داستان تلخ جنایت بزرگ ایرانشهر

داستان تلخ جنایت بزرگ ایرانشهر

۴۱ دختر مورد تجاوز قرار گرفته اند. سه نفر شکایت شان را ثبت کردند. یک نفر دستگیر شده و دو متهم دیگر متواری هستند.
کد خبر: ۵۸۸۶۰
بازدید : ۷۷۶۳
۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۷
داستان تلخ جنایت بزرگ ایرانشهر
 
1. خبر را ابتدا مولوی طیب ملازهی، امام جمعه اهل سنت ایرانشهر در روز نماز عید فطر اعلام کرد. ماجرای به این مهمی یکی دو روز اول تحت تاثیر اخبار پیروزی تیم ملی در جام جهانی مهجور ماند، اما خود مردم ایرانشهر و استان سیستان و بلوچستان دست از دادخواهی برنداشتند. این بار در ایرانشهر و استان سیستان و بلوچستان، حادثه تلخ دیگری رخ داده و ۴۱ دختر ربوده شده و مورد تجاوز قرار گرفتند.
 
امام جمعه ایرانشهر در گفت و گو با خبرگزاری ایلنا توضیح داد: «پلیس یکی از متهمین را دستگیر کرده و مشخص شده این جنایتکار آدم سرمایه داری هم هست.» نکته غم انگیز اینجاست که در این مدت فقط سه نفر شکایت کرده اند.
 
یک نفر دستگیر شده و دو نفر دیگر از متهمان متواری هستند. مردم بومی منطقه به هفت صبح توضیح می‌دهند ایرانشهر یک شهر کوچک ۱۱۴ هزار نفری در استان سیستان و بلوچستان است و به دلیل بافت خاص فرهنگی و اجتماعی خیلی از خانواده‌ها ترجیح میدهند از خیر شکایت از چنین جنایاتی بگذرند.

۲. سایر مسئولان منطقه هم در مراحل بعد صحت این خبر را تائید کردند اگر چه نبی بخش داودی، فرماندار ایرانشهر گفت: موضوع در دستور کار پزشکی قانونی و شورای تامین قرار گرفته و تا زمان اعلام خبر قطعی باید صبر کرد بررسی‌های لازم انجام شود.
 
مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری سیستان و بلوچستان، اما موضع محکم تری گرفت و خواستار برخورد با خاطیان ماجرای تجاوز به دختران ایرانشهری شد. فاطمه فاضلی تاکید کرد: «بر اساس اخبار و یافته‌ها چندین نفر از دختران ایرانشهری قربانی این حادثه شوم شده اند که تنها تعدادی جسارت این را یافته که از رنج حادثه سخن بگویند. در تلاشیم با خانواده‌های قربانیان در ارتباط باشیم و سرمایه‌های اجتماعی که ناجوانمردانه قربانی شده اند را تنها نگذاریم و در واقع خواسته ما از جامعه هم همین است.»
 
٣. محمد نعیم امینی فرد، نماینده ایرانشهر هم مثل فرماندار در اظهارات اولیه موضع نسبتا محافظه کارانه تری گرفت. او در گفت و گو با خبرگزاری ایلنا اصل ماجرا را تائید کرد، اما گفت: تا الان آمار دقیقی به دست ما نرسیده و موضوع در دست پیگیری است.
 
نماینده ایرانشهر گسترش حاشیه نشینی در ایرانشهر و قرارگیری این شهرستان در مسیر باند‌های سازمان یافته قاچاق مواد مخدر را از جمله علل احتمالی بروز چنین اتفاقاتی دانست. او در ادامه توضیح داد: «با حمایت دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر تاکنون ۴ فرد آسیب دیده مورد بررسی پزشکی و غربالگری بیماری‌ها قرار گرفته و حمایت‌های پزشکی را دریافت کرده اند.»

این نماینده مجلس یادداشت کوتاهی هم در کانال تلگرامی اش منتشر کرد و با موضعی متفاوت علت وقوع این حادثه را «سست شدن معیار‌های اخلاقی، عدم حساسیت خانواده‌ها به تربیت فرزندان، رواج شبکه‌های ماهواره‌ای و فضای مجازی که ولنگاری اخلاقی را ترویج می‌کنند» معرفی کرد. این یادداشت با اعتراض بعضی کاربران اهل استان سیستان و بلوچستان مواجه شد.

4. دادستان عمومی و انقلاب ایرانشهر جزئیات دستگیری عامل اصلی ربایش و تجاوز به دختران ایرانشهر را توضیح داد. خبرگزاری تسنیم به نقل از محمد خانی نوشت: «در حال حاضر تحقیقات در رابطه با علل ربایش و دستگیری همدستان فرد دستگیر شده ادامه دارد و بدون شک به زودی به نتیجه می‌رسد. دستگاه قضایی با مخلان امنیت به جد برخورد می‌کند. در مورد چنین مواردی برخورد جدی و بدون اغماض است.»
 
در عین حال خبرگزاری میزان هم از قول حجت الاسلام موحدی راد، دادستان عمومی و انقلاب زاهدان نوشت: «خانمی با ادعای تجاوز به عنف و ربوده شدن طرح شکایت کرد که در این زمینه پرونده‌ای در دادگاه کیفری یک تشکیل شد و در حال رسیدگی است. دو نفر دیگر نیز در خصوص تجاوز به عنف طرح دعوا کردند که به پزشکی قانونی معرفی شدند، اما هنوز نظریه پزشکی قانونی در این رابطه ارسال نشده است. در خصوص ربایش و ایراد ضرب و جرح بلافاصله وارد عمل شدیم که در این رابطه متهم اصلی دستگیر و با قرار بازداشت موقت زندان است. تحقیقات در رابطه با دو نفر دیگر از متهمان که متواری هستند ادامه دارد و دستگاه قضایی و نیروی انتظامی با جدیت پیگیر دستگیری عوامل این ربایش است.»
 

5. در گفت و گویی که روز گذشته خبرگزاری ایسنا با رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان انجام داد نکته‌ای وجود دارد که بعضی رسانه‌ها آن را نوعی تکذیب ماجرا تعبیر کردند. حجت الاسلام ابراهیم حمیدی به خبرگزاری ایسنا گفت:
 
«اولا طرح این موضوع در مرجع قضایی نبوده و تحقیقات در مرجع انتظامی صورت گرفته و ثانیا تعدادی هم که آقای مولوی در نماز جمعه ایرانشهر اعلام کرده است را به هیچ وجه تایید نمی‌کنیم. مسئله در حال بررسی است... از هر دو مرجع دستورات قضایی صادر شده و قضیه پیگیری می‌شود و تا ابعاد آن روشن نشود نمی‌توان به طور صریح و قاطعانه اظهار نظر کرد که موضوع چه بوده است. ممکن است برخی از این افراد از قبل ارتباطاتی با هم داشته اند که بعدا به اختلاف برخورد کردند و منتهی به شکایت شده و ممکن است برخی موارد هم تجاوز به عنف باشد که این موضوعات باید بررسی شود... ممکن است ارتباطاتی بین پسران و دختران بر اساس وعده ازدواج صورت گرفته باشد و این‌ها حدسیاتی است که در حال پیگیری آن‌ها هستیم و شکاتی که تا به حال مراجعه کردند به پزشکی قانونی معرفی شده اند.»

۶. روز گذشته جمعی ۵۰ نفره از مردم ایرانشهر با تجمع مقابل فرمانداری خواستار اشد مجازات برای ربایندگان شدند. خبرگزاری ایرنا این تجمع را پوشش داد و به نقل از یکی از دختران حاضر در این تجمع نوشت: «متاسفانه دختران از امنیت لازم برخوردار نیستند و در شهر نمی‌توانند به راحتی و با آرامش تردد کنند، مسئولان باید امنیت را برقرار کنند.» به گزارش ایرنا یکی از معترضان تهدید کرده: اگر تا پنج روز آینده عوامل دستگیر و اعدام نشوند خودمان سلاح در دست گرفته و با آنان برخورد خواهیم کرد.»
 
در ادامه فرماندار ایرانشهر به میان مردم معترض رفته و به آن‌ها اطمینان داده که نیرو‌های امنیتی، انتظامی و قضایی سرنخ‌هایی به دست آورده اند و عوامل مورد نظر تحت تعقیب هستند. وزیر کشور هم دستور پیگیری ماجرا را داده است.

۷ . چهره‌های مشهور سینما و تلویزیون هم روز گذشته به این ماجرا در شبکه‌های اجتماعی واکنش نشان دادند. منیژه حکمت که فیلمی با همین مضمون به نام جاده قدیم در جشنواره داشت در اینستاگرام بخشی از اظهارات امام جمعه ایرانشهر را بازتاب داد. رضا رشیدپور در توئیتر نوشت: «به سهم خودم از مسئولان می‌خواهم برای ماجرای ایرانشهر دستور فوری و قاطع صادر کنند. تمام ایران حامی ایرانشهر است.»

8. یکی از کاربران اهل استان سیستان و بلوچستان در توئیتر نوشت: «اگر کسی خواست مسئله تجاوز به دختران ایرانشهر رو به بی حجاب و یا بدحجاب بودنشون ربط بده و توجیه کنن بهتره که اینکارو نکنن، چون دخترای شهر ایرانشهر حجاب کامل دارن و بدون چادر از خونه بیرون نمیرن.»
 
یکی از ساکنان استان سیستان و بلوچستان به هفت صبح توضیح می‌دهد که مردم اینجا به شدت نگران و ناراحت هستند و در گروه‌های پیام رسان‌ها در حال صحبت درباره این موضوع هستند. مردم منطقه از بی توجهی رسانه‌ها در مقایسه با وقایع مشابه در شهر‌های دیگر هم گلایه دارند. کاربران شبکه‌های اجتماعی از روز گذشته به طور گسترده با هشتگ دختران ایرانشهر در حال بحث درباره این موضوع هستند.
 
منبع: روزنامه هفت صبح
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه