همسر احمد محمود درگذشت

همسر احمد محمود درگذشت

طاهره ناجی، همسر نویسنده فقید ادبیات معاصر احمد محمود، درگذشت.
کد خبر: ۴۳۳۲
بازدید : ۱۱۶۴
۰۴ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۰
طاهره ناجی، همسر نویسنده فقید ادبیات معاصر احمد محمود، درگذشت.

طاهره ناجی که در سخت‌ترین شرایط اجتماعی و معیشتی احمد محمود با صبر و قناعت کنار این نویسنده بود، صبح جمعه (سوم مهرماه) در پی بیماری و در سن ٨١ سالگی از دنیا رفت.
 
بابک اعطا - پسر احمد محمود - درباره خاک‌سپاری مادرش گفت: خیلی دل‌مان می‌خواست مادر را در امام‌زاده طاهر کرج در نزدیکی پدر به خاک بسپریم اما متاسفانه به دلیل هزینه خیلی بالا و 70 میلیونی ممکن نشد. در نتیجه خاک‌سپاری فردا (یکشنبه، پنجم مهرماه) به احتمال زیاد در بهشت بی‌بی سکینه کرج انجام می‌شود که به امام‌زاده طاهر هم نزدیک باشد.
 
احمد محمود سال ١٣١٠ در اهواز متولد شد. در آغاز دهه 30 و در پی جنبش ملی شدن نفت و هواداری‌اش از دکتر مصدق به تبعید در جیرفت کرمان و بندرلنگه محکوم شد. او که در اواخر دهه 30 با مجموعه داستان "مول" پا به عرصه داستان‌نویسی گذاشت در آغاز دهه 50 رمان مهم و تأثیرگذار "همسایه‌ها" را نوشت و منتشر کرد.
 
پس از رمان "همسایه‌ها"، احمد محمود رمان "داستان یک شهر" را نوشت که متکی بر خاطرات دوران تبعیدش بود. با پیروزی انقلاب و آغاز جنگ احمد محمود به زادگاهش اهواز رفت و در عرض شش ماه در زیرزمین خانه پدری‌اش رمان "زمین سوخته" را نوشت که گفته می‌شود نخستین رمان جنگ تحمیلی است.
 
محمود بعدها آثار دیگری نوشت که مهم‌ترین آن‌ها رمان سه‌جلدی "مدار صفردرجه" است که اهواز را از اواخر دهه 40 تا آغاز انقلاب روایت می‌کند. این رمان جایزه 20 سال داستان‌نویسی جمهوری اسلامی ایران را در سال 1377 برای او به ارمغان آورد.
 
آخرین رمان محمود رمان دوجلدی "درخت انجیر معابد" است که در آن تجربه‌های نوینی را در روایت آزمود. احمد محمود پس از نیم قرن داستان‌نویسی و روایت محنت مردم جنوب کشور به علت بیماری ریوی در روز 12 مهر 1381 دار فانی را وداع گفت و در امام‌زاده طاهر کرج به خاک سپرده شد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین