مخالفان و هواداران ابراهیم رودرروی هم!
به وقت شام باز هم خبرساز شد

مخالفان و هواداران ابراهیم رودرروی هم!

دانشجویان دانشگاه هنر و دانشگاه خیام مشهد مخالف اکران به وقت شام در دانشگاه‌شان بودند.
کد خبر: ۵۴۸۱۱
بازدید : ۳۰۳
۲۹ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۸
شاید بتوان گفت که مهمترین خبر روزگذشته جلوگیری شماری از دانشجویان دانشگاه هنر از اکران فیلم به وقت شام حاتمی‌کیا در دانشگاه سینما تئاتر بود. اتفاقی که گروه سیاسی خبرگزاری فارس آن را برخورد‌های سیاسی با فیلم به وقت شام نام نهاد؛ که به گفته آن رسانه نزدیک به فیلم جدید ابراهیم حاتمی کیا موجب متوقف شدن اکران این فیلم در بخشی از دانشگاه‌های کشور شده است.
 
 
مخالفان و هواداران ابراهیم رودرروی هم!
 
ممانعت شماری از دانشجویان از اکران این فیلم در دانشگاهی که قاعدتا رابطه مناسبی با سینماگران باید داشته باشد، از این‌رو اهمیت فزون‌تری پیدا می‌کند که می‌بینیم در تمام مدتی که از انتشار خبر شرکت این فیلم در جشنواره فجر می‌گذرد، یعنی در این ٣ ماهی که از آماده شدن به وقت شام گذشته، حمایت شبه تشکیلاتی و انتقادی- تبلیغاتی عجیب و غریبی از این فیلم شکل گرفته است. یک جبهه همدل که بر آن بوده حتی لحظه‌ای پشت ابراهیم حاتمی‌کیا را خالی نکند.
 
البته در ارزش‌ها و نیز جذابیت‌های فیلم به وقت شام شک و شبهه‌ای نیست، اما این حمایت که در پرده ارزش‌های سینمایی این فیلم به انجام رسیده، چنین وانموده که انگار اجماع تام و تمامی در اهمیت سینمایی و ارزش‌های هنری این فیلم برقرار است و قطع به یقین هر آن کس که حتی اندکی از فیلم و سینما سر در می‌آورد، نمی‌تواند مخالف این فیلم باشد. حالا در چنین شرایطی زمانی که دانشجویان دانشگاهی که رشته اصلی‌شان سینماست از نمایش دانشگاهی این فیلم به گفته فارس با بهانه «تفکر ... نری ابراهیم حاتمی‌کیا» جلوگیری می‌کنند، هزار بیت شعر نگفته در خود دارد.

آغاز داستان
خبرگزاری فارس و خبرگزاری دانشجو در گزارشی مشترک درباره اتفاقاتی که در جلسه نمایش به وقت شام در دانشگاه هنر رخ داده است، نوشتند: تازه‌ترین ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا که قرار بود امروز در دانشگاه هنر اکران شود، بنابر دلایلی لغو شد.

درواقع به گفته مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه هنر؛ فیلم سینمایی به وقت شام، قرار بود ساعت ١٤ امروز در این دانشگاه اکران شود و همه مجوز‌های قانونی برای این کار گرفته شد، اما تعداد محدودی از دانشجویان دانشگاه که فکر می‌کنند تفکر غالب دانشگاه هستند معتقدند فیلمی که با تفکر حاتمی کیا ساخته شده اجازه اکران در دانشکده سینما تئاتر دانشگاه هنر را ندارد.
 
مسئول بسیج دانشگاه هنر تأکید کرد: این فیلم براساس برنامه قرار بود ساعت ١٤ اکران شود که استقبال ویژه‌ای از سوی دانشجویان نیز صورت گرفت و مسئولان دانشگاه برای دیدن این فیلم به سالن آمفی تئاتر دانشکده سینما تئاتر آمده‌اند، اما این دانشجویان مانع اکران این فیلم شدند...

این اتفاق درحالی رخ می‌دهد که صفحه رسمی تلگرامی فیلم سینمایی به وقت شام که صد‌ها عکس و فیلم از تک‌تک نمایش‌های مردمی و دانشگاهی این فیلم بارگذاری کرده؛ حتی در حد یک خبر ده کلمه‌ای نیز به این خبر اشاره نکرده است.

ماجرای مشهد
ماجرای دانشگاه هنر البته تنها اتفاق علیه این فیلم نبود که در اکران‌های دانشگاهی این فیلم رخ داد. دیگر اکران پر حاشیه این فیلم را در مشهد شاهد بودیم؛ با این توضیح که شاید بشود گفت: حواشی این اکران حتی از اکران دانشگاه هنر هم بیشتر بود؛ خاصه این‌که این نمایش قرار بود در شهری برگزار شود که در تمام سال‌های اخیر مأمن مسئولان و مدیران هم فکر سازندگان به وقت شام لقب گرفته است. اما این اتفاق رخ نداد و به وقت شام که قرار بود در دانشگاه خیام مشهد روی پرده برود، از نمایش بازماند.

درباره اتفاقی که در این دانشگاه رخ داده؛ محمد مرادی بیناباج مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه خیام مشهد می‌گوید: باتوجه به استقبال بی‌نظیر دانشگاه‌های کشور از اکران دانشگاهی فیلم به وقت شام ما نیز در شورای فرهنگی دانشگاه در خواست اکران دانشگاهی این فیلم را مطرح کردیم. همچنین در زمان مطرح کردن این درخواست دلایل پخش فیلم را هم تشریح کردیم و به بزرگواران گفتیم که باتوجه به هجمه‌های داخلی عده‌ای به مدافعان حرم و چرایی حضور ما در این منطقه، پخش این فیلم بسیار می‌تواند کمک کند.

اما ظاهرا ماجرا آن‌گونه که در ذهن بسیج دانشگاهی این دانشگاه بوده پیش نمی‌رود. مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه خیام داستان را این‌گونه تعریف می‌کند: پس از مطرح کردن این درخواست، برخی مسئولان دانشگاه خیام که به نظر دلیل منطقی برای رد این درخواست نداشتند، با اعلام این‌که یک ماه دیگر سی‌دی این فیلم به بازار می‌آید و دانشجویان می‌توانند این فیلم را در خانه مشاهده کنند با پخش فیلم در دانشگاه مخالفت کردند! پس از انتشار خبر مخالفت دانشگاه خیام با اکران به وقت شام، اما دیگر دانشگاه‌های استان که اکران این فیلم را دارند با دعوت از دانشجویان دانشگاه خیام برای حضور در این اکران‌ها به این موضوع واکنش نشان دادند.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه خیام مشهد در پایان به خبرگزاری دانشجو می‌گوید: با توجه به این‌که ما در مسائل فرهنگی به فرموده رهبری آتش به اختیار عمل می‌کنیم، درحال رایزنی هستیم تا اکران فیلم به وقت شام را ویژه دانشجویان دانشگاه خیام در یکی از سینما‌های مشهد داشته باشیم.

یک اتفاق شگفت
به وقت شام در این چند وقت اخیر آن‌قدر اکران‌های فوق‌العاده مردمی و برنامه‌ریزی شده در شهر‌های مختلف داشته که با لغو دو اکران دانشگاهی این فیلم نمی‌شود حکم کلی درباره عدم محبوبیت چنین فیلمی در بین دانشجویان داد. به‌هرحال فیلمی در حد و اندازه به وقت شام در بین دانشجویان، هوادارانی هم می‌تواند داشته باشد؛ و این‌گونه نیست که جو را بتوان کاملا علیه این فیلم دانست.
 
کما این‌که اکران این فیلم در دانشگاه تهران و دانشگاه سینماتئاتر در روز‌های اخیر توانسته شماری از تماشاگران را راضی از سالن بیرون بفرستد. در این بین، اما این نکته که سازندگان به وقت شام در افتتاحیه نمایش‌های دانشگاهی این فیلم از دو بازیگر کمدی دعوت کرده‌اند تا از به وقت شام تمجید کنند؛ از آن اتفاقات شگفت‌انگیزی است که شاید نتوان توجیهی منطقی برایش پیدا کرد.

چطوری کمدین
داستان از این قرار بوده که روز گذشته کانال تلگرام به وقت شام گزارش داده که بهنوش بختیاری و مجید صالحی در مراسم افتتاحیه اکران‌های دانشگاهی این فیلم با تماشاگران سخن گفتند و بهنوش بختیاری در این مراسم گفته: من همواره حاتمی‌کیا و آثارش را خیلی دوست داشتم، بنابراین اگر روزی از من دعوت کند که تنها در یک پلان از فیلم او باشم حتما لبیک می‌گویم. من طرفدار آقای حاتمی‌کیا هستم و به نظرم به وقت شام فیلم خوبی است، بنابراین ما باید قدردان اینگونه فیلمسازان باشیم.
 
او که در فضای مجازی بسیار فعال است و در اینستاگرام دنبال‌کنندگان میلیونی دارد، همچنین گفته: ممکن است برخی به من بگویند شما حرف از شهدا نزن، ولی من چنین اجازه‌ای را به کسی نمی‌دهم.

بهنوش البته در آن مراسم تنها نبوده و کمدین دیگری هم همراهش بوده است: مجید صالحی؛ که در دانشگاه تهران با بیان این‌که «به وقت شام» را ندیده، گفته: همواره فیلم‌های حاتمی‌کیا را دوست داشته‌ام. در زمان اکران از کرخه تا راین برای تماشای این فیلم از مدرسه فرار کردم که به خاطر آن هم از مدرسه اخراج شدم. امیدوارم این فیلم هم مانند دیگر آثار حاتمی‌کیا جذاب باشد.

به‌هرحال به وقت شام این روز‌ها منبع اخبار و حواشی و شایعات ریز و درشت است. فیلمی که می‌توان آن را به‌عنوان دماسنج اوضاع فرهنگی کشور هم در نظر گرفت.

همه عضو خانواده سینما هستیم
مجید صالحی- بازیگر سینما و تلویزیون| من به‌عنوان کسی که در سینما کار می‌کنم و حاضر هستم، دوست دارم همه فیلم‌ها را ببینم. من فیلم «به وقت شام» را همان‌طور که فیلم «مصادره» را با عوامل و دوستان عزیزم رضا عطاران و مهران احمدی و تهیه‌کننده‌شان آقای قادری دیدم و در اکران خصوصی هم حاضر شدم، دیدم. در فیلم «به وقت شام» تعدادی از اهالی سینما حضور دارند، آقای هادی حجازی و بابک حیدریان، که از دوستان من هستند و آن روز هم قرار بود آقای هادی حجازی در اکران دانشجویی حضور داشته باشد. ضمن این‌که فیلم را بهترین‌جا دیدم، در میان دانشجویان که آن‌ها را خیلی دوست دارم.
 
ضمن این‌که در یکی از رسانه‌ها صحبت از تمجید از فیلم در آن برنامه کرده بودند که اصلا درست نیست، چون من اولین‌بار بود فیلم را می‌خواستم ببینم و فقط درباره آثار قبلی آقای حاتمی‌کیا حرف زدم و گفتم که آثار قبلی حاتمی‌کیا را دوست داشتم و حتی در زمان اکران «از کرخه تا راین» برای تماشای این فیلم از مدرسه فرار کردم که به خاطر آن هم از مدرسه اخراج شدم. اصلا درباره «به وقت شام» صحبتی نشد.
 
از همه این‌ها که بگذریم، من به‌عنوان یک بازیگر توسط دوستان برای دیدن فیلم دعوت می‌شوم و در این برنامه هم توسط یک دوست دعوت شدم. حتی اگر هم دعوت نشوم، تمام سعیم این است که همه فیلم‌های اکران‌شده را ببینم؛ کما این‌که برای دیدن فیلم لاتاری هم دعوت شده‌ام و فردا (چهارشنبه) برای دیدن آن خواهم رفت. موضوع این است که من این نوع درگیری‌ها و دودستگی و افتراق در خانواده سینمای ایران را دارای وجاهت نمی‌دانم. سینمای ایران یک خانواده است که ممکن است درون آن افکار مختلفی وجود داشته باشد.
 
مثل خانواده خود ما که برادرانم هرکدام به شیوه خود فکر می‌کنند، اما درنهایت ما یک خانواده‌ایم. در سینمای ایران هم کسی من را نمی‌تواند به این یا آن گروه و دسته ارتباط بدهد، چون از این موضوعات فارغ هستم و خود دوستان هم می‌دانند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین