ویتامین K۲ چیست و چه کاربردی دارد؟

ویتامین K۲ چیست و چه کاربردی دارد؟

در سال‌های اخیر در بین تحقیقاتی که بر روی مواد مغذی مفید بر روی قلب انجام می‌شود، تحقیق بر روی ویتامین K. اهمیت ویژه‌ای داشته است. ویتامین K۱ نقش مهمی در جلوگیری از لخته شدن خون دارد و ویتامین K۲ به جذب مواد مغذی در بدن کمک کرده و نقش مهمی در باروری، عملکرد مغز، رشد نوزادان و کودکان و سلامت دندان‌ها دارد، ولی متاسفانه اکثر مردم به اندازه کافی این ویتامین را دریافت نمی‌کنند.
کد خبر: ۵۵۳۲۷
بازدید : ۱۶۶۲
۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۲:۴۷
انواع ویتامین K. معمولا زمانی بهترین تاثیر را در بدن دارد که به صورت طبیعی و از طریق مصرف مواد غذایی و میوه‌ها وارد بدن شود. ویتامین K۱ معمولا بیشتر در سبزیجات و میوه‌ها یافت می‌شود در حالی ویتامین K۲ در غذا‌های مشتق شده از حیوانات موجود است.
 
 
ویتامین K۲ چیست و چه کاربردی دارد؟
 
کمبود ویتامین K۲ می‌تواند باعث ایجاد پلاک در شریان ها، لک افتادن بر روی دندان ها، سخت شدن مفصل‌ها و ایجاد علائمی مانند آرتروز و درد شود. ویتامین K۲ خواض ضد التهابی دارد که ممکن است به پیشگیری و درمان برخی از سرطان‌ها کمک کند.

برخی از خواص و فواید مصرف ویتامین K۲

به تنظیم میزان مصرف و جذب کلسیم در بدن کمک می‌کند
به سلامت قلب و عروق کمک می‌کند
به سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها کمک می‌کند.
به رشد بدن کمک می‌کند
به ترشح و تنظیم هورمون‌های بدن کمک می‌کند
ممکن است به پیشگیری و درمان سنگ کلیه کمک کند

۱) ویتامین K۲ به تنظیم میزان دریافت کلسیم کمک می‌کند

یکی از مهم‌ترین فواید و خواص ویتامین K۲ کنترل جذب کلسیم بدن است. ویتامین K۲ به تنظیم میزان جذب کلسیم در استخوان ها، شریان ها، دندان ها، قلب و سیستم عصبی کمک می‌کند. برای مثال باعث می‌شود کلسیم در استخوان‌ها به خوبی جذب شود و از رسوب کلسیم در شریان‌ها جلوگیری می‌کند تا باعث لخته شدن خون نشود.

۲) ویتامین K۲ به سلامت قلب و عروق کمک می‌کند

ویتامین K۲ یکی از بهترین ویتامین‌ها برای مردان است، زیرا به جلوگیری از مشکلات قلبی و عروقی کمک کرده و از سفت شدن رگ‌های خونی پیشگیری می‌کند. با توجه به آمار جهانی، بیشترین دلیل مرگ در مردان مربوط به بیماری‌های قلبی و عروقی است. طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۵ انجام شده است، ویتامین K۲ با مهار کلسیفیکاسیون شریان‌ها به سلامت قلب و عروق کمک کند، زیرا پروتئین GLA ماتریکس را فعال کرده و از رسوب کلسیم در دیواره‌های رگ‌ها جلوگیری می‌کند.

در یک مطالعه بسیار بزرگ که در کشور هلند بر روی بیش از ۴۸۰۰ مرد بزرگسال انجام شد مشخص شد که مصرف ویتامین K۲ می‌تواند دیسکسیون یا پارگی آیورت را ۵۲ درصد و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را ۴۱ درصد کاهش دهد. مردانی که به صورت منظم ویتامین K۲ مصرف می‌کنند ۵۱ درصد کمتر دچار مرگ به علت بیماری‌های قلبی می‌شوند.

۳) ویتامین K۲ به سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها کمک می‌کند

ویتامین K۲ با تنظیم جذب کلسیم در بدن می‌تواند به سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها کمک کند. برخی از مطالعات نشان داده است که مصرف ویتامین K۲ می‌تواند به پیشگیری و درمان شکستگی استخوان و پوکی استخوان کمک کند. مصرف ویتامین K۲ می‌تواند به جلوگیری از کاهش تراکم استخوان‌ها کمک کرده و در موادی حتی به افزایش توده استخوان‌ها کمک کند.

۴) ویتامین K۲ می‌تواند به جذب مواد مغذی کمک کند

ویتامین K۲ می‌تواند به بهبود استفاده و تنظیم جذب ویتامین‌های محلول در چربی مانند ویتامین A. و ویتامین D. کمک کند. همچنین ویتامین K۲ با اتصال به کلسیم می‌تواند به استفاده بهتر از مواد مغذی مانند فسفر کمک کند.

۵) ویتامین K۲ می‌تواند در سن رشد، به رشد بهتر بدن کمک کند

ویتامین‌های محلول در آب مانند ویتامین A. و ویتامین D، برای رشد بدن نقش حیاتی دارند، زیرا باعث تحریک جذب مواد مغذی موثر در رشد می‌شوند. ویتامین K۲ نیز نقش بسیار موثری در این مورد دارد، زیرا می‌تواند به جذب ویتامین A. و D. کمک کرده و علاوه براین از سفت شدن استخوان‌ها قبل از رسیدن به حداکثر رشد جلوگیری می‌کند به این معنی که اگر استخوان‌ها و دندان‌ها قبل از رشد کامل سفت شوند دیگر قادر به رشد نیستند و ویتامین K۲ از سفت شدن استخوان و دندان قبل از رشد کامل جلوگیری می‌کند.

۶) ویتامین K۲ به تعادل هورمون‌ها در بدن کمک می‌کند

ویتامین K۲ می‌تواند تولید هورمون استئوکلسین را در بدن کنترل می‌کند. همچنین باعث متعادل شدن هورمون‌های استروژن و تستوسترون در بدن می‌شود که می‌تواند نقش موثری در سلامت جنسی زنان و مردان داشته باشد. با توجه به این خاصیتِ ویتامین K۲، زنانی که به سندرم تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند می‌تواند مصرف میزان بیشتری ویتامین K۲ را در برنامه غذایی خود قرار دهند.

علاوه بر این ویتامین K۲ می‌تواند با افزایش حساسیت بدن به انسولین، به تعادل قند خون کمک کند و از ابتلا به مشکلات متابولیکی مانند دیابت و چاقی جلوگیری کند. در صورتی که از دارو‌های کنترل قند خون مانند متفورمین استفاده می‌کنید، قبل از دریافت میزان بالایی از ویتامین K۲ به صورت روزانه، با پزشک خود مشورت کنید.

۷) ویتامین K۲ می‌تواند به پیشگیری از ایجاد سنگ کلیه کمک کند

ویتامین K۲ با جلوگیری از تجمع کلسیم در جا‌های اشتباه بدن، که عامل ایجاد سنگ کلیه است، می‌تواند از ایجاد سنگ در کلیه و حتی سنگ کیسه صفرا جلوگیری کند.

بهترین منابع دریافت ویتامین K۲

ویتامین K۲ نوعی ویتامین محلول در چربی است که به طور طبیعی در غذا‌های حیوانی یافت می‌شود و بدن ما توانایی ذخیره سازی این ویتامین را دارد. برای مثال:

گوشت گاو – فقط گوشت گاوی که به صورت طبیعی و آزادانه تغذیه کرده است.

جگر مرغ – فقط مرغی که به صورت طبیعی رشد و تغذیه کرده است
تخم مرغ
سینه مرغ
کره بادام زمینی
ماست
و ….

حیوانات می‌تواند با مصرف گیاهانی که حاوی ویتامین K۱ هستند، در بدن خود ویتامین K۲ تولید کنند. به همین دلیل حیواناتی که به صورت طبیعی تغذیه و رشد کرده اند دارای مقادیر بالاتری ویتامین K۲ هستند.

تفاوت ویتامین K۲ با ویتامین K۱

ویتامین K۱ در بیشتر میوه‌ها و سبزیجات موجود است، ولی کمتر از ویتامین K۲ فعال است. زمانی که ویتامین K۱ وارد بدن می‌شود عمدتا وارد کبد شده و سپس وارد جریان خون می‌شود و به طو مستقیم بر روی لخته شدن خون تاثیر می‌گذارد. ویتامین K۲ به راحتی وارد استخوان‌ها و سایر بافت‌های بدن می‌شود و به محافظت از استخوان‌ها و دندان‌ها کم کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که مردم ویتامین K۱ را بیشتر از ویتامین K۲ دریافت می‌کنند، زیرا ویتامین K۱ در گیاهان به اندازه مناسب وجود دارد در حالی که ویتامین K۲ از طریق خوراکی‌های حیوانی یافت می‌شود.
حیوانات گیاه خوار قادر هستند ویتامین ویتامین K۱ را به ویتامین K۲ تبدیل می‌کنند در حالی که بدن ما قادر به این کار نیست.

میزان مصرف ویتامین K۲

میزان مصرف استاندارد ویتامین K۲ در بزرگسالان ۹۰ الی ۱۲۰ میکروگرم در روز است، ولی این میزان را می‌توان تا ۱۵۰ الی ۴۰۰ میکروگرم افزایش داد که بهتر است تا جایی که ممکن است از طریق تغذیه دریافت شود. کسانی که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی و پوکی استخوان دارند، در صورتی که قادر به دریافت ویتامین K۲ از طریق تغذیه نیستند می‌توانند از طریق مکمل‌ها ویتامین مورد نیاز بدن خود را تامین کنند.

آیا مکمل‌های ویتامین K۲ واقعا مفید هستند؟

تحقیقات اخیر نشان داده است که مصرف ویتامین K۲ به صورت مکمل نمی‌تواند زیاد مفید باشد و ترجیحا باید این ویتامین را از طریق تغذیه مناسب دریافت کنید. ولی در صورتی که مجبور به مصرف این ویتامین به صورت مکمل هستید توصیه می‌شود ویتامین K۲ را با برخی از چربی‌ها مانند تخم مرغ و روغن نارگیل مصرف کنید. برخی از محققان اعتقاد مصرف ویتامین K۲ در وعده صبحانه بهتر است، زیرا بدن شما فرصت دارد تا به خوبی این ویتامین را جذب کند.

نکته: مکمل‌های ویتامین K۲ می‌تواند باعث افزایش خونریزی پریود شود. همچنین این مکمل‌ها با گیاهان دارویی که باعث رقیق شدن خون می‌شوند (مانند دارچین) تداخل دارد و در صورت مصرف درمانی، می‌تواند باعث بروز عوارض جانبی ناخواسته شود.

علائم کمبود ویتامین K۲

ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی مانند فشار خون بالا و کلسیفیکاسیون شریانی
سنگ کلیه
پوسیدگی‌های دندان و ایجاد حفره در دندان‌ها
ابتلا به بیماری‌های روده
مشکل در تعادل قند خون
مشکلات متابولیک بدن
تهوع زیاد صبحگاهی در زنان باردار
واریس

مشکلات زیر می‌تواند باعث کمبود ویتامین K۲ در بدن شود

بیماری‌های دستگاه گوارش و روده مانند کرون، کولیت، بیماری سلیاک
سوء تغذیه – روزه گرفتن – پیروی از رژیم‌های غذایی سنگین و غیر اصولی
مصرف مشروبات الکلی
مصرف دارو‌هایی مانند دارو‌های کاهش اسید معده مانند امپرازول، دارو‌های رقیق کنند خون مانند وارفارین و پلاویکس، آنتی بیوتیک‌ها مانند مترونیدازول و داکسی سایکلین، دارو‌های ضد سرطان، آسپرین، دارو‌های ضد تشنج مانند فنی توئین، دارو‌های کاهش کلسترول خون مانند آتورواستاتین و برخی از دارو‌های درمان پوکی استخوان

عوارض جانبی و مضرات مصرف ویتامین K۲

عوارض جانبی ویتامین K۲ معمولا زمانی بروز می‌کند که مکمل این ویتامین را مصرف کنید و دریافت ویتامین K۲ از طریق رژیم غذایی معمولا عوارض جانبی در پی ندارد. مصرف بیش از حد ویتامین K۲ به صورت مکمل می‌تواند باعث افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی شود. همچنین مصرف این مکمل‌ها می‌تواند در افرادی که دچار مشکلات لخته شدن خون هستند، مشکل ایجاد کند.

همچنین مکمل‌های ویتامین K۲ با بسیار از دارو‌ها تداخل دارد و قبل از مصرف این مکمل‌ها باید با پزشک خود مشورت کنید.

برخی از دارو‌هایی که با مکمل‌های ویتامین K۲ تداخل دارند عبارتند از::

آسپرین / استامینوفن / ایبوپروفن / دیکلوفناک / لیپوفیکس
وارفارین / متفورمین / پلاویکس
کاپتوپریل / آتنولول /
و ….

خلاصه:

ویتامین K۲ نوعی ویتامین محلول در چربی است و می‌تواند در بدن ذخیره شود. حیوانات گیاه خوار می‌توانند ویتامین K۱ را به ویتامین K۲ تبدیل کنند در حالی که بدن انسان قادر به این کار نیست
می‌توانید ویتامین K۲ را از طریق منابع غذایی حیوانی دریافت کنید
مصرف مکمل‌های ویتامین K۲ نمی‌تواند به اندازه دریافت طبیعی آن مفید باشد
ویتامین K۲ می‌تواند به کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی، پیشگیری از پوکی استخوان، جلوگیری از خراب شدن دندان‌ها، جلوگیری از سنگ کلیه و کیسه صفرا و جلوگیری از عدم تعادل هورمونی کمک کند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین