آنها دنیای ما را زیبا کردند
مجله تایم ١٠٠ چهره تأثیرگذار ‌سال ۲۰۱۸ را معرفی کرد

آنها دنیای ما را زیبا کردند

چهره‌های تایم در زمینه‌های گوناگون نقش موثری در پیشرفت یا پسرفت بشریت داشته‌اند به گزارش روزنامه معتبر یواس‌ای تودی، حضور ٤٥ شخصیت تأثیرگذار زن و ٤٥ چهره کمتر از چهل‌ساله، فهرست امسال را فهرستی به سوی آینده جلوه می‌دهد.
کد خبر: ۵۴۹۲۳
بازدید : ۷۲۳
۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۴
امین فرج‌پور| اسامی ١٠٠ چهره تاثیرگذار ‌سال ٢٠١٨ اعلام شد. این اسامی را به سنت هر‌ سال نشریه تایم اعلام کرد که شامل شماری از تاثیرگذارترین، بزرگترین، مهمترین و شناخته‌شده‌ترین چهره‌های امسال است.

آغاز داستان
اول‌بار در آخرین‌ سال قرن بیستم بود که نشریه معتبر تایم ١٠٠ شخصیت تاثیرگذار قرن بیستم را معرفی کرد. درواقع در تاریخ اول فوریه ‌سال ۱۹۹۸ در جریان مناظره‌ای در یک گردهمایی در مرکز کنتاکی واشنگتن دی‌سی که با حضور دن ردر خبرنگار شبکه سی‌بی‌اس، دوریس کرنز گوودون باستان‌شناس، ماریو کومو فرماندار پیشین نیویورک، کاندولیزا رایس استاد علوم سیاسی، اروینگ کریستول ناشر نومحافظه‌کار و والتر اساکسون سرویراستار تایم برگزار شد، تصمیم انتشار فهرست تاثیرگذارترین‌ها گرفته ‌شد.
 
در آن شماره نشریه تایم آمده بود که این صد چهره «به‌طور چشمگیری باعث پیشرفت یا حتی پسرفت بشریت شده‌اند». در ادامه به دنبال موفقیت و به علت محبوبیتی که آن فهرست در پی داشت، از‌ سال ۲۰۰۴ به این‌سو تایم تصمیم گرفت فهرست تأثیرگذارترین چهره‌ها را به صورت سالانه تهیه و منتشر کند. این فهرست که از آن پس، هر ‌سال منتشر می‌شود، بدل به موفق‌ترین و موثرترین ابراز وجود تایم در دنیای رسانه‌ها شده و بیراه نیست اگر بگوییم اشخاص معمولی، رسانه‌ها، سلبریتی‌ها و به‌طورکلی دنیای خبر و سرگرمی اهمیتی بسیار فراتر از یک رخداد ژورنالیستی برای فهرست تایم ١٠٠ قایل هستند و البته همین هم باعث شده است که فهرست تایم ۱۰۰ از زمان انتشار، بارها و بارها به دلیل قرار داشتن یا نداشتن برخی نام‌های مهم و تأثیرگذار جهان در لیست، مورد انتقاد قرار گیرد.

تایم ١٠٠
صد چهره‌ای که تایم همه ساله معرفی می‌کند، در زمینه‌های گوناگون نقش موثری در پیشرفت یا پسرفت بشریت داشته‌اند. در حقیقت این فهرست در ٥ گروه پیشگامان، هنرمندان، مشاهیر، رهبران و سازندگان و قدرتمندان تنظیم می‌شود و به‌طور دقیق‌تر «در این فهرست صد نفره، ۲۰ نفر در هر گروه رتبه‌بندی می‌شوند که البته در برخی مواقع نیز به جای فرد، گروهی مطرح می‌شود».

در فهرست امسال، در بخش پیشگامان چهره‌هایی چون تیفانی هدیش، کمیل نانجیانی، پدی ویتسون، یاسمین وارد، جان ریدر و کلویی کیم؛ در بخش رهبران دونالد ترامپ، پرنس هری، محمد بن سلمان، صادق خان، نانسی پلوسی، کیم جونگ اون، تارانا بورک بنیان‌گذار جنبش «می تو» و حیدر العبادی؛ در بخش مشاهیر جنیفر لوپز، ریحانا، کریستینا خیمه نز، کیشا و دانیلا وگا و در بخش قدرتمندان راجر فدرر، اوپرا وینفری و... انتخاب شده‌اند.

تایم ١٠٠ امسال از جنبه‌هایی در میان انتخاب‌های سال‌های اخیر فهرستی پیشرو ارزیابی شده است. روزنامه معتبر یو‌اس‌ای تودی در مطلبی اشاره کرده ‌که انتخاب ٤٥ شخصیت تاثیرگذار زن و ٤٥ چهره کمتر از چهل‌ساله فهرست امسال را فهرستی به سوی آینده جلوه می‌دهد. ادوارد فلزنتال، سردبیر تایم در این مورد می‌نویسد: حضور بیش از پیش زنان تاثیرگذار در این فهرست شاهدی است بر وجود راه‌های متعدد برای تغییر جهان و از بین بردن سنت‌های غالب رهبری جنسیتی.

نام‌های تکراری
با این‌که خیلی کم پیش می‌آید یک شخصیت بیش از یک‌بار و برای سال‌های متمادی تاثیر شگرفی بر معادلات جهانی بگذارد، اما باز هم مرور لیست تایم ١٠٠ نشان می‌دهد چهره‌هایی هستند که نام‌شان بارها و بارها در فهرست تاثیرگذارترین شخصیت‌های جهان تکرار شده است. از میان افرادی که توانسته‌اند بیش از یک‌بار در این فهرست معرفی شوند، می‌توان به باراک اوباما با ١١ حضور، هیلاری کلینتون با ١٠ حضور، اوپرا وینفری با ٩ حضور، آنگلا مرکل و کیم جونگ اون با ٨ حضور، ولادیمیر پوتین و پاپ فرانسیس با ٦ حضور، استیو جابز و آنگسان سو کی با ٥ حضور و در ادامه بیل کلینتون، جورج کلونی، نلسون ماندلا، دالایی لاما، براد پیت، مارک زوکربرگ و لبرون جیمز اشاره کرد.

هنرمندان امسال
در صدر فهرست هنرمندان امسال نیکول کیدمن قرار دارد. بازیگری که سال‌هاست در اوج می‌درخشد و هر بار که زمزمه پایان دورانش شنیده می‌شود، با اثری جدید دوباره خود را به اوج می‌رساند. او امسال با مجموعه دروغ‌های بزرگ کوچک در صدر هنرمندان نشسته است.
 
علاوه بر او می‌شود به هیو جکمن بازیگر استرالیایی، گی یرمو دل تورو کارگردان مکزیکی و برنده اسکار امسال، یاسمین وارد رمان‌نویس، گرتا گرویگ بازیگر و کارگردان زن نامزد اسکار، کاردی بی رپر آمریکایی، تروور نوآ کمدین، نویسنده، تهیه‌کننده و مفسر سیاسی ۳۴ساله از آفریقای‌جنوبی، گال گدوت بازیگر فیلم زن شگفت‌انگیز، جیمی کیمل مجری مشهور تلویزیونی، جنیفر لوپز، کریستینا خیمه نز، کیشا، اپرا وینفری، تیفانی هدیش و ریحانا اشاره کرد.

جنجال‌ها
همان‌گونه که گفته شد گاه بودن یا نبودن شخصیتی خاص در فهرست تایم باعث ایجاد مجادلات و جنجال‌هایی شده است؛ مثلا می‌توان به این نکته اشاره کرد که تاکنون تونی بلر، نخست‌وزیر تاثیرگذار انگلستان هرگز در این فهرست حضور نداشته است که البته در پاسخ به انتقاد از این انتخاب مایکل الیوت، سرویراستار مجله تایم گفته که تاکنون «از گرهارد شرودر و ژاک شیراک نیز در این فهرست نام برده نشده است؛ چون در این سال‌ها تاثیرگذار نبوده‌اند».

این مباحثات تنها بر سر حاضران در این فهرست نبوده، بلکه گاه در مواردی نیز درج نشدن بعضی نام‌ها جنجالی شده است. ازجمله درج نام آن کولتر گزارشگر محافظه‌کار در فهرست‌ سال ۲۰۰۵ که باعث شد سایت خبری سالن بنویسد: این‌که مجله تایم نام آن کولتر را در کنار بیل کلینتون، نلسون ماندلا، کیم جونگ ایل و دالایی لاما قرار داد، باعث تمسخر صاحبنظران شد.

در سالی که جورج بوش در یک انتخابات دراماتیک جان کری را شکست داد و رئیس‌جمهوری آمریکا شد، غیبت او در فهرست تایم دیگر رخداد جنجالی تایم ١٠٠ بود.

گفته‌های بزرگان
در فهرست تایم ١٠٠ رسم بر این است که شماری از برترین چهره‌های ‌سال در توصیف فردی که در فهرست جای گرفته بنویسند؛ امسال هم این رسم در فهرست تاثیرگذارترین‌ها اعمال شده است.
 
در فهرست امسال تایم، آن‌هاتاوی برای هیو جکمن، جوردن پیلی کارگردان برو بیرون برای گی‌ یرمو دل تورو، جود آپاتو کارگردان برای کمیل نانجیانی، لی دانیلز کارگردان سرشناس برای یاسمین وارد رمان‌نویس، نائومی واتس برای نیکول کیدمن، لیندا کارتر برای گل گدوت بازیگر فیلم زن شگفت‌انگیز، استیون اسپیلبرگ در تجلیل از گرتا گرویگ بازیگر و کارگردان زن نامزد اسکار، رزی اودانل کمدین آمریکایی برای رزین بار بازیگر و کمدین ۶۵ساله آمریکایی، وین دیزل برای دپیکا پادوکون، بنیچیو دل تورو در تجلیل از کارمن فولین کروز، کری واشنگتن برای جنیفر لوپز، سلنا گومز برای کریستینا خیمنز، سیندی لوپر برای کشا، یارا شهیدی بازیگر آفریقایی - ایرانی برای متکسین واترز سیاستمدار، تیفانی هدیش برای اپرا وینفری و کوین‌هارت برای تیفانی هدیش و آدل برای ریحانا نوشته‌اند.
 
گفتنی است از میان ١٠٠ چهره منتخب امسال، تنها تصویر ۶ نفر روی جلد مجله قرار می‌گیرد که در میان هنرمندان شامل تیفانی هدیش کمدین، نیکول کیدمن بازیگر و جنیفر لوپز خواننده می‌شود. راجر فدرر سوییسی تنیس‌باز مشهور، تارانا برک فعال حقوق بشر و ساتیا نادلا رئیس کمپانی مایکروسافت از دیگر افرادی هستند که تصویر آنها روی جلد مجله تایم چاپ می‌شود.

نیکول کیدمن از زبان نائومی واتس
نائومی واتس درباره نیکول کیدمن نوشته: از فیلم آرامش گورستانی که در ‌سال ١٩٨٩ نمایش داده شد تا دروغ‌های بزرگ کوچک که ‌سال گذشته به نمایش درآمد، در این فاصله حدود سی ساله نیکول کیدمن هیچ‌گاه از ذهن ما دور نشده است و حتی بعد از این دهه‌ها او هر بار سرزمین‌های جدیدی را فتح می‌کند.

در دروغ‌های بزرگ کوچک نیکول نقش سلستی را بازی می‌کند. زنی که در تکاپوی جدایی از شوهر آزارگرش است. نیکول کاراکتر سلستی را چنان انسانی ارایه کرده که به باور نمی‌گنجد. احساسات او، ظرافتش، شکنندگی‌اش، شجاعت و خشونتش همه و همه چنانند که وقتی داشتم سریال را می‌دیدم، می‌خواستم دستم را دراز کرده و نیکول را از خطرات پیرامونش دور کنم. نه فقط به این دلیل که نیکول دوست من است؛ نه بلکه به این خاطر که او چنان شجاعانه خود را در نقش سلستی عریان کرده که نتیجه‌اش واقع نمایی حیرت‌انگیز کاراکتر است. او می‌تواند آشنای هر کسی باشد.

نیکول علاوه بر یک بازیگر درجه یک و متمایز، یک انسان باهوش، فرهیخته، مهربان و شورانگیز است که اینها همه موجب می‌شوند او را یک زن، یک انسان و یک دوست خوب بدانم.

هیو جکمن از زبان آن‌هاتاوی
آن‌هاتاوی نوشت: کسی هیچ وقت نمی‌تواند جلوی مرا بگیرد که بگویم چرا این‌قدر هیو جکمن را دوست دارم. برای من دوست‌داشتن او شبیه دوست‌داشتن شکلات یا عروسک یا رنگین‌کمان است: بدون هیچ تلاشی. بله، او می‌تواند یک اتاق را با گرمی لبخندش روشن کند. بله او انسانی حرفه‌ای، سخاوتمند و کامل است و از استعدادی خاص برای سرگرمی‌سازی بهره می‌گیرد که همه چیز را دور می‌زند.

درباره گی یرمو دل تورو
جوردن پیلی کارگردان برو بیرون نیز برای گی یرمو دل تورو برنده اسکار ۲۰۱۸ و کارگردان فیلم شکل آب نوشته: تماشای یکی از شاهکارهای گی یرمو دل تورو تجربه‌ای شگفت‌انگیز است. او در همه کارهایش وسوسه‌ای ممنوع را در قالب یک رمانس دیو و دلبری شکل می‌دهد. گیرمو عاشق هیولاهاست و زندگی می‌کند تا به ما نشان دهد که ما چه کسانی هستیم. او با هر داستانی که می‌گوید ما را به پذیرش یک حقیقت نزدیک‌تر می‌کند: این‌که هر یک از ما یک ارتباط قوی با طیف مقابل‌مان داریم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین