جالب‌ترین اولین‌های تاریخ که نمی‌دانید!

جالب‌ترین اولین‌های تاریخ که نمی‌دانید!

همیشه تمامی " اولین ها " جالب و جذاب هستند.همه ما می‌دانیم که گراهام بل تلفن را اختراع کرد اما آیا می‌دانیم اولین کلماتی که پشت تلفن گفته شده چه بوده؟
کد خبر: ۶۵۶۹۷
بازدید : ۱۷۱۰۰
۲۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۱
فرادید| آیا تا به حال واژه "پیشگامان" به گوشتان خورده است؟در همه جای دنیا این حس کنجکاوی در تمام مردم وجود دارد که بدانند "اولین" هر چیز چگونه بوده است تا سیر تکاملی آن را بفهمند و درک کنند. در ثبت رکوردها، همیشه "اولین" ها جایگاه ویژه ای دارند و دانستن آن برای همه مهم است.

مثلا نییل آرمسترانگ اولین مردی بود که به کره ماه رفت، برادران رایت اولین هواپیما را ساختند، هاتی مک دنیلی اولین سیاه پوستی بود که اسکار گرفت و...

همیشه تمامی "اولین ها" جالب و جذاب هستند. همه ما می‌دانیم که گراهام بل تلفن را اختراع کرد اما آیا می‌دانیم اولین کلماتی که پشت تلفن گفته شده چه بوده؟ یا اینکه اولین سلفی دنیا 200 سال قبل گرفته شده؟ یا اولین جان باخته در تصادف یک دانشمند شناخته شده و مشهور بوده؟ و یا اینکه اولین عمل جراحی زیبایی در جنگ جهانی دوم صورت گرفته؟

"اولین" برای همه چیز قابل تعریف است و مهم نیست که چقدر می تواند قابل باور باشد یا نه.مهم این است که هر چیزی یک ابتدا و آغازی دارد. در این گزارش بهترین "اولین‌ها" را در طول تاریخ با هم مرور می کنیم:
 
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخاولین سلفی دنیا
رابرت کورنلیوس که صاحب یک مغازه الکتریکی بود به هنر جدید "عکاسی" علاقه‌مند بود.در سال 1839 این عکس را خارج از مغازه خود گرفت. او مجبورشد 10-15 دقیقه بنشیند و به دوربین خیره و عکس را بگیرد.
 
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخ
اولین کامپیوتر اپل
 

استیو جابز در سال 1976 اولین کامپیوتر اپل را در یک گاراژ در کالیفرنیا به معرض نمایش گذاشت.تنها یک نفر آن را خرید و بعدها 50 فروشگاه آن را سفارش دادند.امروزه 6 کامپیوتر از این مدل مانده و هنوز کار می کند.
 
 


 
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخاولین نجات یافتگان آبشار نیاگارا
در سال 1901 "انی ادسون تیلور" 63 ساله امیدوار بود بتواند از آبشار نیاگارا با عبور از بند بگذرد و خود را به خطر انداخت اگر چه قبل از آن با یک گربه آن را آزمایش کرده بود اما موفق نشد و نتوانست پولی از این بابت به جیب بزند.
 
 
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخاولین جان باخته در سانحه تصادف
"ماری وارد" دانشمند مشهور از یک ماشین بخار به بیرون برتاب شد و زیر چرخ های ماشین گیر کرد و به این ترتیب اولین تصادف در تاریخ با مرگ او رقم خورد. او به علت شکستگی گردن جان باخت.
 
 
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخ
اولین ترانه انگلیسی
در سال 1260 اولین نت موسیقی انگلیسی نوشته شد و برای فهم آن لازم است با نوع لهجه و خط نوشتاری انگلیس زمان قرون وسطی آشنا باشید.
 
 
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخ
اولین جهانگرد دنیا با پای پیاده
"دیو کینستگ در سال 1970 " وازکا" در "مینستا" را ترک کرد و بعد از 14452 مایل راه رفتن در سال 1974 بازگشت.او تقریبا تا اخر عمر خود20 میلیون قدم راه رفته بود و چیزی در حدود 21 جفت کفش استفاده کرد.
 
 
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخ
اولین زنی که اراده فدرال ایالات متحده را به دست گرفت

در ایالت مونتانا، "ژنیت رنکین" مدافع حقوق زنان در سال 1916 سه سال قبل از دادن حق رآی به زنان، به مجلس نمایندگان راه یافت.
 
 
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخ
اولین وب سایت
امروزه وبسایت های بی شماری وجود دارد اما تا قبل از 6 اوت 1991 هیچ وبسایتی در دنیای مجازی فعالیت نمی کرد. اولین کسانی که وبسایت را طراحی کردند گروه تحقیقاتی اروپایی" CERN" بود و این اولین عکس آن در سال 1992 است.
 
 
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخ
اولین ویدئوی پست شده در یوتیوب
بخش تصویری یوتیوب با این ویدئو شروع به کار کرد "من در باغ وحش" که در 23 آوریل 2005 "جاوید کریم"ارسال شد.مدت این ویدئو 18 ثانیه بود.
 
 
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخ
اولین کارکتر دیزنی
همه فکر می کنند که میکی موس اواین کارکتر والت دیزنی بود. اما در واقع اسوالد خرگوش خوش شانس این جایگاه را داشت.در سال 1927 این کاراکتر اولین شخصیت متحرک در آن زمان بود.
 
 
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخ
اولین دستمال های توالت در آمریکا
در سال 1890 شرکت اسکات اولین رول دستمال کاغذی را تولید کرد و آن را بزرگترین خدمت به مردم نامید.
 
 
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخ
اولین نمایش تلویزیونی
این سریال مستند که از یک خانواده 12 نفری ساخته شده بود در دوران خودش 10 میلیون بیننده داشت.این سریال حوادث و اتفاقاتی را که برای خانواده"لود" پیش آمده بود دنبال می کرد.
 
 
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخ
اولین مردمی که پرواز کردند
در سال 1783 یک قرن قبل از اینکه برادران رایت هواپیما را اختراع کنند دو فرانسوی به نام "Jean-François Pilâtre de Rozier" و"François Laurent d'Arlandes" توانستند با یک بالون 25 دقیقه در ارتفاعات 3000 فوتی پرواز کنند.
 
 
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخ
اولین کلماتی که با اولین تلفن بین مخاطبین رد و بدل شد
گراهام بل به جای اینکه پشت تلفن فریاد بزند " خدای من، من تلفن را اختراع کردم" فقط به گفتن " آقای واتسون بیا اینجا" اکتفا کرد.این رویداد در سال 1867 اتفاق افتاد.
 
 
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخ
اولین کلماتی که از اولین تلفن های همراه پخش شد
در سال 1973 مارتین کوپر کارمند شرکت موتورولا از پشت اولین تلفن همراه گفت:" من با شما تماس می گیرم ببینم صدای من رو واضح می شنوید؟"
 
 
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخ
اولین ماشین‌های برقی
در سال 1890 "موریسون الکتریک" از 24 سلول باتری قابل شارژ استفاده کرد تا مردم را با سرعت 12 مایل در ساعت جا به جا کند.تا سال 1900 یک سوم خودروهای جهان الکتریکی بودند.
 
 
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخ
اولین پیامی که از تلفن همراه فرستاده شد
امروزه پیام فرستادن برای بعضی ها از نفس کشیدن هم مهمتر است.در سال 1992 مهندسان اولین پیام را از طریق دکستاپ به تلفن همراه با مضمون" کریسمس مبارک" فرستادند.
 
 
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخ
اولین کسی که دوبار جایزه نوبل دریافت کرد
"ماری کوری" دانشمند لهستانی، کلکسیونی از اولین‌ها است.او اولین استاد زن در دانشگاه پاریس بود، اولین زنی بود که جایزه نوبل را دریافت کرد و اولین کسی بود که این جایزه را دو بار از آن خود کرد و همچنان کسی نتوانسته رکورد او را بشکند.
 
 
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخ
اولین سی دی
دیسک های فشرده امروزه خیلی کم مورد استفاده قرار می گیرند، در سال 1982 اولین سی دی برای ضبط موسیقی در بازار ژاپن ساخته شد.
 
 
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخ
اولین عکس رنگی
"توماس استون" اولین عکس رنگی را از یک پاپیون در سال 1861 گرفت.
 
 
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخ
اولین بازیکن آمریکایی- افریقایی بیسبال
اکثر مردم بر این باور هستند که "جکی رابینسون" اولین بازیکن بیسبال بوده اما باید بگوییم که 63 قبل از او "موسس فیت وود" این بازی را انجام داد. در سال 1884 او 42 بار بازی کرد و بعد از آن به علت مصدومیت دیگر نتوانست این ورزش را ادامه دهد.
 
 
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخ
اولین ربات
اولین ربات خدمتکار تاریخ را مهندس "فیلون" یونانی در قرن سوم قبل میلاد ساخت.این ربات با یک سیستم پیچیده مقدار آب مورد نیاز را از ظرفی که در دست داشت داخل لیوان می ریخت.
 
 
تصاویر/ اولین‌ها در تاریخ
اولین هکر کامپیوتر
"رابرت تاپن موریس" ویروسی را وارد شبکه‌های کامپیوتری کرد به نام "کرم موریس" و با آن می‌خواست اثبات کند که امنیتی وجود ندارد. او اولین کسی بود که برای هک کردن سه سال حبس شد و جریم نقدی هم پرداخت کرد.

منبع: سی ان ان
ترجمه: فرادید
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین