گفتگو با والیبالیستی که به‌او توهین کردیم!

گفتگو با والیبالیستی که به‌او توهین کردیم!

بازیکن مشهور تیم ملی والیبال ایتالیا درباره برخی توهین‌ها که سال گذشته از سوی برخی ایرانی‌ها در فضای مجازی علیه او انجام شد، می‌گوید: دوست دارم زیر میکروسکوپ باشم و زیرنظر گرفته شوم. انتقادات و دیدگاه‌های بد به همراه شهرت می‌آیند و این طبیعی است. تلاش می‌کنم آن‌ها را نادیده بگیرم و راه خودم را بروم.
کد خبر: ۴۲۱۷
بازدید : ۲۲۷۶
۳۱ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۱
بازیکن مشهور تیم ملی والیبال ایتالیا درباره برخی توهین‌ها که سال گذشته از سوی برخی ایرانی‌ها در فضای مجازی علیه او انجام شد، می‌گوید: دوست دارم زیر میکروسکوپ باشم و زیرنظر گرفته شوم. انتقادات و دیدگاه‌های بد به همراه شهرت می‌آیند و این طبیعی است. تلاش می‌کنم آن‌ها را نادیده بگیرم و راه خودم را بروم.
 
روزنامه قانون که گفت‌وگویی با این والیبالیست انجام داده، آورده است: برخلاف چهره مغرورش به شدت فروتن است؛ خیلی بیشتر از آن‌هایی که اندک انتقادها را برنمی‌تابند و به خبرنگاران حمله می‌کنند. او با حوصله و درحالی‌که در راه توکیو بود به تک‌تک سؤالاتمان پاسخ داد.
 
زایتسف، روسی - ایتالیایی است و در ابتدای بازی حرفه‌ای خود در پست پاسور بازی می‌کرد ولی بعد تغییر پست داد. اومبریا پروجا اولین تیمش بود و بعد از حضور در پروجا به تیم رم پیوست. در سال 2007 به لاتینا پیوست و بعد از یک سال فعالیت در این باشگاه دوباره به رم برگشت و تا سال 2012 در این تیم بازی کرد. در همین سال قراردادی دو ساله با لوبه بانکا ماچراتا به امضا رساند و با این تیم قهرمانی سری آ و سوپر جام ایتالیا را بدست آورد و در سال 2014 به دینامو مسکو پیوست.
 
زایتسف در سال 2008 به تیم ملی ایتالیا دعوت شد. ایوان به همراه تیم ملی ایتالیا در سال 2011 نایب قهرمانی جام ملت‌های اروپا را بدست آورد و بعد در المپیک 2012 لندن با درخشش خود و دیگر بازیکن‌های ایتالیا مدال طلای المپیک را به گردن آویخت. در سال 2013 نیز زایتسف سومی لیگ جهانی را به کارنامه خود اضافه کرد و در این دوره از مسابقات لیگ جهانی به عنوان امتیازآورترین بازیکن و بهترین اسپک‌زن انتخاب شد.
 
ایوان زایتسف همان والیبالیست ایتالیایی است که نخستین‌بار مردم کشورمان بعد از شکست تیم ملی ایتالیا از ایران، به صفحه شخصی‌اش یورش بردند و انواع و اقسام توهین‌ها را به او کردند. او اما می‌گوید که این اتفاق برایش عادی است و البته سعی کرد خیلی به آن نپردازد. گفت‌و‌گوی ایوان زایتسف با «قانون» را می‌خوانید:
 
جام جهانی والیبال 2015 ژاپن از نظر کیفی چطور بود؟ ایتالیا را در این جام چطور دیدید؟
تا کنون ایتالیا را در جام جهانی والیبال 2015 بسیار منسجم و حساب شده دیده‌ام و امیدواریم که همچنان خوب کار کنیم. ما تیمی هستیم که هنوز نیاز داریم تا هویتمان را پیدا کنیم اما من فکر می‌کنم که در مسیر درستی قرار داریم. سه بازی آخر برای اینکه درک کنیم به عنوان یک تیم کجا قرار داریم حیاتی خواهد بود.
 
در این رقابت‌ها تاکنون شما فقط به آمریکا باخته‌اید. راهی برای شکست این تیم وجود دارد؟
درست است که ما به آمریکا 3-0 باختیم اما من فکر می‌کنم ما حداقل دو سِت را خودمان از دست دادیم. ما این ست‌ها را بیشتر به علت اشتباهات احمقانه خودمان باختیم. تیم ملی آمریکا طوری بازی می‌کند که شما را تحت فشار مداوم قرار می‌دهد اما آن‌ها نقاط ضعفی هم دارند و می‌شود آن‌ها را شکست داد؛ هرچند ما هنوز نتوانسته‌ایم از فرصت‌هایمان برای شکست آن‌ها استفاده کنیم.
 
ایران برخلاف رقابت‌های سال گذشته نتایج خوبی را کسب نکرده است. نظر شما درباره تیم ملی والیبال ایران چیست؟
جام جهانی تورنمنت بسیار سختی است، تیم ایران نیز از ابتدا برنامه ساده‌ای نداشته است. وقتی شما در ابتدای یک تورنمنت چند شکست را تجربه کنید کاملا طبیعی است که به خودتان شک داشته باشید و امیدهای صعود رفته رفته ناپدید می‌شود، در نتیجه شما در برابر هر حریفی به مشکل برمی‌خورید، حتی در بازی‌های پایانی تورنمنت.
 
شما بارها در برابر ایران بازی کرده‌اید، تیمی که تحت هدایت خولیو ولاسکو بود و حالا تیم تحت هدایت اسلوبودان کواچ است. به نظر شما کدام تیم قوی‌تر بود؟
مطمئناً ایران در زمان هدایت ولاسکو ثبات بیشتری در سطح بالای بازی داشت. سخت می‌شد در آن زمان روز بدی برای شما پیدا کرد. تیم ایران هم‌اکنون شاید دارد تلاش می‌کند که به نمایشی باثبات برسد؛ چیزی که با تعویض مربی از دست داده است. همه این‌ها طبیعی است. من مطئنم که با گذشت زمان همه‌چیز به حالت طبیعی می‌رسد.
 
والیبالیست‌های خارجی کمی در ایران طرفداران زیادی دارند، آیا می‌دانید که ستاره شناخته‌شده‌ای در ایران هستید و طرفداران زیادی دارید؟
خیلی خوشحال شدم که فهمیدم در ایران طرفداران زیادی دارم و صفحات اجتماعی من توسط مردم ایران دنبال می‌شود. این حسی فوق‌العاده و باورنکردنی است. این یعنی من راهی پیدا کرده‌ام که مردم در سرتاسر دنیا از کاری که در زمین انجام می‌دهم لذت ببرند.
 
شما تا به حال به ایران نیامده‌اید. فکر می‌کنید شرایط بازی در تهران در ورزشگاه آزادی چطور است؟
متاسفانه من تا به حال در ایران نبوده‌ام اما امیدوارم که به تهران بیایم و در جو فوق‌العاده استادیوم آزادی بازی کنم. حتما باید خیلی هیجان‌انگیز باشد.
 
متاسفانه سال قبل اتفاقی افتاد که عجیب بود. برخی از هواداران ایرانی در صفحه شخصی شما، از روی احساسات پیام‌هایی را منتشر کردند که جنبه توهین داشت. وقتی با این پیام‌ها روبه‌رو شدی چه حسی داشتی؟ چه کار کردی؟
این اتفاقات پیش می‌آید. من یک چهره عمومی هستم که در دنیا به عنوان والیبالیست شناخته می‌شوم؛ بنابراین دوست دارم که زیر میکروسکوپ باشم و زیرنظر گرفته شوم. انتقادات و دیدگاه‌های بد به همراه شهرت می‌آیند و این طبیعی است. من تلاش می‌کنم آن‌ها را نادیده بگیرم و راه خودم را بروم.
 
در مورد بازیکنان ایران به ما بگویید. کدام‌یک از آن‌ها می‌توانند در لیگ‌های معتبر اروپایی بازی کنند؟
تیم ملی ایران بدون هیچ استثنایی بازیکن کلاس بالای زیادی دارد. من اعتقاد دارم که بیشتر آن‌ها مطمئنا می‌توانند در تیم‌های اروپایی بازی کنند اما احتمالا بروز و نمایش کیفیت فوق‌العاده آن‌ها در مقایسه با بازی‌های ملی اندکی سخت‌تر خواهد بود، چراکه آن‌ها در تیم ملی به خوبی یکدیگر را می‌شناسند و این مسأله در تیم‌های دیگر می‌تواند کمی کار را مشکل کند. مطمئناً «معروف» یکی از بهترین و قوی‌ترین پاسورهای دنیاست. وقتی که او بازی می‌کند همه‌چیز بسیار ساده به نظر می‌رسد اما پاسورهای دیگر در انجام همان کار و حتی ساده‌تر از آن به مشکل برمی‌خورند.
 
بهترین بازیکن ایران و بهترین بازیکن جهان از نظر شما چه کسانی هستند؟
از نظر من «موسوی» بهترین بازیکن تیم شماست. او یک سرعتی‌زن عالی و یک مدافع روی تور وسط فوق‌العاده است و توازن زیادی به تیم می‌دهد. بهترین بازیکن جهان هم «ویلفرد لئون»، بازیکن جوان تیم ملی کوباست.
 
والیبالیست‌های تیم ملی ایران درآمد خوبی دارند، در حد و اندازه‌های بازیکنان فوتبال. وضعیت در ایتالیا چطور است؟
ایتالیا در دوره سختی از نظر سیاسی و اقتصادی قرار دارد. حقوق والیبالیست‌ها در اینجا خیلی پایین‌تر از فوتبالیست‌هاست و حتماً پایین‌تر از ایرانی‌ها.
 
این روزها انتقادات زیادی از بازیکنان تیم ملی و سرمربی تیم می‌شود اما ملی‌پوشان، منتقدان را دشمن می‌خوانند. شما چطور با انتقادات روبه‌رو می‌شوید، به خصوص پس از شکست؟
انتقادات وجود دارد، مخصوصاً پس از شکست‌ها. من فکر می‌کنم بهترین کار این است که تمرکز خود را حفظ کنیم و نگذاریم که همه‌چیز به سراشیبی برود، به تمرین کردن ادامه دهیم، حتی با فداکاری و شور و شوق بیشتر.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین