حرکت اکیدا صعودی سه بازار
تداوم رشد شاخص کل بورس، دلار و سکه

حرکت اکیدا صعودی سه بازار

هر دلار آمریکا ساعت ۱۶ روز گذشته به قیمت ۱۳ هزار و ۸۵۰ تومان به فروش رفت که بیانگر رشد ۳۵۰ تومانی نسبت به روز شنبه است. رشد ۶/ ۲ درصدی نرخ ارز در روز یکشنبه گارد صعودی دلار در هفته جاری را حفظ کرد و بهای دلار را به بیشترین مقدار خود از ۲۱ آبان‌ماه رساند. اصلاح نوع عرضه بانک مرکزی و رشد نرخ حواله درهم باعث افزایش تقاضای احتیاطی در بازار ارز شد و به رشد بیشتر دلار کمک کرد.
کد خبر: ۶۸۳۱۳
بازدید : ۷۱۴
۰۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۰
یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها، نگاه به روند گذشته آن‌ها است. بر این اساس در این صفحه روند‌های قیمتی بازار‌های مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت‌ها براساس شواهد موجود پیش‌بینی شده‌اند.

بازار سهام
رشد دو کانالی نماگر بورس
شاخص کل بورس، تهران در معاملات یکشنبه ۰۷/ ۱ درصد رشد داشت و در ارتفاع ۱۶۶ هزار و ۳۰ واحد قرار گرفت. عملکرد قابل قبول بهمن ماه بسیاری از شرکت‌ها در کنار حمایت از عوامل بنیادی همچون رشد نرخ ارز و بهای کامودیتی‌ها در بازار جهانی ترکیب جدیدی را در بورس تهران به وجود آورده است که به موجب آن پنجمین رشد متوالی، دماسنج بورس را به بیشترین مقدار خود از ۲۹ دی رساند. زنجیره فولادی همچون شنبه پیشرو جذب نقدینگی بود و دو نماد «کگل» و «کچاد» در صدر نماد‌های موثر بر شاخص کل قرار گرفتند.
 
بانکی‌ها هم که در ابتدای روز تحت فشار عرضه قرار داشتند، با چرخشی ناگهانی در محدوده مثبت معاملاتی قرار گرفتند. شایعه تسعیر دارایی‌های ارزی با نرخ دلار نیمایی تغییر تند قیمت در نماد بانک ملت را رقم زد. ارزش معاملات خرد دیروز بورس تهران ۵۵۳ میلیارد تومان بود.

حرکت سه بازار بر مدار صعودی

بازار ارز
اوج ۱۰۵ روزه دلار
هر دلار آمریکا ساعت ۱۶ روز گذشته به قیمت ۱۳ هزار و ۸۵۰ تومان به فروش رفت که بیانگر رشد ۳۵۰ تومانی نسبت به روز شنبه است. رشد ۶/ ۲ درصدی نرخ ارز در روز یکشنبه گارد صعودی دلار در هفته جاری را حفظ کرد و بهای دلار را به بیشترین مقدار خود از ۲۱ آبان‌ماه رساند. اصلاح نوع عرضه بانک مرکزی و رشد نرخ حواله درهم باعث افزایش تقاضای احتیاطی در بازار ارز شد و به رشد بیشتر دلار کمک کرد.
 
دیروز درهم امارات بالای مرز ۳۷۷۰ تومانی معامله شد و منجر به رشد بیشتر دلار شد. از طرفی اصلاح نوع عرضه صرافی‌های بانک مرکزی هم نتوانست از اوج‌گیری دلار جلوگیری کند. صرافی‌های عامل بازارساز که نرخ فروش شنبه خود را در عدد ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان قرار داده بودند، دیروز با چرخشی ناگهانی نرخ فروش ارز خود را هزار تومان افزایش دادند.

حرکت سه بازار بر مدار صعودی


بازار سکه
سکه بر قله ۵ ماهه
هر سکه طرح جدید ساعت ۱۶ یکشنبه ضمن ثبت رشد ۱۳۰ هزار تومانی به بهای ۴ میلیون و ۸۸۰ هزار تومان به فروش رفت. افزایش بهای شاخص ارزی کشور شیب صعودی سکه را حفظ کرد و رشد ۶/ ۲ درصدی دلار باعث افزایش ۷/ ۲ رصدی بهای سکه و رسیدن آن به اوج ۵ ماهه شد.
 
روند صعودی نرخ ارز در روز‌های منتهی به پایان سال ۹۷، با یادآوری روز‌های پایانی سال گذشته باعث افزایش تقاضای احتیاطی در بازار ارز شد و نرخ دلار را به اوج ۱۰۵ روزه رساند. افزایش نرخ حواله درهم نیز در صعودی شدن دلار موثر بود. بازارساز در روز شنبه اقدام به فروش دلار به میزان هزار تومان زیر قیمت بازار آزاد کرد. دیروز با اینکه صرافی‌های مذکور نرخ فروش خود را هزار تومان افزایش دادند، اما نتوانستند گارد صعودی دلار را شکسته و قیمت‌ها را اصلاح کنند.

حرکت سه بازار بر مدار صعودی

بازار طلای جهانی
دومین رشد هفتگی پیاپی فلز زرد
هر اونس طلای جهانی طی معاملات هفته قبل دومین هفته متوالی رشد بهای خود به میزان ۵۳/ ۰ درصد را تجربه کرد و در آخرین معاملات به بهای ۱۳۲۸ دلار معامله شد. با روند مطلوب مذاکرات تجاری بین پکن و واشنگتن و افزایش احتمال حصول توافق تجاری بین مقامات دو کشور تا ضرب‌الاجل یک مارس (جمعه ۱۰ اسفند) شاخص دلار به کانال ۹۶ واحدی تنزل کرد. با کاهش شاخص دلار تقاضای خرید طلا از طرف سرمایه‌داران ارز‌های غیر دلاری افزایش یافت و در روز چهارشنبه بهای هر اونس طلا از مرز ۱۳۴۴ دلار هم فراتر رفت.
 
با این حال لحن محتاطانه مقامات فدرال رزرو در روز چهارشنبه از تب رشد طلا کاست. برآورده نشدن انتظار توقف افزایش نرخ بهره دلار تا پایان سال میلادی از نشست ماهانه بانک مرکزی آمریکا ضمن تقویت شاخص دلار باعث عقبگرد طلا از اوج ۱۰ ماهه شد.

حرکت سه بازار بر مدار صعودی

بازار اوراق مسکن
وضعیت قرمز «تسه‌ها»
اوراق تسهیلات مسکن اسفند ۹۵ «تسه ۹۵۱۲» طی جلسه معاملاتی دیروز، ضمن ثبت افت ۴۵/ ۴ درصدی به بهای ۵۳ هزار و ۱۲۶ تومان مبادله شد. تمامی سررسید‌های وام مسکن دیگر نیز با ریزش سنگین قیمت مواجه شدند و میانگین بهای آن‌ها با کاهش ۲ هزار تومانی به کانال ۵۳ هزار تومان تنزل کرد.
 
رشد چشمگیر بورس و نرخ دلار و سکه در چند وقت اخیر بخشی از نقدینگی بازار «تسه‌ها» را جذب کرده است که اثر این مهم در محدود شدن حجم و تعداد معاملات این اوراق قابل مشاهده است. احتمال افزایش دوباره بهای مسکن به تبعیت از رشد شاخص ارزی کشور، چشم‌انداز قدرت خرید این اوراق را از قیمت کل واحد‌های مسکونی محدودتر کرده و به افت قیمت آن‌ها منتهی شده است. حال انتشار گزارش مسکن بهمن ماه بانک مرکزی در روز‌های آتی می‌تواند مسیر آینده این اوراق را متحول سازد.

حرکت سه بازار بر مدار صعودی

بازار نفت
رشد نفت در برآیند نیرو‌های ناهمسو
هر بشکه نفت خام آمریکا طی هفته قبل ۳/ ۲ درصد افزایش قیمت یافت و به بهای ۱/ ۵۷ دلار رسید. افزایش خوش‌بینی‌ها به حصول توافق تجاری بین دو قدرت برتر اقتصادی جهان دومین صعود متوالی نفت در مقیاس هفته را رقم زد و بهای طلای سیاه را به اوج ۳ ماهه رساند.
 
از طرف دیگر کاهش شاخص دلار محرک رشد قیمت کامودیتی‌ها از جمله نفت بود. از طرفی کاهش سطح تولید نیجریه به منظور بهبود قیمت‌ها از رشد بهای نفت حمایت کرد. با این حال رسیدن سطح تولید روزانه آمریکا به رکورد تاریخی ۱۲ میلیون بشکه از رشد بیشتر نفت جلوگیری کرد.
 
اداره انرژی آمریکا پیش‌بینی کرد تولید روزانه آمریکا تا پایان سال ۲۰۱۹ به ۱۳ میلیون بشکه برسد. موجودی‌های تجاری نفت آمریکا نیز بیش از انتظارات افزایش یافت که با بیان ضعف تقاضا فشار را بر بهای نفت حفظ کرد.
 
حرکت سه بازار بر مدار صعودی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه