترکیب سیب‌زمینی سرخ کرده و همبرگر یا پیتزا با نوشابه خنک و پر از یخ، یکی از خوشمزه‌ترین غذاهای دنیاست. فکر نمی‌کنم کسی باشد که این ترکیب غذایی را دوست نداشته باشد. حالا این منوی غذایی بین پیتزا، ساندویچ، مرغ سوخاری و سایر مدل‌های فست فود بنا بر سلیقه افراد در تغییر است.
 
به گزارش فرادید، از طرف دیگر کار‌شناسان تغذیه و پزشکان سالهاست در مبارزه‌ای علنی با این پدیده چرب و خوشمزه همواره مردم را به نخوردن فست فود دعوت می‌کنند.
 
 
چاق کننده دوست داشتنی 
 فست فود شامل انواع ساندویچ، همبرگر، چیزبرگر و... است که در منوی رستوارن ها دیده می‌شود
 
چرا مردم نمی‌توانند از فست فود بگذرند؟
پروفسور اندرو پرنتیس از دانشگاه نظافت و پزشکی گرمسیری لندن طی یک پروژه تحقیقاتی در این مورد گفت: «همه ما دچار یک ضعف ذاتی در شناسایی غذاهای پرکالری هستیم. ما عادت داریم غذا را براساس اندازه آن بسنجیم، درحالی که میزان کالری غذاهای آماده خیلی بیشتر از یک وعده غذای سالم با اندازه قابل مقایسه است.»
 
دلیل دیگری که علاقه به این نوع غذا‌ها را زیاد کرده سرعت آماده شدن و همیشه در دسترس بودن آنهاست. برای زندگی ماشینی این روز‌ها که شما گاهی وقت سرخاراندن هم نداری چه چیزی بهتر از یک غذای خوشمزه آماده که سریع در دسترس باشد.
 
دلیل خوشمزه بودن فست فود چیست؟
چرا وقتی یک همبرگر خانگی را در منزل با کلی ترفند درست می‌کنید باز لذت غذای رستوران را به شما نمی‌دهد؟ همبرگری که با گوشت سالم و مطمئن خودتان در روغن کم سرخ شده، حتما نمک و چربی کمتری دارد، مواد افزودنی و انواع سس‌های رنگ به رنگ را ندارد و موقع خوردن پر از طعم‌های فریب دهنده نیست.
 
تنها دلیل خوشمزگی فست فود‌ها، چربی و نمک زیاد، تنوع سس‌ها و کالری زیاد است که البته به چشم دیده نمی‌شود.
 
اگر شما یک شب به رستوران بروید و از آشپز بخواهید غذای کم چرب و بدون نمک و سس برای شما بیاورد حتما عذرتان را می‌خواهد و می‌گوید  رستوران را ترک کنید. پس بهتر است اگر هوس فست فود کردید قید اضافه وزن را بزنید و حداقل از خوردن غذا لذت ببرید.
 
پروفسور اندرو پرنتیس معتقد است، سیستم‌هایی که اشتهای انسان را تنظیم می‌کند از سرآغاز پیدایش کشاورزی تاکنون، براساس غذاهای کم انرژی تکامل پیدا کرده است. این غذا‌ها را امروزه ساکنان نواحی روستایی در کشورهای درحال توسعه، جایی که چاقی پدیده‌ای تقریبا ناشناخته است، مصرف می‌کنند.
 
تاریخچه فست فود
 «فست فود (fast food)» یا «غذای حاضری» غذایی است شامل انواع ساندویچ، همبرگر، چیزبرگر و دیگر انواع برگر‌ها، ماهی و میگو سوخاری، هات‌داگ، فیلهٔ استیک گوشت یا مرغ، سیب‌زمینی سرخ کرده، مرغ سوخاری، ناگت مرغ، تاکو (نوعی غذای مکزیکی)، انواع پیتزا و انواع سالاد که در فهرست غذای رستوران‌های فست فود به چشم می‌خورد.
 
در این رستوران‌ها، غذای از پیش آماده را در مدت کوتاهی بعد از سفارش، به مشتری تحویل می‌دهند. خیلی از این رستوران‌ها، شبیه رستوران‌های واقعی نیستند، چون جایی برای نشستن و غذا خوردن ندارند. از این نظر بیشتر شبیه یک فروشگاه عرضهٔ مواد غذایی هستند.
 
در روم باستان، دکه‌های فروش نان و زیتون وجود داشت. در شرق آسیا مغازه‌هایی بودند که رشته فرنگی آماده عرضه می‌کردند. در خاورمیانه، از سال‌های دور تا امروز دکه‌های فروش فلافل را وجود دارد. در هند قدیم انواع اغذیهٔ آماده وجود داشت. در کشورهای غرب آفریقا هم از قدیم‌، بروشت می‌فروختند که نوعی کباب چوبی است.
 
اما فست فود به شکل امروزی دقیقاً در هفتم ژوئیه ۱۹۱۲ در آمریکا متولد شد. در این روز رستورانی با نام «اتومات» در نیویورک افتتاح شد که در واقع نوعی کافه تریا بود. آن‌ها غذاهای از پیش آماده را در محفظه‌های گرم کنندهٔ شیشه‌ای قرار می‌دادند و مشتریان از طریق دستگاه‌های سکه‌ای اقدام به خرید آن می‌کردند. اتومات خیلی زود شعبات متعددی در گوشه و کنار آمریکا افتتاح کرد و ۲۰ سال بی‌رقیب باقی‌ ماند.
 چاق کننده دوست داشتنی
 فست فود‌ها به شدت چاق کننده هستند
 
بالای در ورودی رستوران‌های اتومات نوشته بود: «ما کار مادران را کم کرده‌ایم.»
 
بعد از اتومات نوبت به شرکت آمریکایی «وایت‌کسل» (قلعهٔ سفید) رسید که همبرگر‌هایش فقط پنج سنت قیمت داشت که برای مشتریان واقعاً به صرفه بود. آن‌ها علاوه بر اینکه قیمت را حسابی پایین آورده بودند، نوآوری دیگری هم داشتند: خط تولید غذا را به شکلی تعبیه کرده بودند که تمام مشتریان می‌توانستند خیلی راحت شیوهٔ آماده کردن غذا را ببینند.
 
فست فود در شرق
قرن ۱۲ میلادی زمانی که چنگیز خان مغول مشغول کشورگشایی‌هایش بود، سربازان مغولی غذای خودشان را به‌صورت گوشت کوبیده همراه خود می‌بردند. سربازان داریوش (۴۸۶-۵۲۱ پیش از میلاد) نیز نوعی نان پهن را روی سپرهای خود می‌پختند و روی آن را با پنیر و خرما می‌پوشاندند.
 
در اوایل دهه‌ ۱۳۴۰، همبرگر وارد بازار غذای ایران شد. «تاپس همبرگر» در بلوار ناهید، اولین همبرگر‌ها را با بهای سه تومان، عرضه ‌کرد که با یک بطری پنج ریالی نوشابه و یک پاکت سیب‌زمینی، ۴۰ ریال می‌شد. وقتی همبرگر تاپس غذای خود را گران کرد شهرداری دستور بازگشت به بهای سابق را داد که صاحب همبرگرفروشی زیر بار نرفت و به جای همبرگر، پیتزا عرضه کرد که گران‌تر بود.
 
محبوب‌ترین برند برگر
در سال ۱۹۴۰ سر و کلهٔ «مک‌دونالد» پیدا شد که امروزه نامش مترادف با صنعت فست فود است. برادران مک‌دونالد، دیک و مک، با یک باربکیو شروع کردند. منتها دیگر لازم نبود که مشتریان برای تهیهٔ غذا از خودروی خود پیاده شوند. باربکیوی آن‌ها به اصطلاح حالتdriving داشت.
 
برادران مک‌دونالد بعد از هشت سال وقتی که دیدند بیشتر سودشان از فروش همبرگر است، رستورانشان را سه ماه بستند و وقتی در سال ۱۹۴۸ مجدداً آن را افتتاح کردند، منویشان کوتاه و ساده شده بود: همبرگر، سیب‌زمینی سرخ‌کرده، چند نوع شیک (shake)، قهوه و کوکاکولا که البته همه از قبل آماده و بسته بندی شده بودند.
 

 چاق کننده دوست داشتنی
 برادران مک‌دونالد، دیک و مک، با یک باربکیو شروع کردند
 
 دیگر لازم نبود مشتریان منتظر آماده شدن سفارش بمانند. قیمت هر همبرگر ۱۵ سنت بود که می‌شد نصف قیمت جاهای دیگر. در سال ۱۹۶۱ یکی از کسانی که در کار تهیهٔ انواع شیک بود، امتیاز مک‌دونالد را خرید و ایده‌های خود را در آن بسط داد و آن را متحول کرد.
 
 نام این شخص «ری کراک» بود و این جمله هم متعلق به اوست: برای درک زیبایی موجود در گوجه فرنگی داخل یک همبرگر به نوع خاصی از شعور نیاز است.
 
بعد از مک‌دونالد، فست فودهای زنجیره‌ای زیادی ظهور کردند که البته خاستگاه بیشتر آنان ایالات متحده بود. رستوران‌های زنجیره‌ای فست فود، به‌ویژه مک‌دونالد و کنتاکی، در بیشتر کشورهای جهان، نماد جهانی سازی و سلطهٔ آمریکا به حساب می‌آیند به همین دلیل در خیلی از کشور‌ها به خصوص آسیایی هنوز هیچ شعبه‌ای ندارند.
 
مک دونالد نان‌های کوچک و نرم مخصوص دارد و سس ترکیبی که متعلق به خودشان است، اگر سس مک دونالد را حذف کنید شاید یک همبرگر معمولی خورده باشید.
 
نان مک دونالد آنقدر کوچک است که در کف دست جا می‌گیرد و معمولا سیر کننده نیست. در کشورهای مختلف مک دونالد شعبه‌های خود را گسترش داد و منو‌ها زیاد کرد، انواع دسر و بستنی و ساندویچ‌های متعدد را به لیست خود اضافه کرد.
در اولین نگاه هر کسی فکر می‌کند این غذا سیر کننده نیست ولی نگران نباشید هیچ کس از مک دونالد ناراضی و گرسنه خارج نمی‌شود. در کشورهای مختلف انواع رستوان‌های شبیه مک دونالد تاسیس شدند که منو و امکانات مشابهی با مک دونالد داشتند اما هنوز هیچ کس موفق به کشف راز خوشمزگی مک دونالد نشده است.
 
چاق کنندهٔ دوست داشتنی  
فست فود دقیقا مثل یک دشمن در لباس دوست با شما رفتار می‌کند، انقدر با رنگ و لعاب زیبایش و طعم‌های دلنشینش شما را فریب می‌دهد که تمام مضرات آن را از یاد می‌برید.
 
پروفسور اندرو پرنتیس می‌گوید: «بدن ما هرگز برای جذب غذاهای پرکالری که در غرب مصرف می‌شود طراحی نشده است و همین به افزایش شدید چاقی کمک می‌کند. کودکان هنوز هیچ یک از عادات اکتسابی خویشتن‌داری در برابر خوردن را که برای لاغر ماندن در جوامع نوین ضروری است، در خود پرورش نداده‌اند.»
 
چاق کننده دوست داشتنی 
 نمک موجود در یک وعده فست فود تا دو برابر نیاز روزانه بدن ماست
 
فست فود‌ها به شدت چاق کننده هستند، چون بسته‌های متراکم کالری‌های ناسالم و پوچ یعنی بدون ارزش غذایی هستند. کالری یک وعده غذای فست فودی معمولا به اندازه یک و نیم تا دو برابر یک وعده غذای خانگی با حجم مشابه است.
آمار گرفته‌اند و دیده‌اند در کسانی که هفته‌ای دو بار غذای فست فودی می‌خورند چاقی ۵۰ درصد و دیابت هم که نتیجه چاقی است، دو برابر بیشتر است.
 
فست فود‌ها سرشار از نمک هستند. تا جایی که گفته می‌شود نمک موجود در یک وعده فست فود تا دو برابر نیاز روزانه بدن ماست. اگر شور بودنش احساس نمی‌شود به خاطر طعم‌دهنده‌هایی است که به آن اضافه می‌شود. نمک زیاد هم باعث بالا رفتن فشار خون و بیماری‌های قلبی می‌شود.
 
جوانان و نوجوانان در عصر حاضر مشتری دائمی فست فود‌ها هستند. مگر اینکه منعی شدید از سمت خانواده‌ها برایشان گذاشته شود. که البته باز هم حتی شده پنهانی سراغ این غول خوشمزه می‌روند.
 
تحقیقات نشان داده جوانانی که در یکی از وعده‌های غذایی روزانه خود فست فود می‌خورند، نسبت به سایر همسالان خود کالری، نمک و چربی بیشتر و ویتامین و مواد معدنی کمتری دریافت می‌کنند. این افراد که به فست فود عادت دارند، با چاقی و مشکلات ناشی از آن دست و پنجه نرم می‌کنند.
 
چاق کننده دوست داشتنی 
 به طور دقیق نمی‌توان گفت فست فود عامل سرطان است
 
نتایج یک مطالعه ۱۵ ساله روی جوانانی که پا به سن گذاشته‌اند، نشان داد آنهایی که در جوانی فست فود‌ها را به عنوان یکی از وعده‌های غذایی خود قرار داده بودند، چاق‌تر از دیگران هستند.
 
برخی تحقیقات نشان داده احتمال ابتلا به سرطان در بین افرادی که فست فود زیادی می‌خورند بالا‌تر از سایر افراد است. البته به طور دقیق نمی‌توان گفت فست فود عامل سرطان است، اما به دلیل کالری بالای این غذا‌ها و دارا بودن حجم زیاد چربی و نمک و مواد افزودنی می‌تواند زمینه‌های سرطان را ایجاد کند.
 
کمتر پیش می‌آید کسی فست فود را با آب خالی یا دوغ و آبمیوه بخورد. پس با این حساب یک غول چاق کننده دیگر هم به پرونده اضافه می‌شود. وقتی غذایی با این حجم از کالری می‌خورید و در کنارش نوشیدنی تان نوشابه است، و البته مشتری دائمی فست فود هستید، منتظر اضافه وزن خود باشید.
 
نوشابه خود به تنهایی سرشاز ار کالری و قند ناسالم است. وقتی در کنار غذای حاضری قرار می‌گیرد تهدید جدی برای سلامتی بدن است.
 
بدون فست فود چه کنیم؟
اینکه بخواهیم به هر دلیلی این غذای جذاب را برای همیشه از زندگی خود محو کنیم کمی دشوار است. وقتی قدم به قدم در هر خیابان چند مدل رستوران هوس انگیز فست فود می‌بینید غلبه بر نفس تقریبا غیر ممکن است. از طرفی هم کمبود زمان و خستگی زیاد خیلی وقت‌ها باعث استقبال از فست فود می‌شود.
 
برای اینکه هم از فست فود جدا نشوید و هم خیلی به سلامتیتان ضرر نزنید راهکار‌هایی وجود دارد. اول اینکه نوشابه را کلا حذف کنید، خوردن فست فود با آب و یا آبمیوه هم خیلی خالی از لطف نیست. حالا برای کمک به سلامتی یک بار امتحانش کنید و از هر ده بار فست فود خوردن یکبار نوشابه بخورید.
 
 چاق کننده دوست داشتنی
 دفعات خوردن فست فود را کم کنید
 
دفعات خوردن فست فود را کم کنید، لازم نیست هر هفته در وعده غذایی شما فست فود باشد، ماهی یکبار یا کمتر هم چیزی از زندگی شما کم نمی‌کند.
 
کمتر به رستوران و فست فود سر بزنید. نگران نباشید هیچ رستورانی با این کار شما ورشکست نمی‌شود.
 
سعی کنید برای طعم دادن به غذا از سس‌های کم چرب استفاده نکنید. مایونز را فراموش کنید. طعم ‌دهنده‌هایی مثل سس‌ گوجه ‌فرنگی یا سس خردل انتخاب‌های بهتری هستند.
 
سعی کنید حجم غذای کمتری سفارش دهید، لازم نیست تا حد انفجار فست فود بخورید همین که سیر شوید کافیست.
 
ترجیحا غذاهای کبابی و گریل شده را انتخاب کنید، و قید دسر را بزنید.
 
 چاق کننده دوست داشتنی 
 سس زیاد و مرغ‌های چرب روی سالاد‌‌ همان کار فست فود را می‌کنند
 
سایز خیلی ‌بزرگ سیب‌زمینی سرخ‌کرده بیشتر‌ ‌از۶۰۰ کالری انرژی دارد. معمولا افزودنی‌های نه چندان سالمی به خود سیب‌زمینی و روغن آن اضافه می‌‌شود. به جای سیب‌زمینی سرخ‌کرده، یک چیز سالم‌‌تر سفارش بدهید مثل سالاد. در انتخاب سالاد هم دقت کنید، سس زیاد و مرغ‌های چرب روی سالاد‌‌ همان کار فست فود را می‌کنند.
 
در منزل غذا خوردن شاید باعث شود حجم کمتری فست فود بخورید پس ترجیا در منزل فست فود خود را بخورید. در خانه می‌ توانید میوه، سبزی، ماست و دیگر مواد غذایی سالم و سودمند را هم به غذای خود اضافه ‌کنید.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین