بررسی دلایل پایین بودن سرعت دانلود کنسول‌های بازی
همیشه اینترنت ایران مقصر نیست!

بررسی دلایل پایین بودن سرعت دانلود کنسول‌های بازی

وقتی صحبت از دانلود و تجربه بازی‌ها به صورت آنلاین در میان باشد، یک طرف ماجرا توسط گیمرهای ایرانی و نارضایتی آنها اجاره شده است.
کد خبر: ۵۵۵۸۸
بازدید : ۱۹۹۹
۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۴

فرادید| وقتی صحبت از دانلود و تجربه بازی‌ها به صورت آنلاین در میان باشد، یک طرف ماجرا توسط گیمرهای ایرانی و نارضایتی آنها اجاره شده است. پایین بودن سرعت اینترنت در کشورمان به نسبت استاندارد‌های جهانی در این زمینه دردسرهای بسیاری را به وجود آورده اما مشکل اصلی این است که چرا کنسولی همچون پلی استیشن 4 نمی‌توانند از حداکثر سرعت اینترنت استفاده کند. در مقایسه با کامپیوتر و برنامه‌های مخصوص دانلود، شاید سرعت دانلود کنسول‌های بازی به مراتب پایین‌تر باشد و همین موضوع برای کسانی که سعی دارند محتوای خود را به صورت دیجیتال تهیه کنند، دردسرهای بسیاری را به همراه داشته. با توجه به این موضوع سعی کرده‌ایم روش‌های افزایش سرعت و بهبود وضعیت اتصال اینترنت روی پلی‌استیشن 4 را در ادامه مورد بررسی قرار دهیم.

بررسی دلایل پایین بودن سرعت دانلود کنسول‌های بازی

به گزارش فرادید، اگر برنامه و یا بازی خاصی در حال اجرا روی پلی‌استیشن 4 باشد، این امر تاثیر مستقیمی روی تنظیمات دانلود از شبکه پلی‌استیشن خواهد گذاشت. شاید بپرسید این تغییرات به چه صورت هستند. در ابتدا باید گفت که پلی‌استیشن 4 به صورت خودکار محدودیت سرعت مصنوعی برای دانلود را اعمال خواهد کرد که در نتیجه باعث کاهش سرعت در حد قابل مشاهده‌ای خواهد شد. بستن برنامه و یا بازی مورد نظر باعث می‌شود که این محدودیت برداشته شده و بتوانید با حداکثر سرعت به ادامه دانلود مشغول شوید. البته در این بین چند مورد مهم نیز دخیل هستند. رها کردن برنامه اجرا شده در پس زمینه سیستم کمکی به شما نخواهد کرد و همچنان محدودیت سرعت دانلود اعمال خواهد شد. رفتن به حالت Rest Mode بر اساس تنظیماتی که قبلا در کنسول خود انجام داده‌اید شاید روی سرعت دانلود تاثیر مستقیم داشته باشد. این محدودیت سرعت دانلود مصنوعی، فقط روی دانلود‌های مستقیم از شبکه پلی‌استیشن اعمال می‌شود. بدین صورت که اگر شما در همان لحظه تست سرعت در تنظیمات کنسول را انجام دهید شاید به بالاترین سرعت مد نظر خود برسید. زیرا محدودیت سرعت در تست‌های موجود در تنظیمات اعمال نمی‌شوند. همه برنامه‌ها و بازی‌ها در این محدودیت رفتار یکسانی ندارند. در حالی که بسیاری از برنامه‌ها باعث ایجاد کاهش سرعت خواهند شد. این محدودیت سرعت در برنامه و بازی‌های مختلف رفتار یکسانی ندارند و ممکن است سرعت در حال اجرای هر کدام از آنها متفاوت باشد. شاید حتی مقدار این محدودیت در زمانی که در منو بازی هستید، یا وقتی که به محیط داخل بازی می‌روید تفاوت داشته باشد.

در همین رابطه آزمایش‌هایی روی به‌روزرسانی نسخه 73/4 کنسول پلی‌استیشن 4 انجام شده که توضیحات آن به این شکل است: وقتی دانلود آغاز شد، بازی استیکس در پس زمینه سیستم در حال اجرا بود (در منو بدون استفاده) به همین دلیل دانلود در سیستم به حدی محدود شد و سرعت به 7 کیلوبیت در ثانیه رسید. این مقدار سرعت، بسیار بسیار کم است. این مقدار باعث می‌شود که دانلود شما شاید تا 100 برابر نیز بیشتر به زمان نیاز داشته باشد. این آزمایش یک اتفاق نیست و هر بازی که در حال اجرا باشد باعث ایجاد محدودیت سرعت دانلود در پلی‌استیشن 4 خواهد شد. اجرا کردن برنامه‌هایی مثل نتفلیکس و یا اسپاتی‌فای نیز می‌تواند سرعت دانلود از شبکه پلی‌استیشن را تا 128 کیلوبیت کاهش دهد. این مقدار زمان مفید برای انجام دانلود شما را تا پنج برابر افزایش دهد. انجام بازی‌های آنلاین سرعت دانلود را در پس زمینه روی 7 کیلوبیت در ثانیه قفل خواهد کرد. انجام بازی‌های آفلاین مثل هورایزن که به اینترنت نیازی ندارند نیز تاثیرات متغییری روی سرعت دانلود دارد. به نظر می‌رسد با افزایش نیاز بازی به دسترسی به منابع پردازنده، سرعت دانلود نیز با محدودیت بیشتری مواجه می‌شود. همانطور که اشاره شد پلی‌استیشن 4 به گونه‌ای طراحی شده که در تقسیم منابع، پردازش بازی‌ها را نسبت به دانلود در رتبه بالاتری از اولویت قرار می‌دهد. خارج شدن از بازی و اجرای بازی جدید، باعث می‌شود که سرعت دانلود چند ثانیه به محدودیت 650 کیلوبیت در ثانیه برسد اما بازهم بلافاصله محدودیت‌های قبلی اجرا خواهند شد.

بررسی دلایل پایین بودن سرعت دانلود کنسول‌های بازی

در نهایت باید بگوییم که اگر حس می‌کنید سرعت دانلود شما روی پلی‌استیشن 4 در حد مطلوبی قرار ندارد بهتر است که برنامه و یا بازی‌های در حال اجرا و حتی در پس زمینه سیستم را به صورت کامل ببندید تا با هیچکدام از محدودیت‌های سرعت مصنوعی که برای پلی‌استیشن 4 طراحی شده مواجه نشوید. البته تنها این موارد تضمین دهنده افزایش سرعت نیست چون فاکتور‌های بسیار زیادی برای افزایش سرعت دانلود وجود دارد. شاید مشکل دیگری باعث ایجاد محدودیت در سرعت دانلود شود. پلی‌استیشن 4 به صورت عادی به کاربر نشان نمی‌دهد تا که چه بازی یا برنامه‌ای در حال اجرا در پس زمینه است، غیر از اینکه کاربر تمام برنامه‌ها را به صورت دستی در منویی که با نگه داشتن دکمه پلی‌استیشن باز می‌شود، ببندد. شاید سوالاتی نیز در این زمینه به وجود آید که آیا این ویژگی به خوبی در پلی‌استیشن 4 پیاده سازی شده است؟ باید گفت که قطعا اینگونه نیست. این سیستم فقط با اجرای یک برنامه و یا بازی محدودیت‌هایی که در نظر گرفته شده را اعمال می‌کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین