سفر در دوران بارداری و به همراه کودک خردسال

سفر در دوران بارداری و به همراه کودک خردسال

مادرانی که قصد دارند در دوران بارداری سفر کنند، بدون‌شک باید با پزشک زنان مشورت کنند و توصیه‌های لازم در مورد وضع خود را از او دریافت کنند.
کد خبر: ۶۸۷۹۲
بازدید : ۱۶۴۶۰
۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۹
سفر در دوران بارداری وبه همراه کودک خردسال
 
مسافرت کردن در هر حالتی –با برنامه‌ریزی یا بی‌برنامه‌ریزی– بسیار جذاب است. اما وقتی پای نوزاد و کودک و بارداری به میان می‌آید، باید مراقب بود و با برنامه‌ای منظم به شهر‌ها یا کشور‌های دیگر سفر کرد.

مادرانی که قصد دارند در دوران بارداری سفر کنند، بدون‌شک باید با پزشک زنان مشورت کنند و توصیه‌های لازم در مورد وضع خود را از او دریافت کنند. مادرانی که دوران آبستنی را پشت سر گذاشته‌اند و کودکشان بزرگ شده، اما هنوز به مدرسه نمی‌رود هم لازم است اصولی را در نظر داشته باشند، تا سفری بی‌خطر، امن و عاری از هرگونه مشکل را برای خود و خانواده‌شان رقم بزنند.

۱- با پزشک متخصص خود مشورت کنید
نخستین کاری که پیش از سفر در بارداری باید انجام دهید این است که با پزشک متخصص زنان و زایمان خود مشورت کنید. ممکن است شما در دوران بارداری پرخطر به سر ببرید که در این صورت، سفر مناسب شما نخواهد بود و لازم است آن را به بعد از وضع حمل موکول کنید. اما اگر شرایط عادی دارید، باز هم خوب است که در مورد انجام آزمایش‌های احتمالی یا نگرانی‌های پزشکی خاص در دوره بارداری خود سوال بپرسید.

۲- دارو‌های ضروری و نسخه پزشکی خود را به همراه داشته باشید
تمامی دارو‌ها و مکمل‌هایی که باید در طول بارداری مصرف کنید را همراه خود داشته باشید. سعی کنید از دارو‌هایی که قیمت بالایی دارند یا ممکن است در هر داروخانه‌ای یافت نشود، برای احتیاط تعداد بیشتری (نسبت به مدت زمان سفر) همراه داشته باشید، همچنین نسخه‌های ضروری را نیز بردارید، تا در صورت بروز هرگونه مشکلی بتوانید از آن کمک بگیرید.

۳- حتما در طول سفر‌های خارجی خود را بیمه کنید
بیمه‌های سفر که هزینه‌ای جداگانه و نه‌چندان گران دارند، همه هزینه مشکلات احتمالی در مقصد را پرداخت می‌کنند. البته حتما پرس‌وجو کنید و مطمئن شوید که بیمه مورد نظر برای دوران بارداری نیز امکانات لازم را دارد.
 
سفر در دوران بارداری وبه همراه کودک خردسال

۴- هنگام سفر هوایی در سه ماهه سوم بارداری، ضوابط خط هوایی را چک کنید
خطوط هوایی مختلف، قوانین متفاوت خود را دارند. بسیاری از خطوط هوایی اجازه نمی‌دهند زنان باردار که در هفته یا ماه آخر بارداری هستند، بدون اجازه‌نامه رسمی پزشک خود پرواز کنند. صرف‌نظر از قوانین شرکت‌های هواپیمایی، بسیاری از پزشکان زنان نیز تاکید دارند که بعد از هفته ۳۶، زنان باردار نباید با هواپیما سفر کنند، مگر در مواقع کاملا ضروری!

۵- موعد آزمایش‌های دوره بارداری را چک کنید، تا با سفرتان تداخل نداشته باشد
برنامه سفر خود را به‌گونه‌ای تنظیم کنید، تا با موعد انجام آزمایش‌های دوران بارداری تداخل نداشته باشد.
در ادامه هم می‌توانید فهرستی کامل از وسایل موردنیاز کودک برای سفر را مشاهده کنید که با کمک آن احتمال این‌که وسیله ضروری را جا بگذارید، کم خواهد بود.

پوشک: همیشه سعی کنید بیشتر از تعداد روز‌های سفر خود پوشک به همراه داشته باشید.
دستمال خشک‌کن همیشه همراهتان باشد.
انواع یکبار مصرف پد مخصوص تعویض پوشک را از داروخانه یا فروشگاه وسایل کودک خریداری کنید.
بهتر است چند تا پتو و ملافه برای زیر و روی کودک و گرم نگه‌داشتن او در محیط‌های سرد به همراه داشته باشید.
سعی کنید در اندازه‌های مختلف و به تعداد زیاد کیسه پلاستیکی همراه داشته باشید، تا پوشک، لباس و کفش‌های کثیف را داخل آن‌ها بریزید.
 
سفر در دوران بارداری وبه همراه کودک خردسال

شیشه‌های کوچک وسایل دستشویی، شست‌وشو و ضدعفونی‌کننده را همیشه در ساک دستی کودک به همراه داشته باشید.
دستمال کاغذی؛ کودک همیشه برای سرگرم‌شدن به اسباب‌بازی و کتاب نیاز دارد. بنابراین، انواع سرگرمی موردعلاقه او و البته وسایلی که تکه‌های مختلف آن به راحتی گم نمی‌شوند را در طول سفر بردارید.
برای هر روز کودک دست‌کم باید دو یا سه دست لباس بردارید.

سعی کنید ساک کوچکی برای حمام کودک جمع کنید که فضای زیادی هم اشغال نکند.
کلاه و ضدآفتاب مخصوص کودک
لیوان‌های نی‌دار و بطری‌های آب بردارید.
ظروف پلاستیکی غذا و ظرف‌های مسافرتی و در دار برای تغذیه کودک همراه داشته باشید.
جعبه کمک‌های اولیه کودکان را فراموش نکنید.
صابون و پودر رختشویی برای شستن دستی لباس‌های کودک در طول سفر همراهتان باشد.
 
منبع: روزنامه شهروند
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه