(تصاویر) جزایری که چین از آب درآورده است
مجمع الجزایر مصنوعی اسپارتلی

(تصاویر) جزایری که چین از آب درآورده است

در پی عبور یک ناوشکن امریکایی از فاصله 12 مایلی جزیره مصنوعی جنجالی چین تنشدر روابط دو کشور بوجود آمد و چین سفیر ایالات متحده را احضار کرد.
کد خبر: ۵۴۸۱
بازدید : ۲۷۷۱
۰۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۶
فرادید| در پی عبور یک ناوشکن امریکایی از فاصله 12 مایلی جزیره مصنوعی جنجالی چین تنش در روابط دو کشور بوجود آمد و چین سفیر ایالات متحده را احضار کرد.

به گزارش فرادید، مقامات نظامی آمریکا روز سه‌شنبه از حضور یک ناوشکن این کشور در فاصله 12 مایلی جزیره مصنوعی‌ای که چین اخیرا در دریای جنوبی چین ساخته، خبر دادند. «یو اس اس لیسن» ناوشکن مستقر به موشک‌های هدایت‌پذیری است که با هواپیماهای شناسایی همراهی می‌شود و اکنون در نزدیکی جزیره مصنوعی «سوبی ریف» در مجموعه جزایر «اسپارتلی» مستقر شده است. در پی این اقدام دولت چین سفیر ایالات متحده در پکن را فراخواند و ضمن تحریک آمیز خواندن این اقدام آن را غیزمسئولانه عنوان کرد. 

جزایر مصنوعی که از چند سال قبل توسط دولت  چین با استفاده از پیشرفته ترین فناوری های مکنده ایجاد شده است به خاطر دارا بودن منابع نفت و گاز به مساله مناقشه برانگیز میان این کشور با ژاپن و چند کشور دیگر آسیای جنوب شرقی تبدیل شده است.

پیش از این چین اعلام کرده بود که به هیچ کشوری اجازه نمی‌دهد به حریم هوایی و آبی این جزایر که به عنوان بخشی از اراضی سرزمینی چین به شمار می‌آید، نزدیک شود.  در حالی که وزارت خارجه چین پیش از این گفته بود در حالی بررسی گزارش‌ها در مورد حضور ناوشکن آمریکایی است، پکن حالا با صدور بیانیه‌ای به انتقاد از این اقدام آمریکا پرداخته و آن را «تهدیدی برای حاکمیت» چین توصیف کرده است. رویترز تصاویری از این مجمع الجزایر که به تازگی توسط چین ایجاد شده منتشر کرده است.

(تصاویر) جزایر مصنوعی چین

(تصاویر) جزایر مصنوعی چین

(تصاویر) جزایر مصنوعی چین

(تصاویر) جزایر مصنوعی چین

(تصاویر) جزایر مصنوعی چین

(تصاویر) جزایر مصنوعی چین
برچسب ها: جزایر چین مصنوعی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه