اتحاد مترقی‌ها برای تغییر
احزاب چپ‌گرای اروپایی در مارسی گردهم آمدند

اتحاد مترقی‌ها برای تغییر

چپ‌گرایان نمی‌پذیرند که تنها آلترناتیو برای وضعیت موجود رقابت میان پوپولیست‌ها، نیروهای ملی‌گرای دست‌راستی افراطی و نیروهایی باشد که سیاست‌های ریاضتی نئولیبرالی را تقویت می‌کنند.
کد خبر: ۴۵۶۹۵
بازدید : ۸۵۵
۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۲
روز گذشته شهر مارسی فرانسه میزبان طیف گسترده‌ای از نیروهای چپ‌گرا، سبزها، احزاب مترقی، اتحادیه‌های کارگری و نهادهای اجتماعی سرتاسر اروپا بود. شرکت‌کنندگان در این گردهمایی دوروزه که از جمعه ١٠ نوامبر آغاز شد و تا روز گذشته ادامه داشت، می‌گویند به‌دنبال راهی دیگرند: ساختن اروپایی برپایه پیشرفت اجتماعی و محیط‌زیستی، اروپایی فمنیست و مخالف نژادپرستی، اروپایی دموکراتیک، پذیرا و صلح‌طلب.
 
در کنفرانس دوروزه مارسی گروه‌های زیادی از چپ افراطی تا چپ میانه، شماری از سازمان‌های کمونیستی و سوسیالیستی، شرکت کردند. در بیانیه این کنفرانس آمده است: همه مردم اروپا، چه عضو اتحادیه باشند و چه‌ نباشند، از سیاست‌های ریاضتی و نابرابری‌های هولناک رنج می‌برند.
 
آنها نمی‌پذیرند که تنها آلترناتیو برای وضعیت موجود رقابت میان پوپولیست‌ها، نیروهای ملی‌گرای دست‌راستی افراطی و نیروهایی باشد که سیاست‌های ریاضتی نئولیبرالی را تقویت می‌کنند.
 
چپ‌گرایان گرایش نئولیبرال را سرچشمه بسیاری از ناهنجاری‌ها و نابسامانی‌های کنونی در اتحادیه اروپا می‌دانند. به نظر آنها ایده‌های نئولیبرال که میان دولتمردان راست‌گرا بسیار محبوب‌اند، چیزی جز فقر و تیره‌روزی بیشتر برای توده مردم به‌همراه نیاورده‌اند.
 
آن سابورن، نماینده حزب کمونیست فرانسه در این گردهمایی تصریح می‌کند: «کار اتحادیه اروپا تمام است. این اتحادیه به تقویت نیروهای ناسیونالیست افراطی در سراسر اروپا منجر خواهد شد». شرکت‌کنندگان در این گردهمایی بر این ‌باورند که مردم اروپا می‌توانند مسیر تاریخ اروپا را تغییر دهند و این تنها اتحاد نیروهای چپ است که تغییر را ممکن می‌کند.
 
بسیاری از احزاب و افرادی که برای شرکت در این برنامه به مارسی سفر کردند، این گردهمایی را اولین گام احزاب چپ و مترقی اروپا برای هم‌گرایی سیاسی و یافتن مسیری سیاسی مشترک در اروپا می‌‌دانند.
 
چنین برنامه‌هایی بی‌شک به احزاب شرکت‌کننده کمک می‌کند به هم نزدیک‌تر شوند و با همکاری یکدیگر برای انتخابات‌های آتی در کشورهای اروپایی برنامه‌ریزی کنند. با وجود این، چنددستگی در میان احزاب چپ‌گرا در این برنامه هم نمود دارد.
 
در شرایطی که حزب کمونیست فرانسه، که روزگاری حزبی پراهمیت و بزرگ‌ترین نیروی چپ فرانسه بود و امروز به حزبی کم‌توان تبدیل شده، در گردهمایی حضور دارد، «جنبش نافرمانی» به رهبری ژان لوک ملانشن، که امروزه بزرگ‌ترین نیروی چپ‌گرای فرانسه است، در اجلاس شرکت نکرده است. با وجود این، هدف اصلی شرکت‌کنندگان در کنفرانس دوروزه چپ در مارسی این است که جان تازه‌ای به جنبش اعتراض مدنی بدمند؛ که آن را در وحدت تشکیلاتی چپ‌گرایان می‌بینند.
 
انتقاد از سیاست اتحادیه اروپا در قبال مهاجران و پناه‌جویان هم یکی دیگر از اهداف برگزارکنندگان این کنفرانس است. به گفته برخی ناظران انتخاب مارسی به‌خاطر سیمای چندفرهنگی این شهر و وزن بالای طبقه کارگر، به‌ویژه از میان کارگران مهاجر، بیهوده نبوده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین