خلاقیت نشنال‌جئوگرافی برای آلودگی اقیانوس‌ها!

خلاقیت نشنال‌جئوگرافی برای آلودگی اقیانوس‌ها!

مجله‌ نشنال جئوگرافی از این ۱۲ کشور خواست تا تقویمی با ۱۲ ماه آلودگی اقیانوسی را به منظور یادآوری خطرات پلاستیک برای محیط زیست ترسیم کنند.
کد خبر: ۶۷۸۴۱
بازدید : ۱۰۳۷۴
۱۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۹
فرادید| آلودگی پلاستیک یکی از جدی‌ترین خطرات برای اکوسیستم‌های اقیانوسی است. ۱۲ کشور در دنیا شامل چین، اندونزی، فیلیپین، ویتنام، سریلانکا، تایلند، مصر، مالزی، نیجریه، بنگلادش، آفریقای جنوبی و هند بیشترین میزان پلاستیک را در اقیانوس‌ها انباشت می‌کنند.
 
به گزارش فرادید؛ به همین علت، مجله‌ی نشنال جئوگرافی از این ۱۲ کشور خواست تا تقویمی با ۱۲ ماه آلودگی اقیانوسی را به منظور یادآوری خطرات پلاستیک برای محیط زیست ترسیم کنند. این کار به منظور افزایش آگاهی نسبت به وخامت آلودگی زیستی و هشدار نسبت به آلودگی پلاستیک در اقیانوس‌ها انجام شد. هر کشور مسئولیت یک ماه از سال را بر عهده داشته که در ادامه تصاویر را با هم مرور می‌کنیم:
 
تقویم آلودگی پلاستیکی اقیانوس!ماه ژانویه
نقاش: شن چن
کشور: چین
این تصویر را نقاشی اهل شانگ‌های چین ترسیم کرده است. یک تصویر غم انگیز با سایه‌های سیاه، سفید و قرمز که کودکانی را بر سر قلاب‌های ماهیگیری نشان مید هد که روی یک دریای انباشته از زباله و پلاستیک معلق اند. این طرح، در حقیقت، انعکاس دهنده‌ی نتایج یک تحقیق است که اخیرا انجام شده و نشان می‌دهد که ذرات پلاستیک تقریبا در دو سوم از ماهی‌هایی که در چین استفاده می‌شود، وجود دارد. نقاش این اثر می‌گوید، چنین چیزی خطرات زیادی را متوجه سلامتی نسل‌های آینده‌ی چین و همینطور حیات دریایی خواهد کرد؛ و پیام چن است است که باید زودتر کودکان را از نوک این قلاب‌های ماهیگیری جدا کنیم.
 
تقویم آلودگی پلاستیکی اقیانوس!ماه فوریه
نقاش: کاترین هونستا
کشور: اندونزی
دولت اندونزی متعهد شده که تا سال ۲۰۲۵ آلودگی دریایی را تا ۷۰ درصد کاهش دهد، با این حال میلیون‌ها بطری پلاستیکی، کیسه و تور‌های ماهیگیری در کنار ساحل و در سح دریا شناور هستند. هونستا از جاکارتا می‌خواهد از طریق کار منحصر به فرد خود هنر را با تکنولوژی ادغام کرده و از طریق آن یک داستان هشدار دهنده را بازگو می‌کند. نقاشی او تصویر زنی است که عینک واقعیت مجازی را به چشم زده و از طریق آن زندگی رنگارنگ و زیبای گونه‌های مختلف آبزی را نگاه می‌کند که در برابر چشمانش این سو و آن سو می‌روند، اما در بیرون از این واقعیت مجازی، تاریکی و حقیقتی تلخ است—دریایی پر از پلاستیک.
 
تقویم آلودگی پلاستیکی اقیانوس!ماه مارس
هنرمند: کریستی آن لیگونس
کشور: فیلیپین
این هنرمند که در دوبی زندگی می‌کند، هنر خود را وقف محیط زیست کرده است. نقاشی‌های او را می‌توان پاپ سورئال توصیف کرد. نقاشی او نقدی است بر استفاده‌ی بیش از حد از کیسه‌های پلاستیکی یک بار مصرف که در فروشگاه‌ها عرضه می‌شوند و نهایا توسط نهنگ‌های فیلیپین بلعیده می‌شوند. شهر کوچک سن فرناندو در فیلیپین ۷۸ درصد از زباله خانگی را بازیافت و تبدیل به کامپوست می‌کند، اما هنوز مقدار بسیار زیادی از فاضلاب‌ها و زباله‌های خانگی راهی دریا می‌شوند.
 
تقویم آلودگی پلاستیکی اقیانوس!
ماه آوریل
هنرمند: تائو مین فان
کشور: ویتنام
این هنرمند گرافیست اشتیاق زیادی به هنر سنتی دارد. او از ترکیب این علاقمندی با زیست دریایی آثار زیبایی را خلق کرده که اغلب در آن‌ها از رنگ‌های روشن استفاده شده است. در این نقاشی او یک سفره ماهی را ترسیم کرده که دو نی از بدن آن خارج شده است. در حدود ۵۰۰ هزار تن پلاستیک توسط ویتنامی‌ها در اقیانوس رها می‌شود. دولت ویتنام برای مقابله با این وضعیت سال هاست با مجامع بین المللی همکاری می‌کند و به شهروندان آموزش می‌دهد که با توجه به خطرات پلاستیک‌های یک بار مصرف از آن‌ها استفاده نکنند.
 
تقویم آلودگی پلاستیکی اقیانوس!
ماه مه
هنرمند: روانگی آمارسینگه
کشور: سریلانکا
رنگ‌های تند و شاید و توجه به جزئیات از ویژگی‌های این اثر است. او اهل کلمبو است و سبک او در نقاشی از علاقمندی اش به نقاشی دیواری و فعالیت در زمینه ناشی شده است. اثر رنگارنگ او یکی از زیباترین مقاصد گردشگری برای غواصی و موج سواری در اقیانوس هند را نشان می‌دهد که یکی از آلوده‌ترین مناطق سیاره نیز شناسایی شده است. او می‌گوید، تنها راه برای کم کردن آلودگی تغییر دادن سبک زندگی مان است.
 
تقویم آلودگی پلاستیکی اقیانوس!
ماه ژوئن
هنرمند: بوم چردساک
کشور: تایلند
این نقاش که اکنون در استرالیا زندگی می‌کند، تصویر خود را با الهام گرفتن از مرگ یک نهنگ در ساحل جنوبی تایلند که در اثر بلعیدن ۸۰ کیسه پلاستیکی جان باخته بود، خلق کرده است. او می‌گوید: «پیامی که می‌خواهم بفرستم این است که پلاستیک خطرناک‌تر از آن است که ما تصور می‌کنیم.» این اتفاق ناگوار منجر به راه افتادن یک کمپین ملی در تایلند با شعار «مبارزه با آلودگی پلاستیک» شد.
 
تقویم آلودگی پلاستیکی اقیانوس!ماه جولای
هنرمند: احمد کرم
کشور: مصر
دریای سرخ به عنوان منطقه‌ای آرام و بکر شناخته می‌شد و به خاطر تنوع و فراوانی حیات دریایی و مرجان هایش بسیار حائز اهمیت بود. اما در نتیجه‌ی وارد شدن فاضلاب‌های خانگی و شهری به دریا، می‌توان نام آن را دریای پلاستیک‌های یکبار مصرف گذاشت. احمد کرم، نقاش مصری، در اثر خود تصویر یک دلفن آبی رنگ را که در کیسه پلاستیکی اسیر شده نقاشی کرده است، طوری که انگار یک ماهی قرمز کوچک است که از یک شهربازی خریداری شده است.
 
تقویم آلودگی پلاستیکی اقیانوس!ماه اگوست
هنرمند: کلسیز
کشور: مالزی
کوالالامپور غنی‌ترین کشور دنیا در زمینه‌ی منابع مروارید است. اما مدفون کردن میلیون‌های تن زباله در سال، باعث شده تعداد زباله‌های پلاستیکی از تعداد مروارید‌ها بیشتر شود. دولت واردات زباله‌های پلاستیکی را ممنوع کرده و مالیات سنگینی برای استفاده از آن‌ها اعلام کرده است. کلسیز در طرح خود که به شیوه‌ی انیمیشن کشیده شده است، شخصیت معروف نقاشی‌های خود که کودک را ترسیم کرده است تا در خاطرمان ثبت شود که با چه معضلی مواجه‌ایم.
 
تقویم آلودگی پلاستیکی اقیانوس!
ماه سپتامبر
هنرمند: توماس ارو
کشور: نیجریه
در کشور نیجریه طرحی با عنوان «پاکسازی سواحل لاگوس» اجرا می‌شود که طی آن باید از انداختن حتی یک قطعه پلاستیک یکبار مصرف در آب جلوگیری کرد. در مجموع ۴۵ هزار تن پلاستیک هر سال از این کشور آفریقایی راهی اقیانوس‌ها می‌شود. این مقدار پلاستیک برای ساختن یک پل به عظمت پل Third Mainland Bridge در نیجریه کافی است. نقاشی ارو فرهنگ مردم نیجریه را نشان می‌دهد که نسبت به انباشته شدن پلاستیک و عبور ماشین‌هایی که انگار هیچ وقت تمام نمی‌شوند، بی تفاوت اند.
 
تقویم آلودگی پلاستیکی اقیانوس!
ماه اکتبر
هنرمند: هلنا لایزو
کشور: بنگلادش
عروس‌های دریایی و لاک‌پشت‌هایی که در سواحل بنگلادش زندگی می‌کنند، اغلب پلاستیک‌های رنگی شناور در آب را با غذا اشتباه می‌گیرند. با شدت یافتن مشکل زباله به مرز هشدار، دولت قانونی را وضع کرده که طی آن مصرف کیسه‌های پلی تن ممنوع شده است. دولت همچنین متعهد شده که تا سال ۲۰۲۵ مصرف کیسه پلاستیکی را کاهش دهد. هلنا لازیو، یک طراح گرافیست و تصویر گرد، از خولنا، سومین شهر بزرگ بنگلادش است. نقاشی او عروس‌های دریایی را نشان می‌دهد که در میان پلاستیک‌های دریایی شنا می‌کنند.
 
تقویم آلودگی پلاستیکی اقیانوس!ماه نوامبر
هنرمند: ویلماری بوتا
کشور: آفریقای جنوبی
نقاشی ویلماری ممکن است در نظر اول یک طرح فانتزی به نظر برسد، اما پیام آن بسیار جدی است. یک کودک روی یک کیسه‌ی پلاستیکی غول پیکر سوار است در حالیکه یک نی به عنوان تفنگ در دست دارد که برای شلیک به هدف، که یک مرغ دریایی است، نشانه رفته است. مرغ دریایی در تلاش است تا از میان زباله‌ها غذا پیدا کند. در اطراف کودک، سایر جانوران دریایی در میان زباله‌ها شنا می‌کنند. ویلماری می‌گوید: «قدرت دستان ما هستند. ما می‌توانیم هر روز تصمیمات خوبی برای کاهش مصرف پلاستیک بگیریم.» آفریقای جنوبی قدم‌های مثبتی در جهت کاهش آلودگی پلاستیک بر داشته است. واردات نخ پلی استر به کشور ممنوع شده و صنعت نوشیدنی و غذا نیز تلاش می‌کند میزان مواد بازیافتی خود را افزایش دهد.
 
تقویم آلودگی پلاستیکی اقیانوس!
ماه دسامبر
هنرمند: پاوان راجوکار
کشور: هند
پیام این هنرمند اهل بمبی واضح است. نقاشی او نشان می‌دهد، هر عدد بطری پلاستیکی به قدری خطرناک است که حیات دریایی و محیط زیست را در حجمی بالا نابود می‌کند. هند جمعیتی در حدود ۱.۳ میلیارد نفر دارد و بیش از ۱۵ هزار تن زباله در روز تولید می‌کند. اما همچنین یکی از سخت گیرانه‌ترین قوانین ضد-پلاستیک در دنیا را نیز دارد. هند متعهد شده تا تمام کیسه‌های پلاستیکی یکبار مصرف را تا سال ۲۰۲۲ ممنوع کند.

راجوکار می‌گوید: «طول عمر کیسه‌های پلاستیکی که ما در روز مصرف می‌کنیم بسیار بیشتر از طول عمر هر ارگانیسم دیگری است که بروی کره زمین زندگی می‌کند. غفلت ما بهای بسیار سنگینی خواهد داشت. هر نفر که با دیدن تصاویر من رفتارش را تغییر دهد، باعث خوشحالی من است که برای نجات کره زمین کمک می‌کنم.»

منبع: The National
ترجمه: سایت فرادید
برچسب ها: نشنال جئوگرافی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه