۵ عادت ساده برای مراقبت از دندان‌ها

۵ عادت ساده برای مراقبت از دندان‌ها

پیوره یکی از انواع جرم دندان بوده که البته آثار آن روی دندان شدیدتر است. پیوره، مینای دندان را از بین می‌برد، باعث ورم لثه‌ها و خونریزی آن‌ها می‌شود. اگر درمان نشود آسیب آن دائمی خواهد بود و چه بسا موجب بیماری‌های خطرنا ک‌تری می‌شود.
کد خبر: ۷۰۱۲۲
بازدید : ۱۳۷۸۲
۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۴
۵ عادت ساده برای مراقبت از دندان‌ها/ عکس ندارد
 
فرادید| لبخند سالم لبخندی است که دندان‌های زیبایی را به نمایش می‌گذارد. در این گزارش ۵ روش برای مراقبت از دندان هایتان خواهیم گفت که علاوه بر کاهش مشکلات دهان و دندان به شما لبخندی زیبا و سالم را هدیه می‌دهند.

داشتن دندان‌های سالم نیاز به بهداشت و مراقبت صحیح از دندان‌ها دارد. شما باید با تکنیک‌های صحیح مراقبتی از مسواک زدن گرفته تا نخ دندان واستفاده از دهان شویه آشنا شوید.

شایع‌ترین بیماری‌های دهان و دندان عبارتند از، سوراخ شدن دندان ها، ورم لثه، جرم دندان، دندان‌های شکسته و سیاه، زخم دهان و لثه ها، و سرطان.

همه این بیماری‌ها  اثرات بی توجهی به بهداشت دهان و دندان است و البته هر کدام هم برای ما خطراتی را به دنبال دارد. پس با چکاب به موقع دندان‌ها و اطلاع از اینکه مشکلی وجود دارد یا خیر احتمال ابتلا به بیماری‌های گفته شده را کاهش دهید:
 

بیشتر بخوانید: درمان در دندان در چند دقیقه

- سوراخ شدن دندان‌ها ارتباط مستقیم با بهداشت آن‌ها دارد، که از هر چهار نفر یک نفر به آن مبتلاست. دندان‌های سوراخ حساسیت بالایی به گرما و سرما دارند و گاهی دردناک می‌شوند.

- خوردن آجیل، آب نبات، موادی غذایی سخت و سفت، می‌توانند باعث شکسته شدن دندان‌ها شوند، اما علت اصلی آن توجه نکردن به بهداشت دهان و دندان است.

- زمانی که شما نسبت به مسواک زدن بی اهمیت می‌شوید علاوه بر دندان‌ها لثه‌هایتان نیز آسیب می‌بینند. ورم و خونریزی می‌کنند. در این شرایط حتی نفس کشیدن هم برای شما سخت می‌شود.

- پیوره یکی از انواع جرم دندان بوده که البته آثار آن روی دندان شدیدتر است. پیوره، مینای دندان را از بین می‌برد، باعث ورم لثه‌ها و خونریزی آن‌ها می‌شود. اگر درمان نشود آسیب آن دائمی خواهد بود و چه بسا موجب بیماری‌های خطرنا ک‌تری می‌شود.

عادت‌های ساده برای مراقبت از دندان‌ها
 
۵ عادت ساده برای مراقبت از دندان‌ها/ عکس ندارد

۱- درست مسواک زدن
بهتر است دندان هایتان را ۴ بار در روز مسواک بزنید. به خصوص بعد از خوردن غذا‌های شیرین و شیرینی جات این امر ضروری است.

البته این کار را باید خیلی آرام انجام دهید، اگر دندان هایتان را سخت و با فشار مسواک کنید به مینای دندان و لثه‌ها آسیب می‌زنید. حرکات دایره‌ای روی دندان اثر بخشی بیشتری دارد.

توصیه می‌شود از خمیردندان‌های حاوی فلوراید استفاده کنید. این ماده از مینای دندان محافظت می‌کند و باعث می‌شود پلاک دندان ایجا نشود و باکتری‌هایی که موجب پوسیدگی دندان می‌شوند را از بین می‌برد.

اگر در شرایطی قرار گرفتید که به مسواک دسترسی نداشتید دهانتان را با آب بشویید. البته خوردن سیب سبز و بعد ازآن شستن دندان‌ها یکی دیگر از گزینه هاست.
 
۵ عادت ساده برای مراقبت از دندان‌ها/ عکس ندارد
۲- نخ دندان
لازم و ضروری است که حتما بعد از مسواک زدن از نخ دندان استفاده کنید چراکه مسواک بعضا نمی‌تواند به درستی
لا به لای دندان‌ها راهم تمیز کند در نتیجه غذا بین آن‌ها می‌ماند و علاوه بر ایجا جرم باعث بوی بد دهان هم می‌شوند.
 سه وسیله برای این کار وجود دارد؛ نخ دندان، برس بین دندانی و نخ دندان آبی و هریک برای این کار بهترین هستند.
 
۵ عادت ساده برای مراقبت از دندان‌ها/ عکس ندارد
۳- دهان شویه
یکی از مهم‌ترین ابزار مراقبت از دندان، دهان شویه‌ها هستند. ماده به کار رفته در اکثر آن‌ها ضد جرم هستند، دندان را سفید می‌کنند، التهابات لثه را از بین می‌برند و باعث خوشبویی دهان می‌شوند.
 
۵ عادت ساده برای مراقبت از دندان‌ها/ عکس ندارد
۴- مراجعه به دندانپزشک
شما باید حداقل سالی یک بار به دندان پزشک مراجعه کنید تا از سلامت دهان و دندان خود مطمئن شود و اگر مشکلی وجود داشت برای درمان به موقع آن اقدام کنید.
 
۵ عادت ساده برای مراقبت از دندان‌ها/ عکس ندارد

۵- رژیم غذایی مناسب برای داشتن دندان سالم
سعی کنید کلسیم لازم را به بدنتان برسانید. غذا‌هایی بخورید که غنی از ویتامین‌ها و مواد معدنی باشند. ماهی، سبزیجات و انواع میوه‌ها برای بدن و خصوصا برای دندان هایتان مفید هستند.
 

بیشتر بخوانید: ۱۲ مسکن طبیعی درد دندان

از خوردن غذا‌هایی که شیرین هستند بپرهیزید و یا حداقل بعد از خوردنشان مسواک بزنید. نوشیدنی‌هایی مثل قهوه و چای موجب تیره شدن دندان می‌شوند پس در مصرف آن‌ها دقت کنید.

با رعایت این ۴ عادت لبخند زیبای خود را تضمین می‌کنید.
 
منبع: steptohealth
ترجمه: فرادید
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه