چهار استان ایران، محصور در غبار عربی

چهار استان ایران، محصور در غبار عربی

غبار عربی روی سر استان‌های جنوب غرب نشست و نفس مردمی را که شاهد پاییزی بی‌باران هستند، تنگ کرد.
کد خبر: ۴۵۱۰۴
بازدید : ۹۷۰
۱۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۶
غبار عربی روی سر استان‌های جنوب غرب نشست و نفس مردمی را که شاهد پاییزی بی‌باران هستند، تنگ کرد.
 
چهار استان ایران، محصور در غبار عربی 
 
گردوغبار و آلودگی در خوزستان، کردستان، کرمانشاه و ایلام دیروز آنچنان غلیظ بود که زندگی مردم را مختل کرد، مدرسه‌ها و دانشگاه‌ها و ادارات تعطیل شدند و رفت‌و‌آمد برای زائران کربلا در نقطه صفر مرزی عراق هم به‌سختی پیش می‌رود.
 
درد خشکیدن تالاب‌های کشورهای همسایه هر روز بیشتر احساس می‌شود و خاک بی‌توجهی مسئولان این کشور‌ها و ناتوانی در مقابل خشکسالی به چشم مردم ایران می‌رود. در این میان آلودگی هوا که در تمام هفته گروه‌های حساس پایتخت‌نشین را درگیر کرده، قرار است تا پایان امروز (چهارشنبه) رفع شود.
 
در هفته گذشته مشکلات محیط زیستی که در جهان نفس مردم را تنگ می‌کند، در صدر خبر‌ها بود؛ یکی شکستن رکورد غلظت دی‌اکسید‌کربن در اتمسفر زمین در سال ۲۰۱۶ و دیگری افزایش آلودگی در ۲۱۰۰ شهر جهان. این تمام اتفاقی است که پدیده‌های برآمده از تغییرات اقلیمی را با سرعت بیشتری به رخ می‌کشد؛ خشکسالی، گردوغبار، طوفان و‌هزار بلای دیگر.

خوزستان زیر خاک
گردوغبار خوزستان از عصر دوشنبه این استان را در بر گرفت و چنان به شدتش افزوده شد که صبح سه‌شنبه غلظت غبار در آبادان به ٢٨ برابر حد مجاز رسید.

همین شد که فرمانداری‌های شهرهای مختلف استان خوزستان اعلام کردند که مدارس نوبت صبح و بعدازظهر شهر استان خوزستان به علت گردوغبار تعطیل شده است. بر اساس دستورالعمل مدیریت بحران به دلیل گرد‌و‌غبار همه مقاطع تحصیلی شهرهای آبادان، خرمشهر، باوی، شادگان، دشت آزادگان، حمیدیه و هویزه و مدارس نوبت بعدازظهر اهواز تعطیل شدند. دیروز در آبادان و خرمشهر ادارات هم تعطیل شدند.

دیروز دید افقی در آبادان و خرمشهر به ٢٠٠ متر و در بستان به ٤٠٠ متر و در اهواز به ٥٠٠ متر و در شادگان به ٨٠٠ متر رسید. این وضع در حالی است که دیروز کوروش بهادری، مدیرکل هواشناسی خوزستان هم از احتمال گسترش گرد‌و‌خاک به مناطق بیشتری از استان خبر داد. او به «ایسنا» گفت که پدیده گردوغبار دیروز منشأ خارجی داشته؛ یعنی از عراق نشأت گرفته و به خوزستان سرایت پیدا کرده است.

دو شهر کرمانشاه در وضع اضطرار
از طرف دیگر وضع آلودگی هوا در شهرهای قصرشیرین و سرپل ذهاب به حد بحران و وضع آلودگی شهر کرمانشاه هم به حد اضطرار رسید. ثریا قربانی، رئیس اداره نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان کرمانشاه به ایرنا گفت: «براساس میانگین ٦ ساعته از ساعت ١٢ شب دوشنبه تا ٦ صبح سه‌شنبه میانگین غلظت آلودگی هوا در شهر کرمانشاه به ٣٩٨ میکروگرم بر متر مکعب هوا رسید.»

به گفته او این مقدار آلودگی در شهر کرمانشاه بیانگر وضع اضطرار است و تقریبا ٢، ٥ برابر حد مجاز است.

قربانی ادامه داد: «بیشترین غلظت گردوغبار و آلودگی هوا به صورت لحظه‌ای در ساعت ٦ صبح با مقدار ٧٠٦ میکروگرم بر متر مکعب هوا اتفاق افتاد.»

رئیس اداره نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان کرمانشاه همچنین با بیان این‌که اطلاع دقیقی از میزان غلظت گردوغبار در شهرستان‌های مرزی استان در دست نیست، گفت: «با این حال، میزان آلودگی هوا در شهرهای قصرشیرین و سرپل ذهاب به حد بحران رسیده و مدارس آن‌ها نیز تعطیل شده است.»

در حالی که میزان غلظت گردوغبار تا ١٥٠ میکروگرم بر متر مکعب هوا طبیعی و استاندارد است، از این مقدار تا ٣٩٠ میکروگرم بر متر مکعب هوا باعث قرار گرفتن در وضع هشدار و از ٣٩٠ تا ٤٦٠ میکروگرم بر متر مکعب هوا نیز باعث ورود به وضع اضطرار می‌شود.

گردوخاک به سنندج هم رسید
رئیس اداره امور آزمایشگاهی اداره کل حفاظت محیط‌زیست کردستان هم اعلام کرد که آلودگی هوای سنندج صبح دیروز با رسیدن به ٩ برابر حد مجاز (٥٠٠ شاخص آلودگی هوا) در وضع خطرناک قرار گرفته و این روند صعودی است.

تردد زائران اربعین در غبار
از سویی در حالی که اعزام زائران اربعین در مرز در حال انجام است، عبدالرضا سعیدی‌نیا، فرماندار دشت‌آزادگان با اشاره به وقوع گردوغبار شدید در مرز چزابه گفت: «با توجه به این‌که ما در نقطه صفر مرزی با کشور عراق هستیم و گردوغبار دیروز از این کشور به خاک ایران سرایت کرده است، ولی در تردد زوار در مرز چزابه هیچ‌گونه مشکلی ایجاد نشده است.» در این شرایط قرار شده تعدادی ماسک تنفسی بین زوار توزیع شود.

تهران در دود

از سوی دیگر مدیر واحد مدل‌سازی و پیش‌بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران هم علت آلودگی هوای پی در پی پایتخت طی چند روز اخیر را آلودگی ناشی از ذرات معلق کمتر از ۲، ٥ میکرون اعلام کرده که عوامل متحرک در سطح شهر آن را به وجود می‌آورند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین