ماده مصنوعی حساس به دما ساخته می‌شود

ماده مصنوعی حساس به دما ساخته می‌شود

این ماده جدید به عنوان یک سیستم تنظیم کننده دما برای زخم‌های ناشی از سوختگی و خنک کرده سطح پوست و همچنین تسریع و نظارت بر فرآیند بهبود زخم کاربرد دارد. همچنین این ماده در سفر‌های فضایی که پرتو‌های خورشید بار گرمایی زیادی را به بدنه فضاپیما وارد می‌کند، کاربرد دارد.
کد خبر: ۶۳۹۵۰
بازدید : ۶۳۳
۰۶ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۴
ساخت ماده مصنوعی حساس در برابر دما
 
ساینس دیلی| محققان دانشگاه ناتینگهام در انگلیس در حال توسعه یک ماده کامپوزیتی جدید هستند که قادر است دمای خود را نسبت به محیط اطراف تنظیم کند.

در این تحقیقات برای ساخت یک ماده مصنوعی حساس در برابر دما، از یک مجموعه میکروکانال به همراه مایعات فعال استفاده شده است. در ساخت این ماده تدابیری اتخاذ شده است که بتواند وضعیت رسانش گرمایی خود را تغییر داده و دمای خود را نسبت به محیط اطراف تنظیم کند.

در بدن پستانداران و گیاهان به طور طبیعی از جریان مایعات به منظور تنظیم دمای بدن نسبت به محیط اطراف و جذب انرژی خورشیدی از طریق فتوسنتز استفاده می‌شود.

به گفته محققان، این ماده جدید به عنوان یک سیستم تنظیم کننده دما برای زخم‌های ناشی از سوختگی و خنک کرده سطح پوست و همچنین تسریع و نظارت بر فرآیند بهبود زخم کاربرد دارد. همچنین این ماده در سفر‌های فضایی که پرتو‌های خورشید بار گرمایی زیادی را به بدنه فضاپیما وارد می‌کند، کاربرد دارد.

در واقع این ماده علاوه بر محافظت از بدنه فضاپیما از طریق جذب انرژی خورشید و بازیافت آن در سیستم گردش مایعات، امکان جذب و ذخیره انرژی خورشید را به شکل انرژی الکتریکی یا گرمایی درون فضاپیما فراهم می‌کند.
 
منبع: اسپوتنیک
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین