نارمک،محله‌ای انسان‌ مدار برای سکونت

نارمک،محله‌ای انسان‌ مدار برای سکونت

نارمکی ها به اینکه حاضر به تغییر محله نیستند، شهره‌اند و مالکیت خا‌نه‌هایشان را نسل به نسل انتقال می‌دهند.
کد خبر: ۶۷۷۲۳
بازدید : ۴۵۶
۱۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۱

نارمک،محله‌ ایانسان‌مداربرای سکونت

محله نارمک، واقع درمنطقه 8 شهرداری تهران،از معدود محلات شهر تهران است که فضایی انسان‌محور برای ساکنان خود فراهم کرده است. پیاده روهای منظم وجدول بندی شده و میدان‌های سرسبزی که با کوچه‌های بن‌بست احاطه گشته،آرامش وامنیت خاصی را در این محله حاکم کرده است.

برای مثال می‌توان به میدان‌های 16 و 17 اشاره کرد که از بزرگ‌ترین میدان‌های محله نارمك هستند و محلی برای ورزش، تفریح وگردهمایی مردم هستند. این تنهاگوشه‌ای از ویژگی‌هایی است که عده‌ای را به رهن و اجاره آپارتمان در نارمک به عنوان محل ایده‌ال برای زندگی و خرید خانه در نارمک ترغیب کرده است.

نارمک دارای پارک‌ها، بوستان‌ها واماکن ورزشی متعددی است که امکان گذراندن اوقات فراغت برای سنین مختلف را مهیا نموده است. بعلاوه مراکز خرید و پاساژهای بسیاری با سطح قیمت مناسب در هفت‌ حوض این محله وجود داردکه آن رابه پررونق ترین مرکز تجاری شرق تهران بدل کرده است.

سرزندگی،هویت وحس تعلق

نارمک اگرچه قدمتی بیش از چند دهه ندارد اما از محله‌های باهویت و با اصالت تهران است. این محله درسال۱۳۳۰ شمسی برای سکونت فرهنگیان ساخته شد وهم اکنون نیز عمده خانواده‌های ساکن دراین محله ازطبقه متوسط جامعه و کارمند هستند. روایت‌های ساکنین نارمک حاکی از عشق و وابستگی آنها به محله‌شان است. نارمکی ها به اینکه حاضر به تغییر محله نیستند، شهره‌اند و مالکیت خا‌نه‌هایشان را نسل به نسل انتقال می‌دهند.

احمدسلامتی، كارشناس مسائل شهری درباره محله نارمك می‌گوید: «محله نارمك تهران، ازجمله معدود محله‌هایی در تهران است كه بسیاری از اصول و معیارهای پایداری محله شامل هویت و سرزندگی، امنیت در محله، وجود فضاها و خدمات محله‌ای و تنوع را در خود دارد.» اگرچه این محله تهران نیز از ساختمان‎سازی‌های بی‌وقفه و نماسازی‎‌های جدید درامان نمانده و در طی این‌ سال‌ها، خانه‌های قدیمی و سنتی بسیاری جای خود را به آپارتمان‌های نوساز داده‌اند، اما هم‌چنان کلیت بافت محلی نارمک حال و هوایی قدیمی دارد. این حال و هوا درمناسبت‌های ملی چون چهارشنبه‌سوری و نوروز نمود بیشتری پیدا می‌کند.

حمل ونقل عمومی ودسترسی آسان

از دیگر مزایای نارمک می‌توان به پنج ایستگاه از خط دو متروی تهران (سرسبز،گلبرگ،فدک،علم وصنعت وشهیدباقری) وچندین خط اتوبوس در نقاط مختلف آن اشاره کرد. این خط وط عبور ومرور ودسترسی عمومی شهروندان را از اقصی نقاط تهران به نارمک تسهیل کرده است. نارمک از سمت شمال به بزرگراه همت،ازشرق به بزرگراه باقری و از غرب به بزرگراه امام علی (ع) منتهی می‌شود.

نارمک در محدوده طرح ترافیک واقع نشده ازاین جهت با وسایل نقلیه شخصی هم به راحتی قابل دسترسی است. در چند قسمت این محله ایستگاه‌های تاکسی به اکثر محلات دیگر نیز وجود دارد. ساختار شبكه خیابان‌ بندی بسیار مناسب موجب شده در این ناحیه ترافیک کم‌تری وجود داشته باشد. اگرچه در میدان‌های كوچك‌تر این روزها پارک خودرو به وفور صورت می‌گیرد وآرامش این مناطق راازبین می‌برد.

برای رهن واجاره آپارتمان در نارمک می‌توان با جستوجوی اینترنتی شرایط و موقعیت آپارتمان‌های مختلف را بررسی و مقایسه کرده و از نرخ قیمت‌ها آگاه شد.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین