مرد جوان هم سرقت می‌کرد و هم از مال‌باختگان اخاذی

مرد جوان هم سرقت می‌کرد و هم از مال‌باختگان اخاذی

جوان سارقی که بعد از سرقت گوشی‌های همراه شهروندان از آنها اخاذی می‌کرد، به دست مأموران بازداشت شد.
کد خبر: ۴۴۳۱۱
بازدید : ۸۶۹
۲۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۷
جوان سارقی که بعد از سرقت گوشی‌های همراه شهروندان از آنها اخاذی می‌کرد، به دست مأموران بازداشت شد.

به گزارش شرق، 23 شهریور سال جاری، یکی از شهروندان با واحد گشت کلانتری ١٥٩ بی‌سیم به مأموران گفت: گوشی تلفن همراهم از سوی راکب یک دستگاه موتورسیکلت هوندا سرقت شده و این شخص (سارق) در تماسی تلفنی که با اعضای خانواده‌ام داشته، در مقابل بازپس‌دادن گوشی تلفن همراه، درخواست ٢٠٠ هزار تومان پول کرده است».

مأموران کلانتری ١٥٩ بی‌سیم، با اطلاع از موضوع، بلافاصله آموزش‌های لازم را به مال‌باخته ارائه و ضمن هماهنگی با تجسس کلانتری، محل تردد سارق را در محدوده بیمارستان مهدیه تهران تحت مراقبت پلیسی قرار دادند.

سرانجام با حضور شخص سارق در محل و شناسایی او از سوی مال‌باخته، طرح دستگیری سارق به دست مأموران به مرحله اجرا گذاشته شد و متهم به ‌نام «سعید.ک» (٣٠‌ساله) دستگیر و در بازرسی اولیه از او، چندین دستگاه گوشی تلفن همراه مسروقه کشف شد.

با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع «سرقت به شیوه موبایل‌قاپی» و به دستور بازپرس شعبه چهارم دادسرای ناحیه ١٤ تهران، پرونده همراه متهم برای انجام تحقیقات تکمیلی در اختیار پایگاه ششم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

کارآگاهان پایگاه ششم آگاهی با شناسایی مالک گوشی‌های مسروقه به‌دست‌آمده از متهم، موفق به شناسایی تعداد دیگری از مال‌باختگانی شدند که همه آنها در مناطق مختلف سطح شهر تهران مورد سرقت به شیوه موبایل‌قاپی قرار گرفته بودند.

یکی از مال‌باختگان پس از حضور در پایگاه ششم آگاهی، ضمن شناسایی متهم، در اظهارات خود به کارآگاهان گفت: «چند روز پیش، متهم در خیابان وحدت اسلامی کیف‌دستی حاوی عابربانک حاوی رمز، گوشی تلفن همراه و دیگر مدارک شناسایی من را سرقت کرد؛ پس از تشکیل پرونده مقدماتی در کلانتری مربوطه (١١٥ رازی)، زمانی‌ که به خانه رفتم، اعضای خانواده‌ام که از دیدنم متعجب شده بودند، عنوان کردند یکی از دوستانم! ضمن جواب‌دادن گوشی تلفن همراه من، به آنها گفته است تصادف کرده‌ام و برای بستری‌شدنم در بیمارستان و انجام عمل جراحی، نیاز فوری به دو میلیون تومان پول است. خانواده من نیز پس از ارائه شماره کارت عابربانکم از سوی این شخص، به او اعتماد کرده و درحالی‌که امکان تماس تلفنی با من را نداشتند، بلافاصله اقدام به واریز دو میلیون تومان پول به حساب عابربانکم کرده‌اند؛ غافل از آنکه آن شخص همان سارق کیف‌دستی‌ام بوده است».

تعداد دیگری از مال‌باختگان و شکات نیز پس از شناسایی «سعید.ک» گفتند متهم در مقابل پس‌دادن گوشی‌های تلفن همراهشان از آنها درخواست مبالغ چند صدهزارتومانی کرده؛ اما با وجود پرداخت پول درخواست‌شده، سارق گوشی‌های تلفن‌ همراه مسروقه‌ را پس ‌نداده است.

«سعید.ک» که سوابق متعدد دستگیری به اتهام ارتکاب جرائم مختلف مانند نزاع، درگیری و... دارد، در همان تحقیقات اولیه به‌صراحت به ده‌ها فقره موبایل‌قاپی در سطح شهر تهران اعتراف کرد. او در اعترافاتش به کارآگاهان گفت: «چند ماه است به تهران آمده‌ام؛ جا و مکان مشخصی نیز ندارم؛ پس از مدت کوتاهی، با تهیه یک دستگاه موتورسیکلت [طرح هوندا ١٢٥] شروع به سرقت کردم. اعتیاد شدیدی به مصرف قرص دارم و گوشی‌های تلفن همراه مسروقه را معمولا به قیمت صد و در نهایت ١٥٠ هزار تومان به خریداران اموال مسروقه می‌فروختم».

در پی پخش خبر از سوی خبرگزاری‌ها و جراید و انتشار بدون پوشش تصویر متهم، تعداد دیگری از شکات و مال‌باختگان ضمن مراجعه به پایگاه ششم پلیس آگاهی، اقدام به شناسایی دقیق متهم کرده و عنوان کردند سرقت گوشی‌های تلفن همراهشان از سوی متهم و همد‌‌ستش انجام شده است. این در حالی بود که متهم در اعترافات اولیه، مدعی شده بود تمام سرقت‌ها را به صورت انفرادی انجام داده است. در تحقیقات تخصصی از متهم، او در اعترافاتش به کارآگاهان گفت: «با همدستی شخصی به‌ نام رضا و با موتورسیکلت او اقدام به سرقت و قاپی‌زنی می‌کردیم. من در زمان سرقت‌ها ترک‌نشین بودم و به پیشنهاد رضا، با مالکان برخی از گوشی‌ها تماس می‌گرفتیم و  برای استرداد اموالشان از آنها درخواست پول می‌کردیم».

متهم در ادامه مدعی شد: «با رضا در پارک آشنا شدم. به اتفاق مواد مصرف می‌کردیم و شب‌ها همان‌جا می‌خوابیدیم و در نقاط مختلف شهر اقدام به سرقت گوشی می‌کردیم و رضا اموال مسروقه را می‌فروخت. هیچ آدرس و پاتوقی از رضا ندارم و فقط در پارک یکدیگر را می‌دیدیم».

سرهنگ کارآگاه رضا امیدی، رئیس پایگاه ششم پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اعلام این خبر گفت: «با توجه به اظهارات تعدادی از شکات و مال‌باختگان مبنی بر سرقت امواشان از سوی متهم دستگیرشده و همدستش و در ادامه اعتراف صریح متهم به این موضوع و معرفی شخصی به‌ نام رضا، چهره‌نگاری تصویر متهم متواری پرونده انجام و تصویر این شخص از سوی مال‌باختگان و همچنین متهم پرونده تأیید شد؛ بنابراین در ادامه تحقیقات و برای شناسایی و دستگیری دومین متهم پرونده، دستور انتشار بدون پوشش تصویر چهره‌نگاری‌شده از متهم متواری از سوی بازپرس محترم پرونده صادر شده است».

رئیس پایگاه ششم پلیس آگاهی تهران بزرگ در پایان این خبر گفت: «از تمام شهروندان محترمی که موفق به شناسایی تصویر متهم شده و اطلاعاتی درباره هویت یا مخفیگاه‌های این شخص دارند، درخواست می‌شود هرگونه اطلاعات خود را از طریق شماره تماس ٢١٨٦٥٨٧٣ در اختیار کارآگاهان پایگاه ششم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار دهند».
برچسب ها: حوادث سرقت اخاذی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین