شما فرزند چندم خانواده هستید؟
تاثیر ترتیب تولد بر زندگی فرد

شما فرزند چندم خانواده هستید؟

آیا شما نسبت به خواهر یا بردارتان بزرگتر و باهوش‌تر و یاغی‌تر هستید؟ از دیرباز این کنجکاوی وجود داشته که اینکه بچۀ چندم خانواده باشید، چطور می‌تواند روی شخصیت فرد اثر بگذارد. حالا تحقیقات تازه، نتایج جالبی را در این باره آشکار کرده است.
کد خبر: ۵۹۲۸
بازدید : ۶۵۹۲
۱۸ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۲
فرادید| آیا شما نسبت به خواهر یا بردارتان بزرگتر و باهوش‌تر و یاغی‌تر هستید؟ از دیرباز این کنجکاوی وجود داشته که اینکه بچۀ چندم خانواده باشید، چطور می‌تواند روی شخصیت فرد اثر بگذارد. حالا تحقیقات تازه، نتایج جالبی را در این باره آشکار کرده است.
 
به گزارش فرادید به نقل از بی‌بی‌سی انگلیسی، در تحقیق جدیدی که در دانشگاه لایپزیک انجام شده، پژوهشگران 20000 فرد عصبی، برونگرا، وظیفه‌شناس، گشاده‌رو و مقبول را از اهالی انگلستان، آمریکا و آلمان مورد بررسی قرار داده‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که شخصیت فرد از اینکه بچۀ اول خانواده، یا تهتقاری یا از بچه‌های وسطی باشد، تاثیر نمی‌پذیرد.
 
با این وجود، علم به شکل روزافزون آشکار می‌کند که جایگاه فرد در ترتیب بچه‌ها، به طرق مختلف بر او اثرگذار است؛ برای مثال خواهر و برادرهای بزرگتر به نسبت باهوش‌ترند و در مقابل تهتقاری‌ها عمدتاً سالمتر هستند و احتمال شاد بودنشان بیشتر است.

تاثیر ترتیب تولد بر زندگی فرد
 
بزرگتر و باهوشتر 
در تحقیق دانشگاه لایپزیک، تفاوت کوچکی در میزان هوش یافت شد؛ به این ترتیب که بچه اول‌ها اندکی به نسبت خواهر و بردارهای کوچکشان باهوشتر هستند و به همین ترتیب بنا به ترتیب تولد، بچه‌های بزرگتر خانواده به نسبت کوچکترها باهوشترند.
 
پژوهشگران همچنین دریافته‌اند که تصور افراد نسبت به میزان هوششان نیز از ترتیب تولدشان تاثیر می‌گیرد و بچه‌ اولها بیش از خواهر و برادرهای کوچکترشان، جملاتی نظیر "من به سرعت چیزها را درک می‌کنم" را در مورد خود می‌پذیرند.
 
این افراد همچنین احتمالاً ایده‌های انتزاعی را راحت‌تر درک می‌کنند و نسبت به خواهر و برادرهای کوچکترشان دایره لغات وسیعتری دارند.
 
اگرچه دلیل این موضوع مشخص نیست، اما تحقیقات پیشین علت احتمالی این امر را بیش از آنکه تغییرات بیولوژیکی که در رحم مادر رخ می‌دهد بدانند، جایگاه اجتماعی بچۀ بزرگتر در خانواده می‌دانند.
 
گفته می‌شود که مرتبۀ اجتماعی بالاتر می‌تواند عامل افزایش کوچکی که در میزان هوش مشاهده می‌شود باشد.
 
دیابت 
موضوع دیگری که در این تحقیق نشان داده شده که با ترتیب تولد مرتبط است، به سلامتی برمی‌گردد. بچه‌های کوچک خانواده ظاهراً از برادر و خواهرهای بزرگترشان سالمتر هستند.
 
تاکنون چند پژوهش به رابطۀ میان ترتیب تولد و ابتلا به دیابت نوع 1 پرداخته‌اند. پژوهشگران دریافته‌اند که کسانی که بچۀ دوم، سوم و الی آخر خانواده هستند، به نسبت بچۀ اول، خطر ابتلای به دیابت کمتر تهدیدشان می‌کند.

تاثیر ترتیب تولد بر زندگی فرد
 
متخصصان معتقدند که تغییراتی در رحم یا تجربیات پساتولد، نظیر دیرتر قرار گرفتن در معرض عفونتها، می‌تواند علت این موضوع باشد.
 
بچه‌های کوچکتر به خاطر وجود خواهر و برادرهای بزرگترشان، زودتر در معرض بیماری‌هایی که آنها از مدرسه به خانه می‌آورند قرار می‌گیرند.
 
پژوهشگران معتقدند که این امر سیستم ایمنی بدن بچه‌های کوچکتر را تحریک می‌کند و خطر این که سیستم ایمنی به نادرست به بدن حمله کند را کاهش می‌دهد؛ حملۀ اشتباه دستگاه ایمنی بدن به بدن، امری است که بیماری‌های دستگاه ایمنی نظیر دیابت نوع 1 منجر می‌شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه