سندروم سیندرلا در دختران سن ازدواج
پاکدامنی ملاک عمل باشد

سندروم سیندرلا در دختران سن ازدواج

یک استاد دانشگاه و متخصص علوم رفتاری گفت: پژوهش‌های انجام شده نشان می‌دهد بیش از ۶۰ درصد از دختران در سن ازدواج دچار سندرم سیندرلا هستند.
کد خبر: ۵۵۷۳۲
بازدید : ۱۴۲۰
۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۱

یک استاد دانشگاه و متخصص علوم رفتاری گفت: پژوهش‌های انجام شده نشان می‌دهد بیش از ۶۰ درصد از دختران در سن ازدواج دچار سندرم سیندرلا هستند.

با توجه به رضایت بخش نبودن آمار ازدواج، مواردی که دختران جوان بین ۱۸ تا ۳۰ سال، دلیل اصلی عدم تمایلشان به ازدواج می‌دانند مربوط به سندرم سیندرلا یا منتظر شاهزاده سوار بر اسب سفید است.

وی به پژوهش انجام شده توسط بنیاد علوم رفتاری گروه مطالعات استراتژی آریا اشاره کرد و گفت: در پژوهش‌های میدانی که در ۴ شهر تهران، رشت، اصفهان و ابهر انجام شد از هر ۱۰۰ دختر ۶۰ نفر در هر شهر مناسب بودن همسر مورد نظر را شرط ازدواج اعلام کردند که در عبارت مناسب بودن مدرک تحصیلی، وضعیت مالی، خانه شخصی و جذابیت ظاهری نهفته بود.

این استاد دانشگاه عنوان کرد: ۱۵ درصد این افراد نظری نداشتند یعنی درباره اش فکر نکرده بودند و بقیه ازدواج را مشروط به رضایت والدین و تایید آن‌ها و موجود بودن شرایط اولیه اعلام کردند.

ابهری گفت: سندرم سیندرلا درمورد دخترانی صدق می‌کند که منتظر دکتر یا مهندس با اتومبیل لاکچری و زندگی آنچنانی هستند که همین عده بعد از عبور از سن ازدواج به حداقل شرایط رضایت می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه به علت مشکلاتی مانند مسکن، بیکاری و گرانی کمتر پسری جرات قدم گذاشتن به میدان ازدواج پیدا می‌کند، افزود: یعنی توقعات غیرمتعارف دختران آن‌ها را مستعد پذیرش و رشد سندرم سیندرلا می‌کند مخصوصا اگر دختران دارای تحصیلات عالی یا خانواده متمکن باشند دیگر در داشتن این سندرم نباید تاکید داشت.

این آسیب شناس اجتماعی گفت: برای مقابله با این سندروم باید آموزش‌های اولیه به خانواده‌ها و دختران جوان برای عدم توجه به ظواهر مادی و بی توجهی به عشق آهنی (نوع و مدل خودرو) داده شود و همچنین پشتکار، پاکدامنی، سلامت و تربیت خانوادگی را ملاک انتخاب خود قرار دهند تا بتوانند با این سندورم مقابله کرد.

برچسب ها: ازدواج سیندرلا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین