چرا انسان‌ها گریه می‌کنند؟
فواید اشک

چرا انسان‌ها گریه می‌کنند؟

گریه یک پاسخ طبیعی انسان است به طیف گسترده‌ای از احساسات از قبیل:، غم و اندوه، شادی و نا امیدی است. حال سوال این است، آیا گریه می‌تواند برای سلامتی انسان منافعی هم داشته باشد؟
کد خبر: ۴۴۵۴۸
بازدید : ۸۳۶۲
۰۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۶
چرا انسان‌ها گریه می‌کنند؟

فرادید| گریه یک پاسخ طبیعی انسان به طیف گسترده‌ای از احساسات است از قبیل: غم و اندوه، شادی و نا امیدی است. حال سوال این است، آیا گریه می‌تواند برای سلامتی انسان منافعی هم داشته باشد؟

به گزارش فرادید به نقل از Medicalnewstoday، گریه واکنش غیر معمولی نیست، همه‌ی افراد (مرد و زن) گریه می‌کنند. فرض کنید در ایالت متحده، به طور متوسط زنان سه بار و نیم در ماه و مردان نیز به طور میانگین یک بار و نیم در ماه گریه می‌کنند.

این مقاله به بررسی این مسئله می‌پردازد که افراد چرا گریه می‌کنند و آیا گریه برای سلامتی فرد مفید است.

چرا انسان‌ها گریه می‌کنند؟
 
انسان‌ها به سه طریق اشک می‌ریزند:

اشک‌های پایه‌ای: بین کره چشم و پلک انسان غدد اشکی وجود دارند و حاوی مایعی ضد باکتری هستند. پلک و کره چشم هر دو باعث می‌شود اشک از چشمان سرازیر شود. اشکم محیط چشم را مرطوب نگه می‌دارد و به سلامت آن کمک می‌کند.

اشک‌های غیر ارادی: شامل اشک هایی می‌شود که توسط یک عامل تحریک کننده مانند باد، دود، تندی پیاز و .. ایجاد می‌شوند. در حقیقت این اشک‌ها برای محافظت از چشم‌ها در مقابل عوامل تحریک کننده به وجود می‌آیند.

اشک‌های احساسی: در پاسخ به طیف وسیعی از احساسات افراد، اشک‌های غیر ارادی ایجاد می‌شوند. این اشک‌ها حاوی سطوح بالاتری از هورمون‌های استرس نسبت به دیگر اشک‌ها هستند.
اغلب افراد در زمانی که در مورد گریه صحبت می‌کنند، بیشتر به اشک‌های هیجانی اشاره می‌کنند.

مزایای گریه کردن
بسیاری از افراد بر این باورند که اشک ریختن نشانه‌ای از ضعف است، اما علم نشان می‌دهد که مقاومت در برابر اشک‌ها به معنای از بین بردن مزایای آن است. محققان دریافته اند که گریه کردن دارای اثراتی مثبت است که عبارتند از:
 
چرا سرازیر شدن اشک‌ها خوب است؟ 

1 - آرامش
آرامش زمانی وجود دارد که:
  • احساسات شما تنظیم باشند.
  • آرام باشید.
  •  استرس‌ نداشته باشید.
مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۴ نشان می‌داد که گریه ممکن است تاثیری مستقیم در آرامش افراد داشته باشد. این مطالعه توضیح می‌داد که گریه کردن چگونه سیستم عصبی پارسمپاتیک را فعال می‌کند و چگونه به افراد کمک می‌کند تا آرام شوند.

۲ - حمایت شدن
همانطور که دلجویی کردن از دیگران به تسکین غم کمک می‌کند، گریه نیز کمک می‌کند تا از طرف دیگران حمایت شوید.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۶ بیان می‌کرد، گریه در درجه اول مرتبط با یک رفتار دلبستگی است، و این عمل از طرف اطرافیان ما حمایت می‌شود؛ و این مسئله به عنوان یک مزیت فردی و اجتماعی در این مطالعه شناخته شده بود.

۳ - تسکین دهنده درد
تحقیقات نشان می‌دهند که گریه کردن علاوه براینکه یک عامل تسکین دهنده درد می‌باشد، بلکه اشک‌های احساسی، اکسی توسین و اندورفین آزاد می‌کنند.

این مواد باعث می‌شوند که افراد حس خوبی را تجربه کنند و همچنین درد‌های فیزیکی و عاطفی را کاهش می‌دهد. بدین ترتیب گریه می‌تواند به کاهش درد و به ترویج احساس رفاه کمک کند.

۴ - خلق و خوی خوب 

گریه ممکن است روحیه فرد را تقویت کند و حس بهتری به شما بدهد. علاوه بر اینکه درد را کاهش می‌دهد، اکسیتوسین و اندورفین‌های آزد شده می‌توانند باعث بهبودی خلق خوی شما شوند. به همین دلیل از آن‌ها اغلب به عنوان احساسات خوب یاد می‌شود.

۵ - دفع سموم و کاهش استرس
هنگامی که انسان‌ها در پاسخ به استرس گریه می‌کنند، اشک‌های آن‌ها حاوی تعداد زیادی از هورمون‌های استرس و سایر مواد شیمیایی هستند.

محققان معتقدند که گریه می‌تواند سطوح این مواد شیمیایی را در بدن کاهش دهند که به نوبه‌ی خود باعث کاهش استرس می‌شود. با این وجود تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.
 
چرا سرازیر شدن اشک‌ها خوب است؟ 

۶ - خوابیدن
یک مطالعه کوچک که در سال ۲۰۱۵ بر روی نوزادان انجام شده بود نشان می‌داد که گریه به نوزادان کمک می‌کند تا بهتر به خواب بروند. اما اینکه آیا گریه در بزرگسالان نیز، تاثیر تقویت کننده‌ای برای خواب را دارد یا نه، هنوز مشخص نشده است.

با این حال به این نتیجه می‌رسیم که اثرات آرام بخش روحی و روانی گریه که در بالا بیان شد می‌تواند به خواب رفتن هر فرد کمک کند.

۷ - مبارزه با باکتری‌ها
گریه به از بین بردن باکتری‌ها و تمیز کردن چشم‌ها کمک بسیاری می‌کند، زیرا اشک‌ها حاوی لیزوزیم هستند.

یک مطالعه که در سال ۲۰۱۱ انجام شده بود بیان می‌داشت که لیزوزیم دارای خواص ضد میکروبی قوی است که می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به سیاه زخم کمک کند.

۸ - بهبود بینایی
اشک‌های پایه‌ای هر بار که فرد پلک می‌زند تولید می‌شوند و همچنین چشم‌ها را مرطوب نگه می‌دارند. این اشک‌ها در اصل ترکیبی از آب و مخاط چشمی هستند که از خشکی چشم جلوگیری می‌کنند.

همانطور که موسسه ملی چشم توضیح می‌دهد، اشک‌های پایه‌ای به افراد کمک می‌کند تا دید بهتری داشته باشند. هنگامی که غشا‌ها خشک می‌شوند، بینایی ممکن است کمی تار شود.
 
چرا سرازیر شدن اشک‌ها خوب است؟ 

چه زمان به دیدن دکتر برویم
گریه در پاسخ به احساساتی مانند غم و اندوه، شادی یا ناامیدی است که دارای مزایای سلامتی نیز می‌باشد.

با این حال، گاهی اوقات، اغلب گریه‌ها می‌توانند نشانه‌ی افسردگی باشند. ممکن است برخی افراد دچار افسردگی باشند و گریه کنند. علائم آن عبارتند از:
• افرادی که به صورت مدوام اشک می‌ریزند.
• بدون هیچ دلیلی، اشک هایشان سرازیر می‌شود.
• گریه‌های آن‌ها غیر قابل کنترل می‌شود.

دیگر علامت‌های افسردگی شامل موارد زیر می‌شوند:
• مشکل در تمرکز، یاد آوری جزئیات و تصمیم گیری
• احساس خستگی جسمی و کاهش انرژی
• احساس گناه، بی ارزشی و درماندگی
• احساس بدبینانه و ناامیدی
• بی خوابی و یا خواب زیاد
• احساس بی قراری و نا آرامی
• پرخوری و یا کاهش اشت‌ها
• گرفتگی عضلات و مشکلات گوارشی
• از دست دادن علاقه به فعالیت‌های لذت بخش
• اضطراب مداوم
• داشتن افکار خودکشی و یا خودخواهانه

افرادی که علائم افسردگی را تجربه می‌کنند، حتما باید با پزشک صحبت کنند.

نتیجه گیری
گریه یک پاسخ طبیعی به طیف گسترده‌ای از احساسات است که دارای مزایای زیاد بهداشتی و اجتماعی می‌باشد، از جمله تسکین درد و اثرات آرام بخش.

با این حال، اگر گریه غیر قابل کنترل شود و بدون هیچ دلیل خاصی باشد، می‌تواند نشانه هایی از افسردگی باشد که در این صورت بهتر است با پزشک صحبت شود.

منبع: medicalnewstoday
ترجمه: وب سایت فرادید
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین