قیمتها در بازار اجاره مسکن
بازار اجاره مسکن همچنان بدون التهاب

قیمتها در بازار اجاره مسکن

نبض بازار اجاره مسکن در آستانه ورود به آخرین ماه از فصل بهار نشان‌دهنده نبود تقاضای هجومی برای اجاره واحد‌های مسکونی دست‌کم در مقطع زمانی فعلی است.
کد خبر: ۵۶۸۶۶
بازدید : ۲۲۷۳
۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۹

نبض بازار اجاره مسکن در آستانه ورود به آخرین ماه از فصل بهار نشان‌دهنده نبود تقاضای هجومی برای اجاره واحد‌های مسکونی دست‌کم در مقطع زمانی فعلی است. بررسی‌ها از بازار اجاره مسکن نشان می‌دهد هم‌اکنون التهاب خاصی در این بازار از بابت ورود تقاضای هجومی برای اجاره واحد‌های مسکونی مشاهده نمی‌شود و پیش‌بینی محکمی مبنی بر ایجاد التهاب در این بازار در ماه‌های آتی نیز مطرح نشده است.

کارشناسان و فعالان بازار مسکن همچنان میزان افزایش معقول اجاره‌بها برای سال جاری را حول و حوش تورم عمومی یا حداکثر اندکی بیش از این میزان اعلام می‌کنند و معتقدند بازار بیش از این اندازه کشش افزایش اجاره‌بها را ندارد و هرگونه افزایش غیرمنطقی منجر به اجاره‌نرفتن واحد‌های استیجاری خواهد شد.

امسال نیز با فرا رسیدن زمان سررسید دریافت وام یکم برای متقاضیان خانه‌اولی بخشی از واحد‌های خریداری شده از سوی این گروه از متقاضیان مسکن به بازار اجاره عرضه می‌شود؛ چرا که بخش عمده‌ای از خانه‌اولی‌ها برای پوشش بخشی از هزینه کل خرید آپارتمان موردنظرشان آن را دست‌کم برای مدت زمان یک سال به بازار اجاره عرضه می‌کنند.

این موضوع باعث می‌شود علاوه بر آنکه مستاجران به فایل‌های بیشتری دسترسی پیدا می‌کنند در عین حال حجم فایل‌های اجاره مسکن با شرایط رهن کامل نیز به این واسطه افزایش یابد.

بازار اجاره مسکن دو سال قبل به دنبال کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی با کمبود فایل رهن کامل مواجه شد که سال گذشته و در ادامه آن، سال جاری به‌دلیل عرضه بخشی از واحد‌های خریداری شده از سوی خانه‌اولی‌ها به بازار اجاره با شرایط رهن کامل، فضای بازار اجاره از بابت وجود فایل‌های رهن کامل نسبت به دو سال قبل بهبود پیدا کرد؛ هرچند هنوز هم فایل‌های با شرایط پرداخت ترکیبی (رهن به علاوه اجاره ماهانه) همچنان چندین برابر فایل‌های رهن کامل است.

 

بازار اجاره مسکن همچنان بدون التهاب

برچسب ها: بازار اجاره مسکن
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه