همه رقیبان دونالد در انتخابات ٢٠٢٠
٧ سیاستمدار که ترامپ را به چالش می‌کشند

همه رقیبان دونالد در انتخابات ٢٠٢٠

نخستین سناتور سیاه‌پوست هندی- جامائیکایی از ایالت کالیفرنیا، ٥٤ ساله که یکی از محتمل‌ترین نامزد‌های حزب دموکرات از گروه کمتر شناخته‌شده این حزب به شمار می‌رود
کد خبر: ۶۸۷۵۱
بازدید : ۱۰۰۵۲
۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۴:۴۸
دموکرات‌ها با توجه به دستاورد بزرگشان در انتخابات میان‌دوره‌ای روز سه‌شنبه کنگره و کسب اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا، از هم‌اکنون می‌توانند تمام توجه خود را بر رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری ٢٠٢٠ متمرکز سازند.

از ابتدای سال ٢٠٠٤ تاکنون این نخستین بار است که دموکرات‌ها بدون داشتن یک چهره پیشتاز برجسته وارد این چرخه می‌شوند. تاکنون اسامی بیش از ده‌ها رقیب احتمالی برای شرکت در گردونه انتخابات یا آغاز تلاش به منظور امتحان کردن شانس خود در این عرصه مطرح شده است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از همان فردای مراسم تحلیف در ژانویه سال ٢٠١٧ از قصد خود برای انتخاب مجدد به سمت ریاست‌جمهوری سخن گفته بود و محبوبیت وی در میان طرفداران اصلی حزب جمهوریخواه به این معناست که احتمال این‌که فردی از جمهوریخواهان بتواند برای تصدی نامزدی حزب جمهوریخواه در انتخابات ٢٠٢٠، جایگاه ترامپ را به چالش بکشد، تقریبا چیزی در حد صفر خواهد بود.

با این حال اسامی برخی از رقبای دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری ٢٠٢٠ آمریکا به شرح زیر خواهد بود:
 
 
همه رقیبان دونالد در انتخابات ٢٠٢٠
برنی ساندرز
سناتور ایالت ورمونت، ٧٧ ساله که پس از رقابت با هیلاری کلینتون در سال ٢٠١٦ به خاطر تمرکز بر مسائلی مانند مراقبت‌های بهداشتی و درمانی، کاهش بی‌عدالتی و تبعیض درآمد و حمایت از تحصیلات رایگان در دانشگاه‌ها، از حمایت زیادی در حزب دموکرات برخوردار است. با وجودی که ساندرز دو‌سال پیش نامزدی یاغی به شمار می‌رفت، ولی هم‌اکنون به‌عنوان یک رقیب اصلی در انتخابات ٢٠٢٠، زیر ذره‌بین دقیق مقامات حزب دموکرات قرار گرفته است.
 
همه رقیبان دونالد در انتخابات ٢٠٢٠
الیزابت وارن
سناتور ماساچوست، ٦٩ ساله، از رهبران ترقی‌خواه و پیشرو حزب دموکرات و منتقد سرسخت وال استریت که در تشکیل هیأت حمایت مالی از مصرف‌کنندگان نقشی کلیدی ایفا کرد. تصمیم اخیر وی در دادن آزمایش دی‌ان‌ای در اثبات ریشه اجدادی خود از نسل سرخپوستان بومی آمریکا پس از طعنه‌های ترامپ، با انتقادات شدید روبه‌رو شد و برخی از دموکرات‌ها مهارت و زیرکی سیاسی وی را زیر سوال بردند.
 
همه رقیبان دونالد در انتخابات ٢٠٢٠
کامالا هریس
نخستین سناتور سیاه‌پوست هندی- جامائیکایی از ایالت کالیفرنیا، ٥٤ ساله که یکی از محتمل‌ترین نامزد‌های حزب دموکرات از گروه کمتر شناخته‌شده این حزب به شمار می‌رود. بازجویی تند و تهاجمی وی از برت کاوانا نامزد ترامپ برای تصدی ریاست دیوان‌عالی آمریکا و تصمیم وی در رد هدیه نقدی شرکت‌ها، با استقبال فعالان آمریکایی روبه‌رو شده است. ولی خانم هریس به‌عنوان یک چهره تازه‌وارد در عرصه سیاست ملی آمریکا هنوز باید برای معرفی خود به افکار عمومی این کشور و در عین حال مقابله با تلاش‌های جمهوریخواهان در ارایه چهره‌ای منفی از وی کار‌های بیشتری انجام دهد.
 
همه رقیبان دونالد در انتخابات ٢٠٢٠
کوری بوکر
سناتور سیاه‌پوست دو دوره از ایالت نیوجرسی، ٤٩ ساله، وکیل آمریکایی و شهردار سابق نیوآرک در نیوجرسی است. بوکر دارای مدرک فوق‌لیسانس علوم سیاسی و جامعه‌شناسی از دانشگاه استنفورد و از بازیکنان تیم فوتبال این دانشگاه بود. برخی از لیبرال‌ها بوکر را به خاطر ارتباطات نزدیک با وال استریت و نیز نقش وی در حذف پیشنهاد کاهش قیمت تجویز دارو هدف انتقاد قرار می‌دهند.
 
همه رقیبان دونالد در انتخابات ٢٠٢٠
جوبایدن
معاون سابق رئیس‌جمهوری آمریکا، ٧٥ ساله که با توجه به فعالیت چند ١٠ ساله به‌عنوان سناتور و هشت‌سال خدمت در مقام مرد شماره دو باراک اوباما رئیس‌جمهوری قبلی، از چهره‌های نام‌آشنای حزب دموکرات برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری به شمار می‌رود. بایدن اگر برای سومین بار نامزد شرکت در انتخابات شود، از دسترسی آسان به نیروی نخبه و کارآزموده، حامیان مالی و شبکه گسترده‌ای از طرفداران برخوردار خواهد بود. با این همه سن‌و‌سال بایدن در حزبی که به دنبال چهره‌های جوان‌تر و شاداب‌تر می‌گردد؛ ممکن است به عاملی منفی در انتخاب وی به‌عنوان نامزد حزب دموکرات در انتخابات ٢٠٢٠ تبدیل شود. افزون بر آن ارتباط بایدن با اوباما، وی را به هدفی سهل و ساده برای آماج حملات جمهوریخواهان تبدیل کرده است.

پیت بوتیجنج
۳۷ ساله شهردار ساوت بند در ایالت ایندیاناست و روز ۲۳ ژانویه کارزار انتخاباتی خود را به‌عنوان نخستین نامزد ریاست‌جمهوری که علنا همجنسگراست، آغاز کرد. او خواستار رهبری سیاسی جدیدی است که بتواند برای مشکلات کشور راه‌حل‌های نوینی پیدا کند. وی در مقابل تردید‌ها در مورد تجربه سیاسی و حکومتی بر موفقیت اقتصادی شهری که شهردار آنجاست، تاکید کرد.
 
همه رقیبان دونالد در انتخابات ٢٠٢٠
جولیان کاسترو
۴۴ ساله است و در دوران ریاست‌جمهوری باراک اوباما، وزیر مسکن و توسعه شهری بود. او ۱۲ ژانویه در زادگاهش سن آنتونیو در ایالت تگزاس که دوره‌ای شهردار آن بوده، نامزدی خود را اعلام کرد. جولیان کاسترو، نوه یک مهاجر مکزیکی، تاکنون تنها لاتین‌تباری است که در این رقابت نامزد شده است. او با اشاره به تاریخچه خانواده خود از سیاست‌های مهاجرتی دونالد ترامپ انتقاد کرده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه