فیلترینگ فضای مجازی، از حرف تا عمل

Faradeed

فیلترینگ فضای مجازی، از حرف تا عمل

این حرف خیلی خوب است، اما آیا گروه‌های ذی‌نفوذ که در تمام امور جامعه دخالت دارند و به‌خصوص رسانه‌ها در اختیار آنهاست و با وجود سانسور آیا شهروندان می‌توانند چنین عمل کنند؟ به نظر من نمی‌توانند.
کد خبر: ۶۷۲۶۶
بازدید : ۲۲۶
۰۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۱
نویسنده:امان‌الله قرایی‌مقدم
فیلترینگ فضای مجازی، از حرف تا عملامان‌الله قرایی‌مقدم| فاصله‌ای میان عمل و حرف وجود دارد و صحبت‌های اخیر آقای رئیس‌جمهور درباره فیلترینگ فضای مجازی را نیز از این منظر می‌توان مورد بررسی قرار داد.

مدت‌هاست که گفته می‌شود قصد دارند فیلترینگ را حذف و محدودیت‎های موجود در فضای مجازی را کم کنند تا فضای مجازی آزاد باشد و مردم بتوانند انتقاد کنند یا روزنامه‌ها آزاد باشند.
 
آقای روحانی اشاره کرده که اگر فضای مجازی آزاد باشد، خلافکاری‌ها کمتر می‌شود و امکان سوء‌استفاده از بین می‌رود و افکار عمومی آگاه‌تر می‌شوند و می‌توانند در جریان امور قرار بگیرند.

به‌این‌ترتیب هر یک از اعضای جامعه می‌تواند به‌عنوان یک خبرنگار واقع‌بین در متن جامعه وقایع و اتفاقات روزمره را در فضای مجازی قرار بدهد و مسئولان بی‌خبر را آگاه کند.

این حرف خیلی خوب است، اما آیا گروه‌های ذی‌نفوذ که در تمام امور جامعه دخالت دارند و به‌خصوص رسانه‌ها در اختیار آنهاست و با وجود سانسور آیا شهروندان می‌توانند چنین عمل کنند؟ به نظر من نمی‌توانند.

تصور می‌کنم که طرح این مسائل فقط با هدف دلخوش‌کردن مردم صورت می‌گیرد و درواقع مردم هم آگاه‌اند که این گفته‌ها بیشتر شعار و حرف است تا عمل و اینکه به عمل درنخواهند آمد؛ چون اگر فضای اجتماعی آزاد باشد مشکلات دیگری را برای عده‌ای به وجود خواهد آورد و حرف و سخن‌های زیادتری در کار خواهد بود.

به این دلیل است که از فاصله موجود بین حرف و عمل صحبت می‌کنم. به نظر من اظهارات آقای روحانی را باید با توجه به اینکه ایشان در آخر دوران ریاست‌جمهوری خود هستند، تفسیر کرد و با توجه به نظر‌هایی که درباره ایشان وجود دارد و این سخنان در تلاش برای اینکه خوش‌عاقبت باشند، بیان می‌شود، اما در عمل این اظهارات دردی را درمان نمی‌کند و حتی به‌نظرم مقداری هم در روان جامعه ناراحتی به وجود می‌آورد که چرا باید چنین وضعی برقرار باشد.

البته درعین‌حال چنین سخنانی برای تنویر افکار عمومی خوب است و می‌تواند افکار عمومی را باز و آگاه کند و روشن کند که فضای بسته‌ای در جامعه برقرار است که حتی رئیس‌جمهوری هم کار چندانی نمی‌تواند انجام دهد. درمجموع، به نظر من این قبیل اظهارات، بدبینی را افزایش خواهد داد و یک‌مقدار به یأس و ناامیدی در این مورد عمل‌نکردن به آنچه گفته می‌شود، دامن خواهد زد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه