نگاهی به آهوی پیشونی سفید ۲

نگاهی به آهوی پیشونی سفید ۲

از آخرین فیلم‌های کودک ایران می‌توان به فیلم پیشونی سفید ۲ اشاره کرد. در این فیلم اختاپوس از درون یک غار امورات قلعه را فرمانروایی می‌کند. او برای به دام انداختن آهو‌ها و نوشیدن عصاره تن آن‌ها بل‌بله را به خدمت گرفته است، اما آهو‌ها با نقشه پیشونی‌سفید از قلعه فرار می‌کنند.
کد خبر: ۶۳۳۵۸
بازدید : ۵۹۹۷
۲۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۰
فرادید، بهاره سهرابی«آهوی پیشونی سفید ۲» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی سید جواد هاشمی از ۱۸ مهرماه همزمان با هفته کودک در سینما‌های سراسر کشور اکران شد. «پیشونی سفید ۲» در ادامه قسمت اول این فیلم ساخته شده است. "آهوی پیشونی سفید ۱" که ۵ سال گذشته به‌عنوان پرهزینه‌ترین فیلم کودک تاریخ سینمای ایران روی پرده رفته است، توانست "جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران" را از بیست‌وپنجمین جشنواره فیلم کودک و نوجوان اصفهان از آن خود کند.
 
آهوی پیشونی سفید، فیلمی موزیکال در ژانر کودک و نوجوان است که تمامی شخصیت‌های نوستالژیک دهه‌ی شصت نظیر خاله سوسکه و آقا موشه، آهوی پیشونی سفید، عفریته، عجوزه، سالار، گرگ، روباه و خرس پلیس را برای تماشاگر زنده کند. این شخصیت‌ها در قالب ماجرای دور شدن یک آهوی زیبا از خانه اش و اتفاقاتی که در جریان آن رخ می‌دهد، بازخوانی شدند.
 
داستان فیلم درباره یک اختاپوس است که از درون یک غار امورات قلعه را فرمانروایی می‌کند. او برای به دام انداختن آهو‌ها و نوشیدن عصاره تن آن‌ها "بل‌بله" را به خدمت گرفته است، اما آهو‌ها با نقشه پیشونی‌سفید از قلعه فرار می‌کنند. از سوی دیگر، مادر پیشونی‌سفید برگشته تا آهو را از سالار، یعنی پدرخوانده‌اش، پس بگیرد و پیشونی‌سفید به دلیل رنجش از سالار، می‌خواهد نزدِ مادرش بازگردد....
 
نگاهی به آهوی پیشونی سفید ۲
سیدجواد هاشمی نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده این فیلم است او با بیان اینکه ساخت فیلم برای بچه‌ها کار بسیار سختی است، گفت: فیلم سینمایی «پیشونی سفید ۱» همزمان با اکران پنج فیلم سینمایی کودک دیگر در سینما‌ها به نمایش درآمد. البته سی‌دی این فیلم در سه روز تماما فروخته شد و این نشان می‌دهد که این فیلم از اقبال خوبی برخوردار بوده است. اصلا برایم مهم نیست که میزان فروش چقدر است فقط می‌خواهم بچه‌ها آن را ببینند.
 
هاشمی با تاکید بر این نکته که بیان اینکه جمع کردن سرمایه برای این کار بسیار سخت بود، گفت:، چون کار کودک بود، همه فکر می‌کردند باید خرج آن هم کمتر باشد در صورتی که چنین نیست و برای انجام این کار خانه، دفتر و خیلی چیز‌های دیگر را فروختم تا منبع مالی آن را فراهم کنم، البته بعد از آن سرمایه‌گذارانی هم آمدند و در این امر به ما کمک کردند. خیلی‌ها مرا برای انجام چنین کاری سرزنش می‌کنند، ولی در کار برای کودکان نباید با عقل پیش رفت، بلکه باید با عشق کار را پیش برد.
 
هاشمی ضمن انتقاد از فضای سینمای کودک در ایران می‌گوید در سینمای کودک ایران فیلم‌هایی ساخته می‌شود که ربطی به دنیای کودکان ندارد و نوستالژی بزرگ‌ترهاست. مانند فیلم کلاه قرمزی و شهر موش‌ها. چرا که این فیلم‌ها بیشتر برای بزرگتر‌ها زیبا بود تا کودکان. ما فیلم‌هایی می‌سازیم که بزرگ‌تر‌ها بچه‌ها را به سینما بیاورند. در حالی که باید کاری کرد که بچه‌ها بزرگ‌تر‌ها را به سینما بیاورند. باید تخیل، شادی، انرژی و …؛ که باعث برقراری ارتباط با کودک می‌شود در فیلم کودک ایجاد کرد. ما سعی کردیم در فیلم پیشونی سفید کاری کنیم که هم کودکان و هم بزرگ‌تر‌ها از ان لذت ببرند.
 
نگاهی به آهوی پیشونی سفید ۲
 
فیلم «پیشونی سفید ۲» در ادامه قسمت اول این فیلم ساخته شده و به نوعی موفقیت آن محصول فصل قبلی آن است. لوکیشن «پیشونی سفید ۲» در جنگل‌های ساری، غار علی‌صدر و شهرک غزالی بوده است و در این فیلم محمدرضا شریفی‌نیا، پژمان بازغی، لیلا اوتادی، ترلان پروانه، امیر رضا احمدی، ارسلان قاسمی، امیر غفارمنش، هومن حاجی عبداللهی، امیر سهیلی، ابراهیم شفیعی، ساغرعزیزی، سید جواد هاشمی، داریوش پیرو، یوسف طاهریان، فرزانه زهره‌وند، رکسانا وطن خواه وحسام نواب صفوی نقش آفرینی کرده‌اند.

نقش پیشونی سفید را ترلان پروانه دارد. به عقیده او این فیلم شاید در ظاهر، اثری برای کودک و نوجوان باشد، اما با توجه به بازخورد دریافت شده از قسمت اول متوجه شدیم بزرگسالان نیز به خوبی با آن ارتباط برقرار کرده و به اثر علاقمند شده‌اند. پروانه درباره بازی در فیلم کودک می‌گوید: زمانی که بازتاب «پیشونی سفید ۱» را در میان مخاطبان دیدم، خود را برای حضور در قسمت دوم آن مسئول دانستم و با جدیت آن را پذیرفتم چراکه مخاطبان انتظار حضور در قسمت‌های دوم و سوم این فیلم را از من داشتند. وی معتقدست آهوی پیشونی سفید شخصیتی است که در خلق آن نقش داشته به همین دلیل نسبت به آن عرق و غیرت خاص دارد.

پروانه با اشاره به اینکه که ممکن است با پذیرش نقش کودک در ابتدای جوانی پیشنهاد‌های بازی در کار‌های بزرگسال برای وی کم رنگ شود، گفت: چندان به این خط بندی‌ها در سینما اعتقاد ندارم و تنها به ایفای نقش‌های متفاوت می‌اندیشم. «آهوی پیشونی سفید ۲» را اثری متفاوت با دیگر آثار می‌دانم و حتی معتقدم از بسیاری از فیلم‌هایی سینمایی قوی‌تر است و بازیگر می‌تواند سینما به معنای واقعی را با این اثر تجربه کند. وی این نقش را متفاوت‌ترین بازی‌اش می‌داند.
 
نگاهی به آهوی پیشونی سفید ۲
ساغر عزیزی، بازیگر نقش اختاپوس، که در فصل اول «پیشونی سفید» صدای اختاپوس بوده در سری جدید جلوی دوربین ظاهر شده وی با اشاره به اینکه شخصیت اختاپوس انسانی با پا‌های اختاپوس است، گفت: تصوری مثل پری دریایی نزدیک‌ترین تجسمی است که می‌توان از نقش من در «پیشونی سفید ۲» داشت و گویا قرار است در فصل سوم آن هم حضور داشته باشم. 
 
عزیزی ضمن تمجید از کارگردانی هاشمی می‌گوید: این فیلم اولین همکاری من با جواد هاشمی بود و او را همیشه به عنوان بازیگر فیلم‌های دفاع مقدس می‌شناختم و نمی‌دانستم در کارگردانی تا این اندازه متبحر است. 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین