۱۲ ماده غذایی برای پاکسازی کبد

۱۲ ماده غذایی برای پاکسازی کبد

این ۱۲ ماده غذایی نه تنها از روده شما حفاظت می‌کنند - بلکه تمامی آن‌ها موادی مغذی و لذیذ هستند. این مواد غذایی شگفت انگیز را که باعث پاکسازی روده بزرگ می‌شوند را بررسی کرده ایم.
کد خبر: ۶۶۹۲۹
بازدید : ۳۰۱۳
۲۰ تير ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۴
فرادید| این ۱۲ ماده غذایی نه تنها از روده شما حفاظت می‌کنند - بلکه تمامی آن‌ها موادی مغذی و لذیذ هستند. این مواد غذایی شگفت انگیز را که باعث پاکسازی روده بزرگ می‌شوند را بررسی کرده ایم.

وظیفه روده بزرگ در بدن چیست؟
دکتر مایکل والنت (Michael A. Valente) جراح کولورکتال در کلینیک کلیولند (Cleveland) ادعا می‌کند: روده باریک به هنگام هضم مواد غذایی وظیفه بسیار سنگینی را متحمل می‌شود، عملکرد روده بزرگ این است که تمامی آب غذا‌ها را جذب کند. او همچنین می‌افزاید: "روده بزرگ آب را به سیستم بدن باز می‌گرداند تا بدن هیدراته باقی بماند. " همچنین پسماند باقی مانده را نگه داشته و از بدن خارج می‌کند - به همین دلیل است که با غذا‌های پاکسازی کننده روده باید آشنا باشید.
 
۱۲ ماده غذایی برای پاکسازی کبد

۱ - اهمیت رژیم‌های غذایی
درست مانند همان مود غذایی که بر قلب، مغز و ماهیچه‌های شما تاثیر خوبی دارند، این مواد برای کولون هم مفید هستند. دکتر والنت می‌گوید: "به منظور اینکه سلامت روده بزرگ خود را تضمین نمایید، باید از مواد غذایی مفید و مغذی استفاده کنید. "
 
۱۲ ماده غذایی برای پاکسازی کبد

۲ - چرا حفظ سلامت روده بزرگ اهمیت دارد
بررسی‌های انجمن سرطان آمریکا نشان می‌دهد، سرطان کولون که قبلا در میان افراد میانسال بیشتر رواج داشت، در حال حاضر برای نخستین بار در میان جوانان در حال افزایش است. دکتر والنت می‌گوید: "این در حالی است که کارشناسان دقیقا مطمئن نیستند که آیا این مسائل محیطی از جمله تغذیه بد نقش مهمی در این افزایش دارد یا خیر. " توجه ویژه به تغذیه مناسب و پیروی از رژیم غذایی صحیح می‌تواند بهترین پیشگیری و روش مقابله با این مسئله باشد.

۳ - مصرف کینوآ و برنج قهوه‌ای
تمرکز شما باید بر روی غذا‌های کامل و تا حد امکان نزدیک به طبیعت اولیه که آن ماده دارد، باشد. دکتر والنت می‌گوید: غلات کامل با حداقل فراوری نظیر برنج قهوه ای، جو دو سر و کینوآ انتخابی عالی برای دنبال کردن یک رژیم غذایی مغذی هستند. این غذا‌ها حاوی فیبر می‌باشند که به همین دلیل است در میان بهترین غذا‌های مناسب پاکسازی روده بزرگ جای می‌گیرند به طوری که طبق گزارشی در سال ۲۰۱۷ از دانشگاه هاروارد، سه وعده از این غذا‌ها خطر ابتلا به سرطان کولون را تا ۱۷ درصد کاهش می‌دهد.
 
۱۲ ماده غذایی برای پاکسازی کبد

۴ - اضافه نمودن عدس و لوبیا به وعده‌های غذایی
حبوباتی مانند عدس و لوبیا در دسته غذا‌های پر فیبر قرار می‌گیرند. افرادی که بیشترین میزان فیبر را از منابع گیاهی مانند حبوبات دریافت می‌کنند، احتمال ابتلا به پولیپ روده را که یک توده سلولی کوچک در دیواره کولون است و حتی می‌تواند منجر به سرطان شود، تا ۳۵ درصد کاهش می‌دهند در مقایسه با افرادی که میزان کمتری از این مواد غذایی را مصرف می‌کنند. محققان بیان می‌کنند، این حبوبات حاوی مواد فتوشیمایی یا ترکیبات گیاهی حفاظت کننده در برابر سرطان نیز هستند.
 
۱۲ ماده غذایی برای پاکسازی کبد

۵ - مکملی به نام چیا
خوردن ۲ قاشق غذا خوری از دانه‌های چیا یا همان تخم شربتی مکزیکی، حاوی ۱۰ گرم فیبر است که تقریبا ۴۰ درصد فیبر مورد نیاز روزانه را تامین می‌کند (به گفته دکتر والنت هدف باید ۲۵ تا ۳۵ گرم روزانه باشد). به گفته دکتر والنت، "فیبر مدفوع را از طریق روده بزرگ حرکت می‌دهد و مواد شیمیایی سمی و سایر مواد دیگر همانند کلسترول را از بدن فرد خارج می‌کند. " مواد مغذی موجود در فیبر نیز در سطح سلولی بر روده بزرگ تاثیر می‌گذارد و از ابتلا به بیماری‌های روده جلوگیری می‌کند.
 
۱۲ ماده غذایی برای پاکسازی کبد

۶ - کرم بروکلی، گل کلم و کلم کیل
در مورد غذا‌هایی که پاکسازی روده بزرگ را انجام می‌دهند صحبت می‌کنیم. برخی از بهترین منابع فیبر داخل سبزیجات شکل می‌گیرند. یک مطالعه نشان می‌دهد که مصرف یک وعده سبزیجات سبز پخته خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را تا ۲۴ درصد کاهش می‌دهد در مقایسه با افرادی که مقادیر کمی از آن را مصرف می‌نمایند. دکتر والنت می‌گوید: از آنجایی که همیشه افزایش مصرف گرم‌های بالایی از فیبرعملی نیست، روش آسان‌تر این است که اطمینان حاصل کنید که دو سوم بشقاب غذای خود را از سبزیجات سرشار از فیبر همانند بروکلی، گل کلم و کلم کیل غنی کرده اید.
 
۱۲ ماده غذایی برای پاکسازی کبد

۷ - مصرف ماهی‌ها مانند قزل آلا و ساردین
افراد مبتلا به سرطان کولورکتال، آن‌هایی که مصرف اسید‌های چرب امگا ۳ بدست آمده از ماهی‌هایی همانند سالمون، قزل آلا و ساردین را افزایش دادند، خطر مرگ و میر در میان آن‌ها کاهش یافت در مقایسه با افرادی که از خوردن ماهی خودداری می‌کردند و این نتیجه گیری بر اساس مقاله منتشر شده در مجله Gut می‌باشد.
 
۱۲ ماده غذایی برای پاکسازی کبد

۸ - افزایش مصرف گردو
گردو‌ها نه تنها ۲ گرم فیبر در هر اونس (۱۴ نصفه گردو) تامین می‌کند بلکه حاوی اسید‌های چرب امگا ۳ به شکل اسید آلفا لینولنیک هستند، به همین دلیل دکتر والنت توصیه می‌کند، مصرف این آجیل را در میان غذا‌هایی که پاکسازی روده بزرگ را انجام می‌دهند قرار دهید. تحقیقات انجام شده روی حیوانات نشان می‌دهد که مصرف گردو، محیط سالمی را برای روده فراهم می‌کند و می‌تواند ابتلا به تومور‌های سرطانی روده بزرگ را کاهش دهد.
 
۱۲ ماده غذایی برای پاکسازی کبد

۹ - مصرف ماست
محصولات تخمیری لبنی مانند ماست پروبیوتیک سالم را به روده می‌رساند. نتایج تحقیقی منتشر شده در مجله بین المللی سرطان نشان می‌دهد، مصرف مقدار مناسبی از ماست ممکن است خطر سرطان کولورکتال را تا ۳۸ درصد کاهش دهد. دکتر والنت می‌گوید: پروبیوتک‌ها باکتری‌های سالمی هستند که قادر به کاهش برخی از گاز‌های مربوط به مصرف لوبیا و سبزیجات کلمی، کمک می‌کند. اگر نمی‌توانید لبنیات بخورید، سعی کنید غذا‌های غنی از پروبیوتیک را جایگزین آن‌ها کنید.
 
۱۲ ماده غذایی برای پاکسازی کبد

۱۰ - از مصرف این غذا‌ها اجتناب کنید
این مواد غذایی را از رژیم غذایی تان حذف کنید تا به حفاظت از روده بزرگ کمک کنید: از مصرف غذا‌های فراوری شده (همانند سوسیس و کالباس) که توسط سازمان بهداشت جهانی به عنوان کارسینوژن (سرطان زا) طبقه بندی شده است، اجتناب کنید. همچنین مصرف گوشت قرمز را محدود کنید. اگر می‌خواهید پروتئین حیوانی مصرف کنید، سعی کنید گوشت سفید را جایگزین گوشت قرمز کنید. از مصرف الکل نیز اجتناب کنید.
 
۱۲ ماده غذایی برای پاکسازی کبد

۱۱ - مکمل‌ها
انتظار نداشته باشید که با مصرف مکمل فیبر یک رژیم لاغری بگیرید، اما حقیقت این است که پزشکان نیز می‌دانند که افزایش مصرف فیبر از طریق غذا به تنهایی دشوار است. دکتر والنت می‌گوید: مصرف مکمل فیبر خوب است - فقط قبل از مصرف آن با پزشکتان مشورت کنید و مطمئن شوید که سبزیجات، غلات کامل و حبوبات نیز به حد کافی در برنامه غذایی خود مصرف می‌کنید.
 
۱۲ ماده غذایی برای پاکسازی کبد

۱۲ - آهسته پیش بروید
دکتر والنت هشدار می‌دهد، اگر تصمیم دارید فیبر بیشتری مصرف کنید، آن را به تدریج به رژیم غذایی اضافه کنید؛ و اضافه می‌کند: "تجزیه مواد غذایی در روده بزرگ باعث تولید باکتری‌هایی می‌شود که گاز آزاد می‌کنند. " منظور همان گاز‌های نا خوشایند و نفخ و حرکات مکرر در روده است. این تجربه ممکن است ناخوشایند باشد و بعضی از افراد انتخاب غذا‌های سالم و سرشار از فیبر را کنار بگذارند. با اضافه کردن یک وعده سرشار از فیبر سبزیجات در روز به مدت یک هفته شروع کنید سپس آن را به دو وعده در روز برسانید. کلینیک کلیولند (Cleveland) هشدار می‌دهد که این نکته را به یاد داشته باشید، چون فیبر بیشتری را مصرف می‌کنید باید همزمان مصرف آب را هم افزایش دهید. اگر مکمل فیبر به رژیم غذایی تان اضافه می‌کنید، با یک قاشق چایخوری در روز شروع کنید پس از دو هفته، دو قاشق چایخوری در روز بخورید، پس از یک ماه می‌توانید کل وعده پیشنهادی را مصرف نمایید.
 
۱۲ ماده غذایی برای پاکسازی کبد

منبع: rd
وب سایت فرادید
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین
خواندنی‌ها
چگونه یک موسیقیدان به قصاب پراگ تبدیل شد؟
ماجرای خواندنیِ راینهارد هایدریش؛

چگونه یک موسیقیدان به قصاب پراگ تبدیل شد؟

۱۰ روغن شناخته شده علمی برای عفونت‌های سینوسی
چگونه دردهای سینوسی را درمان کنیم؟

۱۰ روغن شناخته شده علمی برای عفونت‌های سینوسی

خواص تره
مزایا و خواص تره

خواص تره