بهترین فیلم‌های سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر

بهترین فیلم‌های سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر

در این گزارش به پنج فیلم که در جشنواره امسال شانس موفقیت دارند، پرداخته ایم. شواهد نشان می‌دهد با یک جشنواره گرم روبه رو هستیم که همه جور فیلمی در آن حضور دارند؛ چه درام‌های داغ اجتماعی و چه فیلم‌هایی با موضوع تاریخ معاصر. منتظر یک جشنواره پر شور می‌مانیم!
کد خبر: ۶۶۴۷۹
بازدید : ۳۸۷۷
۱۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۱

آن چه می‌خوانید اطلاعات دست اولی است که درباره مهم‌ترین فیلم‌های بخش سودای سیمرغ جشنواره امسال به دست آورده ایم. ابتدا شرحی از فضای کلی پنج فیلم داده شده است و در ادامه ویژگی خاص بازی بازیگران را برشمرده ایم.

این فیلم‌ها عبارتند از: «متری شش ونیم»، «آشفتگی»، «ماجرای نیمروز ۲: رد خون»، «مرد بدون سایه» و «شبی که ماه کامل شد». درباره آن‌ها و نیز بازیگران شان نوشته ایم.

هفت فیلم دیگر هم که شنیده می‌شود از آثار مهم و قابل توجه جشنواره امسال هستند در انتهای گزارش مورد تحلیل قرار گرفته اند: فیلم‌های «طلا»، «سال دوم دانشکده من»، «غلامرضا تختی»، «۲۳نفر»، «قسم»، «سرخپوست» و «قصر شیرین».

آزیتا موگویی امسال با «ایده اصلی» که دومین فیلم بلند اوست در جشنواره رقابت می‌کند. مونا زندی حقیقی هم بعد از سال‌ها پا به این رقابت گذاشته؛ «بنفشه آفریقایی» دومین فیلم سینمایی اوست. «پالتو شتری» مهدی علی میرزایی از فیلم‌های وسوسه برانگیز امسال است که در بخش نگاه نو هم حضور دارد.

«تیغ و ترمه» کیومرث پوراحمد و «سمفونی نهم» محمدرضا هنرمند از جمله نماینده‌های کارگردان‌های پیشکوست است. یلدا جبلی هم دیگر کارگردان زن جشنواره امسال است که «جمشیدیه» دومین فیلم اوست.

مرتضی علی عباس میرزایی با «خون خدا»، سیاوش اسعدی با «درخونگاه»، همایون غنی زاده با «مسخره باز» و صفی یزدانیان با «ناگهان درخت» ترکیب فیلم‌های بخش سودای سیمرغ جشنواره سی وهفتم را تشکیل می‌دهند.

 

«آنجا همان ساعت» سیروس الوند، «بی حسی موضعی» حسین مهکام و «مدیترانه» مهدی حاجتمند هم به عنوان فیلم‌های رزرو معرفی شده اند تا اگر فیلمی نرسید، جایگزین شوند.

 
شانس‌های اصلی سیمرغ بهترین فیلم سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
 
مرد بدون سایه | علیرضا رئیسیان
ماجرای فیلم چیست؟
 
«مرد بدون سایه» قسمت آخر از سه گانه‌ای است که علیرضا رئیسیان با موضوع بحران عاطفی میان زن و شوهر‌ها ساخته است.
 
«چهل سالگی» و «دوران عاشقی» از ساخته‌های پیشین رئیسیان با این موضوع است که در زمان اکران با استقبال و البته بحث و نظر مواجه شدند.
 
این بار «مرد بدون سایه» نگاهی جدیدتر به ماجرای بجران عاطفی دارد و بخش‌هایی از آن در خارج از کشور یعنی اسپانیا می‌گذرد.

چه ستاره‌هایی دارد؟
لیلا حاتمی و علی مصفا بار دیگر کنار هم قرار گرفته اند و در فیلم جدید رئیسیان نقش‌های اصلی را بازی می‌کنند. فرهاد اصلانی، امیر آقایی، نادر فلاح و گوهر خیراندیش دیگر بازیگرانی هستند که توسط رئیسیان برای «مرد بدون سایه» انتخاب شدند.
 
معمولا در فیلم‌های رئیسیان شاهد بازی‌های خوبی هستیم و این مشخصه می‌تواند از برگ برنده‌های «مرد بدون سایه» در جشنواره امسال باشد.

سابقه کارگردان در فجر علیرضا رئیسیان برای «بانوی اردیبهشت» جایزه ویژه هیات داوران را گرفته. فیلمی که به طور مشترک با جهانگیر کوثری تهیه کرده است. او دیپلم افتخار بهترین فیلم اول برای «سفر» را هم در کارنامه دارد.

شانس فیلم چقدر است؟
فیلم قبلی رئیسیان یعنی «دوران عاشقی» در بخش‌های زیادی نامزد دریافت سیمرغ شد. این بار هم فیلم جدید او از شانس دیده شدن برخوردار است. با این حال کار «مرد بدون سایه» برای تصاحب سیمرغ س. خت است چرا که رقبای گردن کلفتی کنارش وجود دارد. گفته می‌شود «مرد بدون سایه» یک ملودرام خوش ریتم است که می‌توان روی فروش آن حساب کرد.
 
شانس‌های اصلی سیمرغ بهترین فیلم سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر

آشفتگی | فریدون جیرانی
ماجرای فیلم چیست؟
پانزدهمین فیلم فریدون جیرانی یک درام معمایی است که قصه آن از مفهوم عشق و جنایت گرفته شده. داستان «آشفتگی» تودرتو است و غافلگیری‌های زیادی برای مخاطب به همراه دارد.
 
برای اینکه بهتر به فضای فیلم پی ببرید از «خفه گی» مثال می‌آوریم؛ تفاوتشان در این است که ریتم «آشفتگی» تندتر است و فرمت اش سیاه و سفید نیست. جیرانی به جای استفاده از تمهید سیاه وسفید، قاب‌های فیلم جدیدش را کج گرفته که در راستای نمایش آشفتگی درون شخصیت‌های فیلم است.
 
چه ستاره‌هایی دارد؟
بهرام رادان نقش اصلی را برعهده دارد. مهناز افشار، علی میلانی، مهران احمدی، احسان محمدی و نازنین صلح جو دیگر بازیگران «آشفتگی» هستند. این نخستین همکاری رادان با جیرانی است، اما افشار بازیگر فیلم‌های «سالاد فصل» و «قصه پریا» بوده است.
 
سابقه کارگردان در فجر جیرانی در جشنواره بیست و یکم نامزد دریافت سیمرغ فیلمنامه برای «صورتی» شده است. موفقیت‌های فیلم‌های او برای عواملی غیر از کارگردانی و فیلمنامه بوده که مهم‌ترین اش سیمرغ‌هایی است که محمدرضا فروتن و هدیه تهرانی در جشنوره هفدهم برای «قرمز» به دست آوردند.

شانس فیلم چقدر است؟
به شهادت کسانی که «آشفتگی» را دیده اند، با فیلم متفاوتی از فریدون جیرانی مواجهیم که حداقل شانس آن قرار گرفتن در میان نامزد‌های بهترین فیلم و کارگردانی است.
 
به همین نسبت دو بازیگر اصلی آن یعنی بهرام رادان و مهنار افشار شانس نامزدی و حتی دریافت سیمرغ دارند. بخت عوامل پشت دوربین از جمله مسعود سلامی مدیر فیلمبرداری هم برای گرفتن جایزه زیاد است.
 
 
شانس‌های اصلی سیمرغ بهترین فیلم سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
 
متری شش و نیم | سعید روستایی
ماجرای فیلم چیست؟
بعد از تحسین‌های همه جانبه که نصیب سعید روستایی به خاطر «ابد و یک روز» شد، خیلی‌ها منتظر فیلم دومش بودند. روستایی، اما فیلم نساخت که بخشی از دلیل تاخیر، حواشی پیش تولید «متری شش ونیم» بود؛ از انصراف شهاب حسینی تا تغییر در تهیه کننده فیلم بالاخره با تهیه کنندگی سید جمال ساداتیان وارد مرحله تولید شد و البته هنوز به پایان نرسیده.
 
روستایی این بار داستان یک قاچاقچی مواد مخدر را محور قرار داده است که نقش آن را نوید محمدزاده بازی می‌کند. درباره این نقش در ادامه بیشتر نوشته ایم.

چه ستاره‌هایی دارد؟
نوید محمدزاده، پریناز ایزدیار و پیمان معادی بعد از تجربه خوش «ابد و یک روز» بار دیگر با سعید روستایی همکاری کرده اند. فرهاد اصلانی بازیگر خوش نقش سینمای ما دیگر بازیگر «متری شش و نیم» است.
 
سابقه کارگردان در فجر سعید روستایی در جشنواره سی و چهارم در قامت یک پدیده ظاهر شد و فیلمش بیشتر سیمرغ‌ها را ربود.
 
«ابد و یک روز» جایزه بهترین فیلمنامه و کارگردانی را از آن خود کرد و بازیگران آن یعنی محمدزاده و ایزدیار سیمرغ گرفتند. اک شانس فیلم چقدر است؟ به گواه کسانی که فیلمنامه «متری شش ونیم» را خوانده و یا بخش‌هایی از فیلم را دیده اند، سعید روستایی امسال هم چشم‌ها را خیره می‌کند. فیلم او یکی از شانس‌های اصلی درو کردن جوایز است.
 
 
شانس‌های اصلی سیمرغ بهترین فیلم سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
 
شبی که ماه کامل شد | نرگس آبیار
ماجرای فیلم چیست؟
«شبی که ماه کامل شد» چهارمین فیلم نرگس آبیار است. این فیلم یک اتفاق مهم روز را محور قرار داده و روایتی است از ماجرای عبدالحمید ریگی.
 
او از اعضای گروه شبه نظامی جندالله و مسئول حادثه تاسوکی بوده. در این حادثه غمبار دست کم ۲۱ نفر در استان سیستان و بلوچستان کشته شدند.
 
ریگی که به پاکستان متواری شده بود توسط دولت این کشور به ایران تحویل داده شد و سرانجام به اتهام محاربه و فساد فی الارض از طریق عضویت، هواداری و تلاش مؤثر در شاخه نظامی جندالله، بر اساس حکم صادره از سوی دادگاه انقلاب اسلامی صبح روز دوشنبه ۳ خرداد ۱۳۸۹ در محوطه زندان مرکزی شهر زاهدان به دار آویخته شد.

چه ستاره‌هایی دارد؟
هوتن شکیبا، شبنم مقدمی، پدرام شریفی و الناز شاکردوست بازیگران اصلی فیلم هستند. گفته میشود یکی از امتیاز‌های «شبی که کامل شد» بازی بازیگرانش است که در سطور پایین بیشتر درباره این وجه فیلم نوشته ایم.

سابقه کارگردان در فجر
نرگس آبیار سه فیلم ساخته که دو تای آن در بخش مسابقه حضور داشته است. در این میان «شیار ۱۴۳» موفق‌ترین فیلم اوست که جایزه ویژه هیات داوران را گرفت.
 
مریلا زارعی که سیمرغ نقش یک را از آن خود کرد. دیگر بازیگر فیلم خانم آبیار یعنی شبنم مقدمی هم به خاطر «نفس» سیمرغ مکمل گرفته است.
 
شانس فیلم چقدر است؟
به روایت آن‌ها که فیلم را دیده اند، «شبی که ماه کامل شد» یکی از شانس‌های اصلی کسب سیمرغ‌های متعدد جشنواره امسال است.
 
شانس‌های اصلی سیمرغ بهترین فیلم سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
 
ماجرای نیمروز ۲: رد خون | محمدحسین مهدویان
ماجرای فیلم چیست؟
بعد از موفقیت «ماجرای نیمروز» این بار محمدحسین مهدویان گوشه‌ای دیگر از تاریخ معاصر را محور فیلمش قرار داده است. «ماجرای نیمروز ۲: رد خون» به عملیات مرصاد می‌پردازد که این عملیات در دل یک قصه جذاب روایت می‌شود.
 
مرصاد از عملیات‌های مهم دوران دفاع مقدس است و سازندگان فیلم بخش‌هایی تکان دهنده از آن را روی پرده سینما آورده اند.

چه ستاره‌هایی دارد؟
از جمع بازیگران «ماجرای نیمروز» هادی حجازی فر، مهدی زمین پرداز و جواد عزتی در دنباله فیلم حضور دارند. بهنوش طباطبایی، محسن کیایی و هستی مهدوی بازیگران تازه فیلم هستند. مهدویان تبحری ویژه در بازی گرفتن دارد و این بار هم بازی‌ها یکی از ارکان موفقیت فیلم جدید او به حساب می‌آیند.

سابقه کارگردان در فجر مهدویان از جمله کارگردان‌های موفق جشنواره است. اولین فیلم او یعنی «ایستاده در غبار» سیمرغ بهترین کارگردانی و جایزه ویژه هیات داوران را به دست آورد. در بخش نگاه نو نیز موفق به دریافت سیمرغ بهترین کارگردانی و فیلمنامه شد. «ماجرای نیمروز» نیز سیمرغ بلورین بهترین فیلم و سیمرغ بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را از آن خود کرد.

شانس فیلم چقدر است؟
خبر‌های در گوشی از کیفیت بالای «ماجرای نیمروز ۲: رد خون» حکایت دارد. گفته می‌شود ورود فیلم به یک ماجرای ملتهب به قدری جسورانه است که تحسین خاص و عام را بر می‌انگیزد.
 
شایعاتی هم درباره برخی سخت گیری‌ها نسبت به فیلم به گوش می‌رسد. این سخت گیری‌ها توسط مرجعی خارج از وزارت ارشاد است.
 
بخش دوم: هفت فیلم مهم
 
شانس‌های اصلی سیمرغ بهترین فیلم سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
 
سال دوم دانشکده من| رسول صدر عاملی
ماجرای فیلم چیست؟
مراحل فنی فیلم طول کشید و «سال دوم دانشکده من» به جشنواره فجر نرسید. حتی اعلام شد رسول صدر عاملی تصمیم گرفته فیلم را اکران کند که خب حالا یکی از فیلم‌های سودای سیمرغ است.
 
صدرعاملی که متخصص ساخت فیلم برای نوجوان‌ها است این بار قشر جوان را سوژه قرار داده. گفته می‌شود فیلمش درباره مناسبات امروز دانشجویان است.
 
چه ستاره‌هایی دارد؟
صدرعاملی این بار هم از بازیگران مطرح استفاده کرده و نقش‌های اصلی را به علی مصفا، بابک حمیدیان، ویشکا آسایش، پدرام شریفی، شقایق فراهانی و افشین هاشمی سپرده است.
 
سابقه کارگردان در فجر صدرعاملی در بخش بین الملل هم سیمرغ بهترین فیلمنامه را و کارگردانی را برای «من ترانه پانزده سال دارم» از آن خود کرده.
 
شانس فیلم چقدر است؟
«سال دوم دانشکده من» در میان حریفان گردن کلفت کاری سخت برای بردن جایزه دارد.
 
شانس‌های اصلی سیمرغ بهترین فیلم سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر

طلا | پرویز شهبازی
ماجرای فیلم چیست؟
پرویز شهبازی سه سال بعد از ناکامی «مالاریا» سراغ فیلم جدید خود با نام «طلا» رفت.
 
شهبازی عادت ندارد درون مایه فیلمش را پیش از رونمایی، لو بدهد برای همین چیزی از «طلا» نمی‌دانیم. ساخته‌های شهبازی برای پیگیران سینما همواره وسوسه برانگیز بوده است.
 
چه ستاره‌هایی دارد؟
شهبازی این بار نقش‌های اصلی را به بازیگران حرفه‌ای داده و سراغ بازیگران غیر مطرح نرفته است. نگار جواهریان، هومن سیدی، طناز طباطبایی، هدی زین العابدین، احترام برومند و مهرداد صدیقیان بازیگران اصلی «طلا» هستند.
 
سابقه کارگردان در فجر
مهم‌ترین جایزه‌ای که شهبازی به دست آورده سیمرغ کارگردانی برای «دربند» و سیمرغ فیلمنامه برای «نفس عمیق» است.
 
شانس فیلم چقدر است؟
بستگی دارد شهبازی ناکامی «مالاریا» را فراموش کرده باشد. فیلم‌های او همیشه جزو شانس‌های سیمرغ بوده است.
 
شانس‌های اصلی سیمرغ بهترین فیلم سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر

قصر شیرین | سیدرضا میرکریمی
ماجرای فیلم چیست؟
اطلاعات خاصی درباره «قصر شیرین» بیرون نیامده و حتی در اخبار رسمی آن فقط گفته می‌شود، داستانی اجتماعی دارد. با این حال شنیده شده که رضا میرکریمی به روز‌های اوج بازگشته و حاصل «قصر شیرین» یک فیلم با کیفیت شده است.
 
فیلمنامه «قصر شیرین» توسط محسن قرایی و محمد داودی نوشته شده است.

چه ستاره‌هایی دارد؟
میرکریمی نقش اصلی را به حامد بهداد سپرده است و بقیه بازیگران مطرحی‌ نیستند. گفته می‌شود بهداد بازی خویشتن دارانه‌ای در «قصر شیرین» دارد.
 
اصولا بازی‌ها در آثار میرکریمی قابل دفاع است. سابقه کارگردان در فجر از جمله کارگردان‌هایی است که ساخته هایش در جشنواره فجر جایزه برده و یا نامزد شده است.

شانس فیلم چقدر است؟
آن طور که روایت می‌شود «قصر شیرین» با دست پر جشنواره امسال را پشت سر خواهد گذاشت.
 
شانس‌های اصلی سیمرغ بهترین فیلم سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر

غلامرضا تختی| بهرام توکلی
ماجرای فیلم چیست؟
پیش از بهرام توکلی، دورخیز‌هایی برای ساخت زندگی غلامرضا تختی شده بود که همگی نافرجام هستند. او سراغ دوره‌های زندگی جهان پهلوان رفته، اما درباره شیوه روایت فیلم خبری به بیرون درز نکرده است.
 
چه ستاره‌هایی دارد؟
امیر جدیدی قرار بود نقش تختی را بازی کند که بعد از مدت‌ها تمرین از پروژه جدا شد و نقش به یک نابازیگر رسید. بهنوش طباطبایی، آتیلا پسیانی، حمیدرضا آذرنگ، پریوش نظریه و ستاره پسیانی در فیلم حضور دارند.

سابقه کارگردان در فجر
بهرام توکلی کارگردان خوش فکری است که پله پله پیش آمد و غالب ساخته هایش مورد توجه سخت پسند‌ها قرار گرفت و کلی هم جایزه برده.
 
او سال پیش «تنگه ابوقریب» را ساخت که عنوان بهترین فیلم جشنواره فجر را به دست آورد.
 
شانس فیلم چقدر است؟
اگر نتیجه مطلوب شده باشد، چند سیمرغ به توکلی و عوامل سازنده «غلامرضا تختی» خواهد رسید.
 
شانس‌های اصلی سیمرغ بهترین فیلم سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر

سرخپوست | نیما جاویدی
ماجرای فیلم چیست؟
نیما جاویدی چهار سال بعد از ساخت «ملبورن» فیلم «سرخپوست» را کارگردانی کرد. این بار او برخلاف فیلم قبلی اش که قصه‌اای به روز داشت، داستانی معاصر را محور روایت قرار داده است. داستان «سرخپوست» در دهه چهل می‌گذرد.

چه ستاره‌هایی دارد؟
نوید محمدزاده و پریناز ایزدیار بار دیگر در «سرخپوست» همبازی شده اند؛ ستاره پسیانی، آتیلا پسیانی، مانی حقیقی و حبیب رضایی دیگر بازیگران این فیلم هستند. گفته می‌شود محمدزاده یکی از بازی‌های خوبش را ارائه کرده است.

سابقه کارگردان در فجر
«ملبورن» در بخش نگاه نو نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم و بهترین کارگردانی بوده است.

شانس فیلم چقدر است؟
«سرخپوست» را یکی از غافلگیری‌های جشنواره میدانند که در بخش بازیگری، فیلمبرداری و طراحی صحنه شانس جایزه دارد.
 
شانس‌های اصلی سیمرغ بهترین فیلم سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر

۲۳نفر | مهدی جعفری
ماجرای فیلم چیست؟
«۲۳نفر» داستان گروهی از نوجوانان ایرانی است که در جریان جنگ ایران و عراق در سال ۶۱ به اسارت نیرو‌های عراقی در آمدند. صدام پس از آگاهی از این موضوع و شکست در خرمشهر، سعی می‌کند به نفع خود بهره برداری تبلیغاتی کند.

چه ستاره‌هایی دارد؟
بخش قابل توجهی از بازیگران فیلم بنابر اقتضای داستان از چهره‌های نوجوان هستند و برای اولین بار مقابل دوربین می‌روند؛ و سابقه کارگردان در فجر فیلم اول جعفری «ایستگاه اتمسفر» در بخش غیر رقابتی جشنواره سی و پنجم شرکت داشت.
 
جعفری بیش از اینکه با عنوان کارگردان شناخته شود سابقه فیلمبرداری دارد. «به وقت شام»، «خجالت نکش»، «بارکد» و «اتوبوس شب» از جمله کار‌های اوست.

شانس فیلم چقدر است؟
با توجه به فضای جنگ و اسارت در فیلم، «۲۳نفر» می‌تواند در بخش‌های فنی، گریم و صحنه شانس دیده شدن داشته باشد.
 
شانس‌های اصلی سیمرغ بهترین فیلم سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر

قسم | محسن تنابنده
ماجرای فیلم چیست؟
محسن تنابنده چندی پیش دومین فیلم خود بعد از «گینس» را به سرانجام رساند. در خبر‌های غیر رسمی گفته می‌شود، سازمان اوج «قسم» را سرمایه گذاری کرده است. چندی پیش «سینما مثبت» اطلاعاتی درباره این فیلم منتشر کرد و نوشت موضوع محوری آن مراسم قسامه است.
 
قسامه یکی از راه‌های اثبات وقوع جنایت قتل در فقه اسلامی و حقوق کیفری است... داستان فیلم تنابنده بر همین اساس است و بخش زیادی از آن در یک اتوبوس روایت می‌شود.
 
چه ستاره‌هایی دارد؟
مهناز افشار، سعید آقاخانی، حسن پورشیرازی و مهران احمدی بازیگران «قسم» هستند.

سابقه کارگردان در فجر تنابنده در مقام بازیگر صاحب سیمرغ است، اما اولین بار است به عنوان کارگردان پا به این عرصه می‌گذارد.

شانس فیلم چقدر است؟
آن‌ها که «قسم» را دیده اند، می‌گویند شانس زیادی برای تصاحب سیمرغ در چندین بخش دارد.
 
 
منبع: هفت صبح
 
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین