حیوانات، سین هفت‌سین نیستند!

حیوانات، سین هفت‌سین نیستند!

ماهی قرمز قدیمی‌ترین و پرشمارترین قربانی هفت‌سین ایرانیان است. ماهی قرمز تا پیش از گسترش آپارتمان‌نشینی همواره مسیری بین حوض خانه‌ها و سفره هفت‌سین را طی می‌کرده و پس از چند روز حضور در هفت‌سین دوباره به حوض برمی‌گشته.
کد خبر: ۶۸۵۶۰
بازدید : ۱۰۰۴۸
۱۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۶
حیوانات، سین هفت‌سین نیستند!
 
فروشندگان، تولیدکنندگان و قاچاقچیان حیات وحش از هر ابزار و مناسبتی برای کاسبی استفاده می‌کنند. این‌چنین است که در آستانه نوروز شاهد فروش طیف مختلفی از حیوانات از ماهی قرمز تا لاک‌پشت، سمندر و حتی مار آبی هستیم.

ماهی قرمز قدیمی‌ترین و پرشمارترین قربانی هفت‌سین ایرانیان است. ماهی قرمز تا پیش از گسترش آپارتمان‌نشینی همواره مسیری بین حوض خانه‌ها و سفره هفت‌سین را طی می‌کرده و پس از چند روز حضور در هفت‌سین دوباره به حوض برمی‌گشته؛ اما تغییر سبک زندگی و بی‌توجهی خانواده‌ها به حق حیات این موجود زنده در کنار تولید انبوه این حیوان باعث شده است در دهه‌های اخیر از یک موجود زنده صاحب حق حیات به یک شیء برای کامل‌کردن هفت‌سین تبدیل شود و این‌چنین است که هر سال چیزی حدود ۳۰ میلیون از این حیوان در فاصله زمانی کوتاهی کشته می‌شوند.
 
متأسفانه تلاش‌های انجام‌شده برای آموزش مردم در راستای نگهداری بهتر از این حیوان به دلایل مختلفی به سرانجام نرسیده و به نظر می‌رسد برای نجات جان میلیون‌ها ماهی قرمز چاره‌ای جز دعوت به نخریدن و حذف این موجود زنده از سفره هفت‌سین وجود ندارد.
 
حیوانات، سین هفت‌سین نیستند!

بازار فروش سمندر لرستانی اگرچه حدود یک دهه است رونق گرفته؛ اما با توجه به شرایط زیستی این حیوان و اندک شمارگان باقی‌مانده از این حیوان و همچنین زیستگاه بسیار آسیب‌پذیرش یکی از تلخ‌ترین انواع تجارت حیوانات در سال‌های اخیر است. سرنوشت سمندر لرستانی در دستان ما قرار گرفته و اندکی تعلل در مقابله با این تجارت سیاه می‌تواند به انقراض آن منجر شود.
 
حیوانات، سین هفت‌سین نیستند!

لاک‌پشت یکی دیگر از حیواناتی است که در سال‌های اخیر در کنار بساط فروش ماهی و سبزه نوروز عرضه می‌شود. لاک‌پشت‌های عرضه‌شده عموما از دو گونه لاک‌پشت‌های بومی ایران و لاک‌پشت گوش قرمز هستند. با توجه به وضعیت بد زیستگاه‌های آبی، تجارت لاک‌پشت‌های بومی به تهدیدی مضاعف برای بقای نسل این حیوانات بومی کشور تبدیل شده‌اند و از طرفی عرضه لاک‌پشت غیر‌بومی گوش‌قرمز و راهیابی آن به زیستگاه‌های طبیعی کشور به عاملی برای نابودی اکوسیستم آبی بومی تبدیل شده است.
 
حیوانات، سین هفت‌سین نیستند!

مار آبی از دیگر حیواناتی است که فروش آن در کنار حیوانات ذکر‌شده رونق گرفته است؛ حیوانی که عموما خانواده‌ها از پسِ نگهداری آن برنمی‌آیند و سرانجامی جز خالی‌شدن عرصه‌های طبیعی و مرگ حیوان در انتظارشان نیست.
 
حیوانات، سین هفت‌سین نیستند!

ماهی زبرا آخرین قربانی حیوان‌فروشان است که این روز‌ها در تنگ‌های بسیار کوچک و جذاب عرضه می‌شوند؛ تنگ‌هایی که حداقل شرایط زیستی این حیوان را رعایت نمی‌کنند و سرانجامی جز مرگ در انتظارشان نیست.

تلاش‌های حامیان غیردولتی و دولتی محیط زیست برای حفاظت از حیوانات بیان‌شده در سال‌های اخیر افزایش یافته؛ اما این مهم بدون عزم ملی و همراهی همه شهروندان امکان‌پذیر نیست. لطفا از خریدن این حیوانات اجتناب کنید و در صورت مشاهده با تلفن گویای محیط زیست ۱۵۴۰ تماس بگیرید یا به نزدیک‌ترین سمن محیط‌زیستی اطلاع دهید.
 
منبع: روزنامه شرق
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه