عوارض کمبود کلسیم در بدن

Faradeed

عوارض کمبود کلسیم در بدن

هیپوکلسمی که بیماری کمبود کلسیم شناخته می‌شود بر اثر افت سطح کلسیم در خون بروز می‌کند.
کد خبر: ۵۷۴۳۲
بازدید : ۵۴۳
۰۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۸

عوارض کمبود کلسیم در بدن

هیپوکلسمی که بیماری کمبود کلسیم شناخته می‌شود بر اثر افت سطح کلسیم در خون بروز می‌کند. کمبود کلسیم در طولانی مدت به تغییراتی در دندان‌ها، مغز، بروز آب مروارید و پوکی استخوان منجر و باعث شکنندگی استخوان‌ها می‌شود.

پیامد‌های هیپوکلسمی می‌تواند کشنده باشد و اگر درمان نشود مرگ بیمار را به همراه دارد. کمبود کلسیم علائم اولیه ندارد و برای جلوگیری از پیامد‌های بیشترِ آن فرد باید با مشاهده برخی از علائم به دنبال تشخیص و درمان بیماری باشد.

بنابر گزارش مدیکال نیوز تودی، با تشدید بیماری هیپوکلسمی برخی از علائم آن تشدید می‌شود که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 مشکلات عضلانی: کمبود کلسیم فرد را دچار احساس خستگی مفرط می‌کند. درد عضلانی، گرفتگی و اسپاسم اولین نشانه‌های کمبود کلسیم است. همچنین احساس گزگز شدن در دست‌ها و پا‌ها و اطراف دهان می‌تواند از علائم این کمبود باشد.

احساس خستگی مفرط: پایین بون سطح کلسیم موجب بی‌خوابی می‌شود. در نتیجه فرد با احساس خستگی، خواب آلودگی و نداشتن انرژی رو برو می‌شود.

- ظاهر شدن علائمی روی ناخن و پوست: کمبود مزمن کلسیم بر پوست و ناخن‌ها تاثیر می‌گذارد. بر اثر این بیماری ممکن است پوست خشک شود. برخی محققان کمبود کلسیم را با اگزما و پسوریازیس مرتبط دانسته‌اند. علاوه بر این کمبود کلسیم می‌تواند به خشکی و شکنندگی ناخن‌ها منجر شود.

پوکی استخوان: با کمبود کلسیم تراکم مواد معدنی در استخوان‌ها کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه استخوان‌ها مستعد شکستگی می‌شوند.

سندرم پیش از قاعدگی: در سال ۲۰۰۹ مطالعه‌ای انجام گرفت که نشان دهنده ارتباط بین افزایش مصرف کلسیم و بهبود علائم سندرم پیش از قاعدگی است. محققان مشاهده کردند زنانی که برای مدت سه ماه روزانه ۵۰۰ میلی‌گرم کلسیم دریافت می‌کردند کمتر گرفتار افسردگی و احساس خستگی بوده و اشتهای آن‌ها بهتر نیز بوده است.

مشکلات دندانی: کمبود کلسیم مشکلاتی را متوجه دندان‌ها کرده که از آن جمله می‌توان به ضعیف شدن ریشه دندان‌ها، حساس شدن لثه‌ها و پوسیدگی اشاره کرد.

افسردگی: همچنین پایین بودن سطح کلسیم با اختلالات روانی همچون افسردگی مرتبط باست. هر چند شواهد موجود برای اثبات این ادعا اندک است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه