برای داشتن دندان سالم به این خوراکی‌ها لب نزنید!

برای داشتن دندان سالم به این خوراکی‌ها لب نزنید!

تغذیه نقش موثری در حفظ سلامت دندان‌ها دارد؛ علاوه بر آن باید از عادات اشتباهی که به دندان‌ها آسیب می‌رساند، اجتناب کرد.
کد خبر: ۵۳۴۱۶
بازدید : ۵۰۹۶
۰۳ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۸
اگر شما هم دندان‌هایی سالم و سفید می‌خواهید، از خوردن مکرر موادی که در ادامه برایتان آورده ایم، خودداری کنید.

نقش دندان در سلامتی و زیبایی و هزینه‌های هنگفت دندانپزشکی سبب می‌شود که پزشکان تحقیقات گسترده‌ای روی سلامت دندان داشته باشند. تغذیه نقش موثری در حفظ سلامت دندان‌ها دارد؛ علاوه بر آن باید از عادات اشتباهی که به دندان‌ها آسیب می‌رساند، اجتناب کرد.

آیا می‌دانید که برخی از موادی که شما هر روزه می‌خورید، برای لثه و دندان هایتان مضر است؟ ما با برخی از دندان پزشکان در این مورد صحبت کردیم، آن‌ها نیز مواد غذایی مضری را که به دندان‌های ما آسیب می‌رسانند معرفی کرده اند. اگر شما هم دندان‌هایی سالم و سفید می‌خواهید، از خوردن مکرر موادی که در ادامه برایتان آورده ایم، خودداری کنید.

۱. پاپکورن
 
برای داشتن دندان سالم به این خوراکی‌ها لب نزنید!
حتما برای شما هم هیجان انگیز است که به همراه تماشای تلویزیون، کاسه‌ای پر از پاپکورن بردارید و میل کنید. اما آیا می‌دانید که این اسنک می‌تواند به دندان‌های شما آسیب برساند؟ در حقیقت، پاپکورن‌های نیمه پخته و سفت، می‌توانند موجب شکستگی دندان هایتان شوند. علاوه بر آن، پوسته‌های پاپکورن نیز لابه لای دندان‌ها گیر کرده و موجب درد لثه و دندان می‌شود که به مرور زمان نیز مشکلات دیگری را به همراه خواهد داشت.

۲. میوه‌های خشک
جدا از این که میوه‌های خشک بسیار مقوی و خوشمزه هستند، اما می‌توانند برای دندان هایتان بسیار مضر باشند. این ماده نه تنها قند بالای دارد، بلکه به دلیل خاصیت چسبندگی خود، میان شیار‌های دندان گیر کرده و به مرور زمان موجب سوراخ شدن و پوسیدگی آن می‌شود.

۳. نوشیدنی‌های شیرین
برای داشتن دندان سالم به این خوراکی‌ها لب نزنید!
 
اگر به نوشیدنی، به خصوص کافئین دار، اعتیاد دارید، بهتر است که از نوشیدنی‌های بدون شکر مصرف کنید، زیرا نوشیدنی‌ها شیرین دشمن دندان‌های شما هستند. اگر مصرف این مواد در رژیم غذایی شما زیاد باشد، بزاق دهان فرصت مبارزه با قند و اسید‌های تولید شده توسط باکتری‌های دهان را نخواهد داشت. در واقع بزاق دهان، محافظ دندان‌های شماست، اما با مصرف مدام نوشیدنی‌های قندی، او نیز فرصت این کار را پیدا نخواهد کرد که نتیجه آن پوسیدگی دندان‌های شما خواهد بود.

۴. تخمه
تخمه شکستن همیشه لذت بخش و سرگرم کننده است، اما اگر بدانید که چه آسیبی ممکن است به دندان هایتان وارد کند، حتما این عادت را کنار می‌گذارید. در واقع تخمه شکستن به فرم و ظاهر دندان هایتان آسیب می‌رساند. از آنجا که شما مجبورید آن‌ها را با دندان‌های جلویتان بشکنید، همین کار لبه‌های دندان تان را ورقه ورقه کرده که به مرور زمان موجب شکستگی آن‌ها می‌شود.

۵. آب لیمو داغ
 
برای داشتن دندان سالم به این خوراکی‌ها لب نزنید!
 
شاید شنیده باشید که نوشیدن آب لیمو داغ، آنهم در صبح، فواید زیادی دارد، اما قبل از این که این نوشیدنی را به رژیم غذایی خود راه دهید، یک بار دیگر خوب فکر کنید. دندان پزشکان ثابت کرده اند که این نوشیدنی برای دندان‌ها مضر است. در واقع مصرف مکرر نوشیدنی و غذا‌های اسیدی به مرور مینای دندان را از بین برده و به لایه‌های درونی‌تر دندان یا همان عاج دندان، که زردتر و حساس ترند، نیز آسیب می‌رساند.

۶. یخ
یخ ماده‌ای بدون قند است و ممکن است فکر کنید برای دندان ضرری ندارد، اما جویدن یخ می‌تواند باعث شکستن و یا از بین رفتن قسمتی از مینای دندان گردد. اگر یخ را سفت بجوید، باعث تحریک بافت نرم داخل دندان و بروز حساسیت و دندان درد می‌شود. به همین دلیل بهتر است به جای جویدن یخ، آدامس بدون قند بجوید.

۷. نوشیدنی‌های انرژی زا
نوشابه‌های انرژی زا حاوی قند بالایی هستند و نوشیدن آن‌ها حجم اسید دهان را بالا برده و مینای دندان را در معرض پوسیدگی قرار می‌دهد. به همین دلیل اگر به دنبال راهی برای تامین آب بدن پس از ورزش هستید یا که می‌خواهید شب را بیدار بمانید، نوشیدن آب‌های بدون قند و کالری را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

۸. کشمش‌های روکش شکلات
کشمش‌هایی که دارای روکش شکلات هستند، اگر چه اسنک‌های خوشمزه‌ای می‌باشند، اما برای سلامتی مضرند. شاید باورتان نشود، اما آسیبی که شکلات به دندان‌ها می‌زند، بسیار کمتر از آسیبی ست که کشمش به دندان وارد می‌کند. در واقع قند موجود در کشمش نه تنها بسیار بالا بلکه بسیار هم چسبنده است، به طوری که در شیار‌های دندان تان گیر کرده و به مرور موجب پوسیدگی آن‌ها می‌شود.

۹. کمپوت
برای داشتن دندان سالم به این خوراکی‌ها لب نزنید!
 
شاید فکر کنید که کمپوت ها، از آنجا که حاوی میوه هستند، برای سلامتی مفیدند، اما بهتر است که در این مورد تجدید نظر کنید. مرکبات کنسرو شده داخل شربت غلیظ، بد‌ترین خوراکی برای دندان‌ها می‌باشند، زیرا آن‌ها مملو از اسید و شکر به طور یکجا هستند که هر دو باعث خراب شدن دندان‌ها می‌شوند.

۱۰. پاستیل
پاستیل به دندان می‌چسبد و ساعت‌ها دندان در معرض ماده قندی قرار می‌گیرد. هر چه مدت زمان آن افزایش یابد، اسید بیشتری توسط باکتری‌ها تولید می‌شود که به ضرر سلامت دندان‌ها خواهد بود؛ بنابراین پس از خوردن پاستیل مسواک زدن را فراموش نکنید.

۱۱. گرانولا
اگر چه گرانولا یکی از اسنک‌های محبوب به شمار می‌رود که حاوی مقدار زیادی فیبر و مواد معدنی است، اما به آن اندازه که شما فکر می‌کنید برای سلامتی مفید نیست و به بیان دیگر، بهداشت دهان را به خطر می‌اندازد. این ماده به دلیل میزان قند بالایی که دارد، نه تنها مینای دندان را از بین می‌برد بلکه به دلیل سفتی، موجب شکستگی دندان نیز می‌شود؛ بنابراین در مصرف آن، اعتدال را رعایت کنید.
 
منبع: برترین ها
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه