۱۰۳ هزار معلم کم داریم

۱۰۳ هزار معلم کم داریم

با این حال درخواست ۵۵هزار مجوز استخدامی به سازمان امور استخدامی ارائه کرده‌ایم. البته به مسئولان امور استخدامی اعلام کردیم که می‌توانیم ۲۰ هزار نیرو را از طریق آزمون سراسری جذب کنیم و ۳۵ هزار نیرو را هم تربیت کنیم.
کد خبر: ۷۰۱۳۷
بازدید : ۸۳۰۶
۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۱
کمبود ۱۰۳ هزار معلم در دوره ابتدایی
 
هدی هاشمی| سونامی بازنشستگی و کمبود معلم در آموزش و پرورش چند سالی است که در صدر اخبار این وزارتخانه قرار دارد. البته مسئولان آموزشی برای این موضوع راهکار‌های بسیاری را در نظر گرفته‌اند، آن‌ها درباره ردیف استخدام رسمی از طریق سازمان برنامه و بودجه، دانشگاه فرهنگیان یا به شکل آزمون آزاد صحبت‌هایی را انجام داده‌اند و در سوی دیگر معاونان وزیر آموزش و پرورش برای خروج از بحران کمبود معلم خبر‌هایی از خرید خدمات آموزشی و یا افزایش سن بازنشستگی تا ۳۵ سال داده‌اند.
 
برخی بر این باورند از طریق حق التدریسی‌ها و سربازمعلم‌ها می‌توان کمبود معلم را جبران کرد. با این همه کمبود معلم همچنان یکی از مشکلات اصلی وزارت آموزش و پرورش است. آن‌گونه که مسئولان آموزش‌وپرورش می‌گویند تا سال ۹۹، ۳۲۰ هزار نفر در آموزش‌وپرورش بازنشسته خواهند شد و براین اساس به ۳۰۰ هزار معلم نیاز است که با این روند فعلی پذیرش اندک در دانشگاه فرهنگیان و سهمیه‌های اختصاص یافته به آموزش‌وپرورش در آزمون‌های استخدامی نمی‌توان کسری معلم را پاسخ داد.
 
علاوه بر این، آمار‌ها می‌گوید بیشترین کمبود معلم در دوره ابتدایی است آن‌طور که معاون ابتدایی وزارت آموزش و پرورش می‌گوید در این دوره ۱۰۳ هزار و ۳۸۰ نفر کمبود معلم داریم. آن‌طور که مسئولان آموزش و پرورش می‌گویند اگر سالانه بتوانند ۳۰ هزار معلم را تربیت و جذب کنند شاید بتوانند این کمبود‌ها را جبران کنند. با این حال وزیر آموزش و پرورش اعلام کرده است که خانواده‌ها نگران کمبود معلم در مدارس نباشند، کلاس درسی بدون معلم نمی‌ماند.
 
سیدمحمد بطحایی در آخرین اظهارنظرش درباره سال تحصیلی ۹۸ مدارس معتقد است: «برای سال تحصیلی جدید در بحث منابع انسانی با کسری نیرو مواجه هستیم، ولی اجازه نمی‌دهیم که کلاسی بدون معلم بماند. معلم‌ها با روش‌های مختلف در تمامی کلاس‌ها حاضر می‌شوند.»
 
یکی از همان روش‌هایی که وزیر آموزش و پرورش اعلام کرده است گرفتن دانشجومعلم و سربازمعلم است. موضوعی که معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش اظهار می‌کند: «برای سال تحصیلی جدید، ۱۸ هزار ورودی دانشجومعلم و سه هزار و ۵۰۰ سربازمعلم وارد آموزش‌وپرورش خواهند شد.»

به گزارش ایسنا، علی الهیار ترکمن با اشاره به ماده ۱۰۳ قانون مدیریت خدمات کشوری، تأکید می‌کند: «روال بازنشستگی فرهنگیان مطابق سنوات قبل است و در صورت تمایل اشخاص و نیاز دستگاه با رعایت شرایط سنی، همکاران می‌توانند تا ۳۵ سال ادامه خدمت دهند.
 
همچنین ساماندهی نیروی انسانی برای مهرماه ۹۸شروع شده است، شمار فارغ‌التحصیلانی که به ما می‌پیوندند، حق‌التدریس‌ها، رسمی و پیمانی‌ها، سربازمعلم‌ها و خرید خدماتی‌ها نیز مشخص است و بر اساس سازوکار‌ها به تفکیک هر استان جلساتی برگزار و موارد را مطرح می‌کنیم که با بررسی‌های انجام شده برای مهرماه ۹۸، ۱۸ هزار ورودی دانشجومعلم و سه هزار و ۵۰۰ سربازمعلم خواهیم داشت.»

درخواست ۵۵ هزار مجوز استخدامی
از یک سو مسئولان وزارت آموزش و پرورش در تدارک اخذ مجوز‌های استخدامی هستند و از طرف دیگر هم مسئولان دانشگاه فرهنگیان هستند که نیروی‌های جدید را برای سال تحصیلی جدید آماده می‌کنند. آن‌طور که رئیس دانشگاه فرهنگیان می‌گوید: برای مهر ۹۸ حدود ۲۰ هزار معلم تحویل آموزش و پرورش می‌دهیم، اما کمبود معلم چیزی در حدود ۵۰ هزار نفر در مدارس است.
 
با این حال درخواست ۵۵هزار مجوز استخدامی به سازمان امور استخدامی ارائه کرده‌ایم. البته به مسئولان امور استخدامی اعلام کردیم که می‌توانیم ۲۰ هزار نیرو را از طریق آزمون سراسری جذب کنیم و ۳۵ هزار نیرو را هم تربیت کنیم.

حسین خنیفر تأکید می‌کند: در مجوز‌های استخدامی، نیاز‌های میان‌مدت و بلندمدت را هدف قرار می‌دهند و ما در راستای اهداف میان‌مدت درخواست استخدامی ارسال می‌کنیم. سال گذشته مسئولان آموزش و پرورش به دلیل کمبود نیروی انسانی در برخی مناطق، معاونان و مدیران مدارس را ملزم به تدریس کرده بودند که امسال مدیران مدارس از الزام به تدریس خارج شدند و فقط برای معاونان، اما الزامی است. با این حال اگر بتوانیم موضوع جذب نیرو را برطرف کنیم معاونان هم از تدریس خارج می‌شوند.

خنیفر به کمبود نیرو در دوره ابتدایی اشاره می‌کند و می‌گوید: حدود ۶۰ درصد نیاز معلم آموزش و پرورش در دوره ابتدایی است. البته همین کمبود نیرو موجب شده تا تراکم کلاس‌ها افزایش پیدا کند. میانگین تراکم کلاس‌ها ۳۵ نفر است که این موضوع موجب شده معلمان نتوانند ارتباط خوبی با دانش‌آموزان برقرار کنند.

۲۰ هزار معلم جدید وارد آموزش و پرورش می‌شوند
آمار معاونت ابتدایی وزارت آموزش و پرورش هم نشان می‌دهد ۴۲ هزار و ۲۲۰ نفر از معلمان ابتدایی بازنشسته می‌شوند و حدود ۶ هزار و ۶۶۰ معلم هم به دلیل افزایش جمعیت دانش‌آموزی نیاز است که وارد مقطع ابتدایی شوند. خبری که رضوانه حکیم‌زاده معاون ابتدایی وزیر آموزش و پرورش می‌دهد می‌گوید: امسال در شرایطی معلم ابتدایی کم داریم که از سال گذشته هم ۵۴ هزار و ۵۰۰ معلم کمبود داشته‌ایم.
 
البته با استفاده از شیوه‌های حق‌التدریسی و بسته‌های حمایتی این کمبود تأمین شد. با این همه در مجموع معاونت ابتدایی در حدود ۱۰۳ هزار و ۳۸۰ معلم کم دارد. وی می‌افزاید: امسال ۲۰ هزار معلم جدید را دانشگاه فرهنگیان در اختیار آموزش و پرورش قرار خواهد داد و علاوه بر این، از طریق آزمون استخدامی نیز تعدادی دیگر را جذب خواهیم کرد.
 
امسال در دوره ابتدایی قریب به هشت میلیون دانش‌آموز و در دوره پیش‌دبستانی بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نوآموز مشغول به تحصیل بودند. هیچ کلاسی بدون معلم برگزار نشده است، اما برای سال آینده با توجه به اینکه تعداد بسیاری از همکاران بازنشسته می‌شوند وزارت آموزش و پرورش درصدد جایگزین کردن نیروی لازم است.

حکیم‌زاده تصریح می‌کند: دانشگاه فرهنگیان تلاش‌های خوبی را برای آماده کردن معلمان برای اول مهرماه انجام داده است، اما با توجه به اینکه با کمبود معلم روبه‌رو خواهیم شد سازمان‌های بالادستی همچون سازمان امور اداری و استخدامی و سازمان برنامه و بودجه باید مجوز‌های بیشتری را برای جذب معلمان بویژه در مقطع ابتدایی برای آموزش و پرورش درنظر بگیرند.
 
منبع: روزنامه ایران
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین