افتتاح مجسمه‌ای که دو برابر مجسمۀ آزادی است!
مجسمه سردار والابای پاتل

افتتاح مجسمه‌ای که دو برابر مجسمۀ آزادی است!

هند آماده است تا هفتۀ آینده از بلندترین مجسمۀ جهان پرده‌برداری کند. این مجسمه نمایانگر سردار والابای پاتل، یک رهبر سیاسی و اجتماعی محبوب است که در مبارزه برای آزادی که در سال ۱۹۴۷ به استقلال هند از استعمار بریتانیا انجامید نقش داشت.
کد خبر: ۶۳۹۰۴
بازدید : ۱۲۶۰
۰۵ آبان ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۳
افتتاح مجسمه‌ای که دو برابر مجسمۀ آزادی است!
 
فرادید| هند آماده است تا هفتۀ آینده از بلندترین مجسمۀ جهان پرده‌برداری کند. این مجسمه نمایانگر سردار والابای پاتل، یک رهبر سیاسی و اجتماعی محبوب است که در مبارزه برای آزادی که در سال ۱۹۴۷ به استقلال هند از استعمار بریتانیا انجامید نقش داشت.

به گزارش فرادید به نقل از سی‌ان‌ان‌، این مجسمۀ ۱۸۲ متری در نزدیکی رود نارمادا در گجرات، ایالتی در غرب هند واقع شده است. قرار است در ۳۱ اکتبر از این مجسمه رونمایی شود و در ساخت آن ۱۸۵۰ تن برنز استفاده شده است.
 
افتتاح مجسمه‌ای که دو برابر مجسمۀ آزادی است!

نارندا مودی، نخست‌وزیر هند، در سال ۲۰۱۳ راجع به این مجسمه گفته بود: "در جهان، مردم راجع به مجسمۀ آزادی آمریکا حرف می‌زنند. ما می‌خواهیم مجسمه‌ای از سردار پاتل بسازیم که دو برابر مجسمۀ آزادی است. " مجسمۀ آزادی ۹۳ متر ارتفاع دارد.

این پروژۀ بلندپروازانه در سال ۲۰۱۰، توسط مودی اعلام شد. در آن زمان او، وزیر ایالات گجرات بود. این مجسمه با سرمایه‌های اختصاص داده شده از سوی دولت ایالتی گجرات، حمایت دولت فدرال و کمک‌های مردمی ساخته شده است.

این مجسمه که تخمین زده می‌‎شد ۴۱۰ میلیون دلار هزنیه داشته باشد، باعث شد تا کمیتۀ ناظر بر ساخت‌وساز آن خواستار کمک‌های مردمی برای اتمام مجسمه شود. همچنین مودی از کشاورزان سراسر کشور خواست تا آهن به پروژه اهدا کنند.
 
افتتاح مجسمه‌ای که دو برابر مجسمۀ آزادی است!

تصاویر نشان می‌دهند که کارگران هندی در حال انجام آخرین ریزه کاری‌ها روی مجسمۀ پاتل هستند که یک پیراهن، شال و یک لنگ نشان می‌دهد. این پروژه که در دورۀ اول نخست‌وزیری مودی به عنوان رویایی که قصد محقق کردنش را دارد تبلیغ می‌شد، شامل یک موزه، و مراکز تحقیقاتی و سرگرمی است. یک هتل سه ستاره نیز در یک مجتمع نزدیک به مجسمه ساخته شده است.

انتقادات

انتظار می‌رود که مودی هفتۀ آینده با همراهی رهبران ارشد حزب و مسئولان دولتی، در یک مراسم بزرگ این مجسمه را افتتاح کند.

برای منتقدان مودی و حزب او، بهاراتیا جاناتا، این مجسمه مثالی از تلاش آن‌ها برای مصادره به مطلوب کردن یک چهرۀ ملی است. پاتل عضو حزب کنگره بود که اکنون در پارلمان هند، اپوزیسیون حزب مودی محسوب می‌شود.
 
افتتاح مجسمه‌ای که دو برابر مجسمۀ آزادی است!

پاتل که بیشتر به خاطر نقشش در مبارزۀ جنبش عدم خشونت هند برای آزادی از حکومت بریتانیا شناخته می‌شود، پس از استقلال هند، بدل به اولین معاون نخست‌وزیر و وزیر کشور در دولتی به رهبری جواهر لعل نهرو شد. پاتل در تلاش برای یکپارچه کردن حکومت‌های ملوک‌الطوایفی کوچک در هند و تبدل آن‌ها به یک هند مستقل متحد نقشی کلیدی داشت و موفقیت او در این زمینه او را به یک نماد ملی همیشگی بدل کرد.

مجسمۀ اتحاد تنها مجسمه‌ای نیست که بناست رکورد‌ها را بشکند. مجسمۀ تازه‌ای بناست به افتخار شیواجی، جنگجوی بزرگ مهاراشترا در کنارۀ دریای عرب، در نزدیکی ساحل بمبئی ساخته شود.

این مجسمه که قرار است ارتفاع آن به ۲۱۲ متر برسد، یک سر و گردن بالاتر از پروژۀ رویایی مودی خواهد ایستاد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه