ترور العبادی ناکام ماند
شرق الاوسط خبر داد

ترور العبادی ناکام ماند

همزمان با ادامه روند اصلاحات در عراق و تعهد نخست وزیر به اجرای این اصلاحات حتی به قیمت جان خود، روزنامه الشرق الاوسط به نقل از یک مسئول عالی رتبه عراقی فاش کرد که سفارت آمریکا در بغداد تاکنون دوبار تلاش برای ترور العبادی را ناکام گذاشته است.
کد خبر: ۴۱۹۳
بازدید : ۱۲۱۰
۳۱ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۴
فرادید| همزمان با ادامه روند اصلاحات در عراق و تعهد نخست وزیر به اجرای این اصلاحات حتی به قیمت جان خود، روزنامه الشرق الاوسط به نقل از یک مسئول عالی رتبه عراقی فاش کرد که سفارت آمریکا در بغداد تاکنون دوبار تلاش برای ترور العبادی را ناکام گذاشته است.

روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط در این خصوص نوشت: به نظر می‌رسد حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق پس از انجام اصلاحات گسترده در نظام سیاسی این کشور با چالش‌هایی رو به رو شده است و حتی برخی مسئولان که در پی این اصلاحات قدرت و نفوذشان کم شده، قصد جان وی را کرده‌اند.
 
برخی مسئولان عراقی با از دست دادن قدرت یا کم شدن تعداد محافظانشان، خود را در خطر جدی می‌بینند این در حالی است که العبادی تاکید کرده هدف از کاهش تعداد محافظان، تحقق عدالت و انصاف است نه ایجاد خطرات برای آن‌ها.
 
در همین راستا، یک مسئول عالی رتبه عراقی در مصاحبه با روزنامه الشرق الاوسط مدعی شد که سفارت آمریکا در بغداد دو بار تلاش برای ترور العبادی را ناکام گذاشته است.
 
وی گفت: بار اول برخی افراد نزدیک به العبادی برای ترور وی برنامه‌ریزی کرده بودند اما سفارت آمریکا به آن پی برده و این تلاش را ناکام گذاشت و بار دوم نیز برخی افراد قصد داشتند در ورودی منطقه "الخضراء" در بغداد با انجام انفجاری العبادی را هدف قرار دهند اما افسرانی بازداشت شدند که به دست داشتن در این عملیات اعتراف کردند.
 
این خبر در حالی منتشر شده که العبادی اعلام کرده برخی اطرافیانش برای کودتا و برکناری‌اش از قدرت تلاش می‌کنند.
 
این تلاش‌ها به دلیل تصمیمات جسورانه العبادی در قبال برخی شخصیت‌های سیاسی صورت گرفته است اما العبادی بر ادامه اصلاحات تاکید دارد.
 
العبادی تاکید کرده است که تظاهرات مردم عراق علیه فساد در دولت به منزله زنگ هشداری برای وی بوده تا پی ببرد با چه مشکلاتی در دولتش مواجه است.
 
وی روز دوشنبه نیز در سخنانی اعلام کرد که حتی به قیمت جانش اجرای اصلاحات را ادامه خواهد داد.
 
عراقی‌ها که همچنان به تظاهرات خود علیه فساد ادامه می‌دهند خواهان تسریع در روند اصلاحات هستند.
 
برخی گروه‌های سیاسی عراق اصلاحات العبادی را علیه منافع سیاسی و اقتصادی خود می‌دانند. این در حالی است که عراق در حال حاضر در وضعیت جنگ علیه داعش به سر می‌برد و باید توجه خود را بر عملیات علیه این گروه تروریستی متمرکز کند.
 
اصلاحاتی که العبادی در نظام سیاسی عراق انجام داد و اقدامات جسورانه‌ای که برای اصلاح این نظام اتخاذ کرد در واقع بزرگترین اصلاحات از زمان حمله آمریکا به عراق در سال 2003 بوده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین