دارو‌های بدنسازی و ضدریزش مو باعث ناباروری ۹۰ درصدی مردان می‌شود

دارو‌های بدنسازی و ضدریزش مو باعث ناباروری ۹۰ درصدی مردان می‌شود

فیناستراید و استروئیدهای آنابولیکی باعث ناباروری مردان می شوند. استروئید‌های آنابولیک باعث فریب خوردن هیپوفیز مغز می‌شود. هیپوفیز فکر می‌کند بیضه‌ها پرکار شده اند؛ بنابراین غدد واکنش نشان می‌دهند و تولید دو هورمون—FSH و LH—که نقش اصلی در تولید اسپرم دارند، کاهش پیدا می‌کند.
کد خبر: ۷۰۳۱۴
بازدید : ۲۴۳۶
۰۷ تير ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۳
دارو‌های بدنسازی و ضدریزش مو باعث ناباروری ۹۰ درصدی مردان می‌شود
 
فرادید| دانشمندان کشف کردند: مردانی که در جستجوی زیباتر شدن هستند، توانایی تولید‌مثل خود را به مخاطره می‌اندازند.

استفاده از استروئید‌ها برای به دست آوردن بدنی عضلانی یا استفاده از قرص‌های ضد‌ریزش مو برای داشتن مو‌های پرپشت می‌تواند به باروری مردان آسیب بزند.

این وضعیت، پارادوکس ماسمن-پیسی نام گرفته است. ماسمن و پیسی دو دانشمندی هستند که نخستین بار چنین وضعیتی را تشریح کردند. آن‌ها می‌گویند این وضعیت نگرانی‌های زیادی برای زوج‌هایی که تمایل به بچه‌دار شدن دارند، ایجاد می‌کند.

دکتر جیمز ماسمن که اکنون در دانشگاه براون در آمریکا تحقیق می‌کند، می‌گوید: «تعداد مردانی که تلاش می‌کنند هیکل‌های درشتی بسازند، و نقطه اوج تکامل انسان را نمایش دهند، بسیار زیاد شده است. اما آنها از نقطه نظر تکاملی، خودشان را ناتوان می‌کنند، زیرا بلااستثنا فاقد اسپرم هستند.»

استروئید‌های آنابولیک تاثیری شبیه هورمون مردانه تستوسترون در بدن ایجاد می‌کنند و برای افزایش رشد عضله استفاده می‌شوند. بدنسازان معمولا این دارو‌ها را مصرف می‌کنند.

پرفسور الن پیسی، از دانشگاه شفیلد، نیز افزود: «آیا کنایه آمیز نیست که مردان باشگاه می‌روند تا شگفت‌انگیز به نظر برسند، تا به احتمال زیاد بتوانند زنان را به خود جذب کنند، اما با این کار در واقع باروری خود را کاهش می‌دهند.»

استروئید‌های آنابولیک باعث فریب خوردن هیپوفیز مغز می‌شود. هیپوفیز فکر می‌کند بیضه‌ها پرکار شده اند؛ بنابراین غدد واکنش نشان می‌دهند و تولید دو هورمون—FSH و LH—که نقش اصلی در تولید اسپرم دارند، کاهش پیدا می‌کند.

این محققان می‌گویند استفاده از داروی ضدریزش مو هم دقیقا همین کار را می‌کند.

داروی فیناستراید، طریقی که تستوسترون در بدن متابولیزه می‌شود را تغییر می‌دهد و می‌تواند از ریزش مو با الگوی مردانه جلوگیری کند. اما یکی از عوارض جانبی این دارو این است که مانع نعوض می‌شود و باروری را با مشکل مواجه می‌کند.

پرفسور پیسی به بی بی سی ورلد گفت: «۹۰ درصد از افرادی که از استروئید‌های آنابولیک استفاده می‌کنند، نابارور می‌شوند.»

«در مورد دارو‌های تاسی این مسئله بگیر و نگیر دارد، اما مشکل این است که فروش این دارو‌ها از حدمجاز گذشته است.»

ماسمن می‌گوید، موفقیت از نقطه نظر تکاملی بستگی به انتقال ژن‌های ما—دستورالعمل‌های دی ان ای-- به نسل بعدی‌مان دارد. «مصرف این دارو‌ها توسط مردان می‌تواند آن‌ها را به مراتب جذاب‌تر کند، اما همچنین می‌تواند «نقص تکاملی» ایجاد کند، زیرا از انتقال ژن‌ها به نسل بعدی جلوگیری می‌کند.

«فقط انسان‌ها هستند که تلاش می‌کنند خودشان را به بهای از دست دادن توان باروری برای جنس مخالف جذاب‌تر کنند.»

منبع: بی بی سی ورلد
ترجمه: سایت فرادید
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین