ترافیک و عمر از دست رفته

ترافیک و عمر از دست رفته

چیزی حدود ۵۰ میلیون ساعت از عمر ایرانیان، روزانه در ترافیک هدر می‌رود. ارزش این زمان از‌دست‌رفته به قیمت حداقل دستمزدی که وزارت کار تعیین کرده، حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان است؛ یعنی ایرانیان سالانه به اندازه بودجه بزرگ‌ترین و مهم‌ترین وزارتخانه خود، آموزش‌و‌پرورش، پولشان را در ترافیک هدر می‌دهند!
کد خبر: ۶۵۶۱۱
بازدید : ۲۸۳
۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۳
نویسنده:محمد درویش
ترافیک و عمر از دست رفتهمحمد درویش| امروز دوشنبه، ۲۶ آذر، برابر است با روز ملی حمل‌ونقل. به همین مناسبت، در تالار بزرگ وزارت کشور و در حضور وزیر، شهردار تهران و برخی دیگر از شخصیت‌های کشوری و مردمی قرار است مراسمی برگزار شود و از همه کوشندگان این راه که برای ترغیب داوطلبانه مردم به ترک استفاده از خودروی شخصی در تردد‌های درون‌شهری تلاش کرده و می‌کنند، قدردانی شود.

اما چرا حمل‌ونقل پاک مهم است و چرا باید بکوشیم تا سهم بیشتری از تردد‌ها را به‌سمت استفاده از وسایل نقلیه عمومی و باکیفیت، دوچرخه، مترو یا پیاده جلب کنیم؟

مطابق آمار‌های منتشرشده، چیزی حدود ۵۰ میلیون ساعت از عمر ایرانیان، روزانه در ترافیک هدر می‌رود. ارزش این زمان از‌دست‌رفته به قیمت حداقل دستمزدی که وزارت کار تعیین کرده، حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان است؛ یعنی ایرانیان سالانه به اندازه بودجه بزرگ‌ترین و مهم‌ترین وزارتخانه خود، آموزش‌و‌پرورش، پولشان را در ترافیک هدر می‌دهند!
 
نکته تأمل‌برانگیرتر آنکه تمایل مردم به استفاده از خودروی شخصی و وسایل حمل‌ونقل موتوری، علاوه‌بر تشدید آلودگی هوا که خود سالانه هشت میلیارددلار به اقتصاد ایران ضربه می‌زند، سبب تشدید کم‌تحرکی و افزایش بیماری‌های غیرواگیر مانند دیابت، فشارخون، کبدچرب و سکته‌های قلبی می‌شود که برای درمانشان باید سالی ۳۵ هزار میلیارد تومان دیگر هزینه کنیم!

البته به این سیاهه تأسف‌بار همچنان می‌توان افزود، اما به باورم همین چند نکته ساده برای خوانندگان فهیم کافی است تا دریابند چرا برپایی سزاوارانه بزرگداشت این روز ازسوی وزارت کشور را باید به فال نیک گرفت و امیدوار بود تا دولت و شهرداری‌ها، گام‌های عملی‌تری در تغییر مبلمان شهری از خودرومحوری به زیست‌محوری بردارند.

معرفی و تقدیر آن گروه از استادان دانشگاه و پزشکانی که با دوچرخه تردد می‌کنند، در همین راستا معنا می‌دهد. ان‌شاءالله.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین