۶ علامت نشان دهنده بروز مشکل در کلیه

۶ علامت نشان دهنده بروز مشکل در کلیه

فشار خون بالا و دیابت عامل اصلی برای حداقل دو سوم از نارسایی‌های کلیوی می‌باشد.
کد خبر: ۶۹۵۳۶
بازدید : ۱۶۹۴
۱۵ تير ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۹
نارسایی کلیه یکی از مشکلاتی است که در یکی از حیاتی‌ترین ارگان‌های بدن اتفاق می‌افتد. کلیه‌ها قهرمانان نا معلوم و پنهان بدن هستند. برای بازیافت مواد سمی و مایع بیش از حد و اضافه و همچنین انواع مختلفی از نقش‌های مهم دیگر را بر عهده دارند. آن‌ها میزان نمک، پتاسیم و اسید را تنظیم می‌کنند. فشارخون را منظم نگه می‌دارند؛ ویتامین D. را تولید می‌کنند (برای حفظ استخوان ها)؛ و تولید گلبول‌های قرمز را کنترل می‌کنند. تمامی این‌ها در حالی است که بیماری کلیوی ممکن است در مورد فهرستی از مواردی که برای نگرانی وجود دارد چندان مهم نباشد، اما حقیقت این است که بیش از ۲۰ میلیون آمریکایی از این مشکل رنج می‌برند، اما بسیاری از آن‌ها از وجود این مشکل خود حتی خبر ندارند.

جرمی آلن، یک پزشک خانواده در این باره می‌گوید:”علائم آسیب کلیوی معمولا بسیار دقیق است و در زمانی که متوجه آن‌ها می‌شوید، می‌توان بیان داشت که آسیب‌های جدی رخ داده است. بدون اینکه این مشکل علائم آشکاری داشته باشد ممکن است تا ۹۰٪ عملکرد کلیه از دست برود”.

بهترین راه محافظت از خودتان این است که قند خون و فشار خون خود را کنترل کنید. جاناتان شافر، پزشک متخصص داخلی که وابسته به انجمن پزشکان Concierge Choice است در این باره چنین می‌گوید: “فشار خون بالا و دیابت عامل اصلی برای حداقل دو سوم از نارسایی‌های کلیوی می‌باشد. همچنین هر فرد باید توسط پزشک خود به طور سالانه ویزیت شود، تا ازنظر یک آزمایش خون سلامت تمامی ارگان‌های بدن ارزیابی و کنترل شود. در صورتی که سطح مولکولی به نام کراتینین بیش از حد بالا باشد، آزمایش خون اضافی، آزمایش ادرار و یا اسکن کلیه ممکن است در دستور کار باشد.

آزمایش‌های سالانه نیز زمان خوبی برای بررسی هر گونه دارویی است که ممکن است به طور منظم از آن‌ها استفاده کنید. آلن می‌گوید: "در صورتی که شما مجبور به مصرف دارو‌هایی هستید که برای کلیه‌ها سمی هستند، مانند بعضی از دارو‌های ضد التهاب، بعضی از آنتی بیوتیک ها، یا دارو‌های حاوی لیتیوم یا ید، با پزشک خود در این باره حتما مشورت کنید". همچنین اگر نشانه یا علائم هشدار دهنده‌ای را متوجه شدید، منتظر ویزیت سالانه خود نباشید. در حالی که بیماری کلیوی و نارسایی کلیه اغلب پنهان و بدون نشانه است، برخی از نشانه‌های هشدار دهنده وجود دارد که باید از شما بخواهیم که علائم آن را به دفتر یاد داشت روزانه خود اضافه کنید.
 
۶ علامت نشان دهنده بروز مشکل در کلیه

۱. تورم و افزایش وزن ناشی
مواد مضر بدن باید توسط کلیه از طریق دفع ادرار دفع شود. متیو لدزما، یک نفرولوژیست با مرکز پزشکی Kaiser Permanente لس‌آنجلس می‌گوید: "اگر کارایی کلیه‌ها کاهش پیدا کند یا به خوبی عمل نکنند، پس از آن مایعات می‌توانند در اندام‌ها دیگر باقی بمانند. این مسئله موجب می‌شود که تورم مداوم در بافت وجود داشته باشد".

۲. ادرار کردن کمتر از حد معمول از نشانه‌های نارسایی کلیه
مایع بیشتر در بافت‌های بدن دچار احتباس می‌شود، به این معنی است که مقدار کمتری ادرار از بدن شما (و از طریق دستشویی) دفع شده است.

۳. احساس خستگی یا خواب آلودگی
لدزما اضافه می‌کند: "بخشی از عملکرد کلیه‌ها کمک به تنظیم سطح هموگلوبین در فرد است". زمانی که این فرایند دچار اشکال می‌شود، شما می‌توانید در معرض آنمی قرار گیرید، که ممکن است سطح انرژی را کاهش دهد.

۴. از دست دادن اشتها، احساس تهوع، و یا به طور واضح دشواری در تمرکز
این مسائل زمانی بروز می‌کند که مواد مضر در بدن شما جمع می‌شوند و شروع به ظاهر شدن در سایر قسمت‌های بدن، از جمله معده و مغز شما می‌کنند.

۵. افزایش فشار خون
این یک چرخه بد است. هنگامی که کلیه‌ها آسیب می‌بینند، نمی‌توانند به طور موثر فشار خون را کنترل کنند. نیروی گردش خون در عروق فشار خون را گسترش می‌دهد که سبب آسیب بیشتر توسط زخم شدن و تضعیف عروق خونی در کلیه‌ها می‌شود.

۶. داشتن تپش قلب
آلن می‌گوید: "اگر آسیب در کلیه موجب افزایش میزان پتاسیم شود، ممکن است ضربان قلب غیر طبیعی‌ای را تجربه کنید".

منبع: prevention
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین
راز بزرگ در پشت بدن انسان
شاهراه ارتباطی بدن را بهتر بشناسید

راز بزرگ در پشت بدن انسان

عجیب‌ترین سوالات مصاحبه شغلی!
شاید برای شما هم پیش آمده باشد

عجیب‌ترین سوالات مصاحبه شغلی!