ایران در جام جهانی ۱۹۷۸ آراژانتین

ایران در جام جهانی ۱۹۷۸ آراژانتین

یازدهمین دوره جام جهانی فوتبال در آرژانتین برگزار شد. دوره‌های جام جهانی در آن دوران با ۱۶ تیم برگزار می‌شد و تیم‌ها در ۴ گروه به رقابت می‌پرداختند. در نهایت این آرژانتین بود که با پیروزی مقابل لاله‌های نارنجی (هلند) قهرمان شد.
کد خبر: ۵۷۳۰۳
بازدید : ۵۴۹۰
۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۱

بررسی حضور تیم ملی ایران در جام جهانی ۱۹۷۸ آراژانتین

فینال جام جهانی 1978 بین آرژانتین و هلند

یازدهمین دوره جام جهانی فوتبال در آرژانتین برگزار شد. برخلاف دوره‌های کنونی جام جهانی این دوره با ۱۶ تیم برگزار شد. در این دوره تیم‌ها در ۴ گروه به رقابت پرداختند که تیم‌های اول هر گروه به مرحله بعد صعود می‌کردند. در نهایت این آرژانتین بود که با پیروزی مقابل لاله‌های نارنجی (هلند) در فینال مسابقات، قهرمان شد.

ایران در جام جهانی ۱۹۷۸ آراژانتین

اما تیم ایران در این دوره از مسابقات برای تمامی ایرانی‌ها خاطره انگیز است. تیمی که با سرمربی‌گری حشمت مهاجرانی برای اولین بار حضور در جام جهانی را تجربه می‌کرد و عملکرد قابل قبولی به نمایش گذاشت. مردم که در آستانه انقلاب اسلامی بودند؛ نمی‌توانستند بازی تیم ملی را از پشت تلویزیون‌های سیاه سفید و برفکی آن دوران تماشا نکنند.

گزارش/بررسی حضور تیم ملی ایران در جام جهانی ۱۹۷۸ آراژانتین

ایران در این دوره از مسابقات توانست اولین گل تاریخ ادوار جام جهانی خود را را به وسیله "ایرج دانایی فرد" در مقابل اسکاتلند به ثمر برساند. ایران در این مسابقات با کسب ۱ امتیاز در مقابل اسکاتلند و دو شکست از پرو و هلند در جایگاه چهارم ایستاد.

ایران در جام جهانی ۱۹۷۸ آراژانتین

تیم ملی آرژانتین در جام جهانی 1978

سرمربی: حشمت مهاجرانی
حشمت مهاجرانی کارنامه بسیار درخشانی چه در عرصه باشگاهی و چه در عرصه ملی دارد. اما حضور در المپیک مونترال و جام جهانی ۱۹۷۸ از بزرگترین افتخارات این مربی به حساب می‌آید. او توانسته بود تنها سهمه قاره آسیا و اقیانوسیه را برای حضور در جام جهانی کسب کند. مهاجرانی در برابر تمامی انتقادات ایستاد و با شکست استرالیا و کویت قدرتمند آن زمان، تیم ملی را به جام جهانی برد.

ایران در جام جهانی ۱۹۷۸ آراژانتین

حشمت مهاجرانی سرمربی  ایران در جام جهانی و المپیک

چهره‌های ورزشی
جام جهانی آرژانتین قطعا با حضور بازیکنان معروف و محبوب لیگ ایران رنگی دیگر به خود می‌گرفت. حضور ناصر حجازی، حسن روشن، بهتاش فریبا، ایرج دانایی فرد، غفور جهانی، علی پروین، حسین فرکی، ابراهیم قاسم پور، نصر الله عبداللهی، که عضو تیم‌های صدرنشین جام تخت جمشید به خصوص تاج و شاهین بودند، حساسیت بازی‌ها را دوچندان می‌کرد. مسن‌ترین بازیکن ایران علی پروین با ۳۱ سال سن و جوان‌‌ترین بازیکن ابراهیم قاسم پور با ۲۱ سال سن بودند.

گزارش/بررسی حضور تیم ملی ایران در جام جهانی ۱۹۷۸ آراژانتین

ستاره تیم
ناصر حجازی خسته و مصدوم از بازی‌های المپیک مونترال، قرار بود این بار هم سنگربان تیم ملی در جام جهانی باشد. او در ۵۸ بازی تیم ملی توانست ۲۷ بار "کلین شیت" کند. بازی‌های درخشان او در این مسابقات تیم بزرگ منچستر یونایتد را متقاعد کرد که برای جذب او اقدام کنند. اما تحولاتی که درکشور به وجود آمد نتوانست این انتقال بزرگ را به سرانجام برساند. عملکرد فوق العاده او در مقابل هلندی که بهترین بازیکنان را در اختیار داشت؛ تعجب همگان را برانگیخت. او در مقابل اسکاتلند فقط با یک اشتباه دروازه اش بازشد.

گزارش/بررسی حضور تیم ملی ایران در جام جهانی ۱۹۷۸ آراژانتین

ناصر حجازی دروازه بان ایران در جام جهانی 1978

 

ناصر حجازی توانست منجستر یونایتد را متقاعد کند که برای جذب او و بازی در این تیم اقدام کنند.

 

 

کاپیتان تیم

در جام جهانی ۱۹۷۸ علی پروین در ۳ دیدار مقابل هلند، اسکاتلند و پرو کاپیتان تیم ملی بود و در حضور ستاره هایی، چون حجازی، قلیچ خانی، آشتیانی، روشن و دیگران، حشمت مهاجرانی تصمیم گرفت بازوبند را به اسطوره پرسپولیس واگذار کند.

گزارش/بررسی حضور تیم ملی ایران در جام جهانی ۱۹۷۸ آراژانتین

علی پروین بازیکن اسبق تیم ملی در جام جهانی 1978

ایران در گروه چهارم مسابقات
ایران که در منطقه آسیا و اقیانوسیه به سختی از سد تیم‌هایی همچون کره جنوبی، کره شمالی، عراق، کویت و استرالیا گذشته بود این بار باید با بزرگانی همچون یوهان کرایف و ارنست هاپل بازی می‌کرد. البته غیاب کرایف در این جام می‌توانست ورق را در فینال به نفع این تیم برگرداند و یازدهمین جام را به سرزمین گل‌ها برساند. اما هلند بدون او نیز توانست با سه گل قدرت اول آسیا راشکست.

بررسی حضور تیم ملی ایران در جام جهانی ۱۹۷۸ آراژانتین

کاروان جام جهانی 1978 آرژانتین

اسکاتلندی‌های مسرور که از ستاره هایش از کنی دالگلیش تا جو جوردن و آرچی جمیل می‌بالید و خوش بینانه از صعودش به مراحل بالای جام و حتی فتح جام حرف می‌زد؛ اما با گل به خودی آندرانیک اسکندریان توانست فقط یک امتیاز از ایران بگیرد. در پایان این بازی‌ها و با شکست ۴ بر ۱ مقابل پرو تیم ایران چهارم گروه شد و از صعود بازماند.

 

ایران در جام جهانی ۱۹۷۸ آراژانتین

ناصر حجازی در بازی مقابل پرو

تیم ملی آرژانتین قهرمان جام جهانی 1978

از این گروه، تیم‌های پرو و هلند به مرحله بعد صعود کردند. گل تیم ملی مقابل پرو را حسن روشن به ثمر رساند. ایران در مجموع در این مسابقات 8 گل دریافت کرد و دو گل را نیز به ثمر رساند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین