افسردگی موجب کاهش حافظه می‌شود

افسردگی موجب کاهش حافظه می‌شود

گروهی از دانشمندان آمریکایی پی برده اند ابتلای به افسردگی در مراحل شدیدتر می‌تواند موجب کاهش حافظه به ویژه در سالمندانش شود.
کد خبر: ۵۶۵۹۰
بازدید : ۱۱۱۴
۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۵

افسردگی موجب کاهش حافظه می‌شود

گروهی از دانشمندان آمریکایی پی برده اند ابتلای به افسردگی در مراحل شدیدتر می‌تواند موجب کاهش حافظه به ویژه در سالمندانش شود. با بررسی وضعیت یکهزار و ۱۰۰ فرد با متوسط سن ۷۱ سال پی بردند ساختار مغز در سالمندانی با علایم شدید افسردگی با سالمندان سالم، متفاوت است.

شرکت کنندگان در این مطالعه سابقه‌ای از هر نوع بیماری مغزی یا سکته نداشته اند و تحت اسکن مغز، معاینات روانشناختی قرار گرفته و آزمون‌های مهارت‌های اندیشیدن را در ابتدای مطالعه پشت سرگذاشتند. حافظه آن‌ها و مهارت‌های تفکری تقریبا ۵ سال بعد دوباره سنجیده شده است.

بر اساس این گزارش در ابتدای مطالعه ۲۲ درصد از مشارکت کنندگان علایم شدیدتری از افسردگی داشتند و در آزمون‌های دوره‌ای افسردگی نمره کمتری کسب می‌کردند؛ این آزمون‌ها با هدف بررسی توان یادآوری تجربیات و رویداد‌های مهم در این افراد انجام شده بود.

همچنین محققان پی بردند حجم مغز افرادی که علایم شدیدتر افسردگی داشتند، کمتر و احتمال ضایعات عروقی در مغز آن‌ها ۵۵ درصد بیشتر بود، همچنین با تشدید علایم افسردگی و تغییرات در مهارت‌های اندیشیدن و حافظه طی ۵ سال در آن‌ها افزایش یافته بود.

افزون بر این ساختار مغز در سالمندانی با علایم شدیدتر افسردگی با سالمندان سالم، متفاوت است.
زکی الحضوری محقق ارشد این مطالعه در این مورد گفت: دست کم ۲۵ درصد از سالمندانی که به علایم شدید افسردگی مبتلا هستند، احتمال کاهش حافظه وجود دارد و از این جهت باید رابطه افسردگی و مشکلات حافظه‌ای بیشتر بررسی شود.

وی می‌افزاید: از آنجا که افسردگی به طور معمول قابل درمان است می‌توان امیدوار بود اختلال‌های حافظه‌ای را نیز با درمان بهبود بخشید. یافته‌های این محققان و مبنای این مطالعه هفته گذشته در نشریه بین المللی عصب شناسی منتشر شده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین