تصاویر/ نقاب‌پوشان خیابانی ونیز

تصاویر/ نقاب‌پوشان خیابانی ونیز

در زمان‌های قدیم کارکرد نقاب یا ماسک این بوده که با مخفی نگه داشتن هویت فقرا به آن‌ها اجازه دهد به جامعه‌ی ثروتمندان وارد شده، با آن‌ها آمیخته شوند و برای مدت زمان کوتاه و تحت کنترلی هم که شده، سلسله مراتب خشک اجتماعی را در هم شکنند.
کد خبر: ۶۸۴۱۳
بازدید : ۲۱۰۱۸
۱۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۷
فرادید| کارناوالِ ۱۸ روزه‌ی ونیز با شرکت هزاران نفر در این شهر ایتالیایی در حال برگزاری است. شرکت کنندگان در این جشنواره‌ی خیابانی اغلب لباس‌های مجلل و سنتی کار شده به تن می‌کنند و نقاب‌های شگفت انگیزی از چرم و جواهر و طراحی شده به چهره می زنند.

آن‌ها تقریبا در سر هر گذر و میدانی در شهر حضور دارند و سعی می‌کنند نهایت لذت را از این جشنواره ببرند.

این مراسم یکی از جذابیت‌های گردشگری ونیز در این وقت از سال است که گردشگران زیادی را از داخل و خارج از ایتالیا به این شهر جذب می‌کند.

گفته می‌شود که کارناوال ونیز از قرن ۱۱ ام در این شهر برگزار شده است و یکی از قدیمی‌ترین‌ها از نوع خود است.

این نوع کارناوال‌ها در بسیاری از کشور‌های کاتولیک، مانند اسپانیا و برزیل برگزار می‌شوند، و آخرین فرصت جشن و پایکوبی و برگزاری مراسم ازدواج برای افراد معتقدی هستند که خود را برای ایام ۴۰ روزه ی، روزه‌ی توبه یا لنت در دین مسیحی آماده می‌کنند.

در زمان‌های قدیم کارکرد نقاب یا ماسک این بوده که با مخفی نگه داشتن هویت فقرا به آن‌ها اجازه دهد به جامعه‌ی ثروتمندان وارد شده و با آن‌ها آمیخته شوند و برای مدت زمان کوتاه و تحت کنترلی هم که شده سلسله مراتب خشک اجتماعی را در هم شکنند.

مراسم امسال در روز ۱۶ فوریه آغاز شده و تا ۵ ماه مارس ادامه دارد. تم مراسم امسال، که به منظور بزرگداشت ۵۰ سالگی قدم گذاشتن نخستین بشر به کره‌ی ماه انتخاب شده است، «ماه را مقصر بدان» نام دارد.

شهر ونیز از ۱۱۸ جزیره تشکیل شده که به وسیله‌ی کانال‌های آب از هم جدا و به وسیله‌ی ۴۰۰ پل به هم وصل می‌شوند. شهر ونیز در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

یکی از اهداف اصلی کارناوال‌های خیابانی فراهم آوردن فرصت برای افراد است تا با هویتی به جامعه وارد شوند که همیشه آرزویش را می‌کردند، اما به دلیل هنجار‌های جامعه از آن هویت بازداشته شده اند.
 
در واقع کارناوال شکستن قوانین اجتماعی و آزادی تمام و عیار را برای افراد فراهم می‌کند.

به همین دلیل در مراسم مدرن‌تر افراد هر نوع هویت یا پوششی را که آرزویش را داشته اند بر تن می‌کنند و وارد خیابان می‌شوند.

در واقع کارناوال لذت بردن از پوشش نقاب است: هیچ کس نمی‌داند چه کسی زیر این پوشش قرار دارد و پیش از کارناوال چه نوع آدمی بوده است.
 
 

منبع: Newsweek
مترجم فرادید: عاطفه رضوان نیا
برچسب ها: کارناوال
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه